معاونت دیپلماسی اقتصادی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران

مشاهده ۵۳
۱۳۹۸/۰۹/۱۱- ۰۸:۰۰

رفتار خشونت آمیز با زنان بنگلادشی در عربستان و واکنش رسانه‌ها و شخصیت های سیاسی

زنان بنگلادشی شاغل به کار در کشور عربستان دائماً ضمن شکایت از بدرفتاری، برخوردهای خشونت آمیز و تعرضات جنسی کارفرمایان خویش این کشور را رها کرده و به وطن خود باز می‌گردند .این امر ضمن داشتن شاکیان خصوصی، غیرت و احساسات دینی جامعه مسلمان بنگلادش را نیز شعله ور می سازد.

عمران احمد، وزیر امور رفاه مهاجران و اشتغال زایی در خارج از کشور بنگلادش در تاریخ 21 آبان 98 در این رابطه در صحن پارلمان از سوی احزاب جاتیا و گانافورام مورد مؤاخذه قرار گرفت. سه تن از نمایندگان در سخنرانی خود در جلسه علنی پارلمان، بدرفتاری و برخوردهای خشن کارفرمایان سعودی با مستخدمین زن بنگلادشی را غیرقابل قبول دانسته و آنرا مصداق برده داری جنسی عنوان نمودند. ایشان از وزیر خواستند پیرامون اقدامات اتخاذ شده توضیحاتی را ارائه کند. نمایندگان شدیداً به رفتار تند و شنیع کارفرمایان سعودی معترض بوده و از دولت خواستند اعزام کارگران زن به عربستان را سریعاً متوقف نماید.

عبدالمومن، وزیر امور خارجه بنگلادش نیز در روز 23 آبان در یک نشست مطبوعاتی در پاسخ به سئوال مرتبط خبرنگاران اظهار داشت: «تاکنون 270 هزار زن بنگلادشی با ویزای کار به عربستان اعزام شده اند. از این تعداد حدود 8 هزار نفر بنابر دلایل مختلف به کشور بازگشته اند و تنها 53 جسد از این تعداد زن به کشور رسیده است. در مورد میزان مرگ طبیعی یا خودکشی آنها نیز هیچ اطلاعاتی در دست نیست. شایان ذکر است که 99 درصد زنان کارگر با محیط عربستان سازگار شده اند و در حال حاضر به کشور پول حواله می‌کنند. تعداد زنان فوت کرده یا به کشور بازگشته بسیار اندک است. در مورد بدرفتاری و شکنجه زنان بنگلادشی توسط کارفرمایان سعودی باید اذعان نمود که برخی از آنان خود مقصرند زیرا به دلیل عدم آشنایی به زبان عربی فرامین کارفرمایان را متوجه نشده و در نتیجه مورد برخورد قهرآمیز قرار می‌گیرند.»

اظهارات وزیر امور خارجه واکنش های منفی زیادی را در محافل سیاسی و رسانه ای این کشور به همراه داشت. سازمان زنان بنگلادش موسوم به «ناری پاکها» با انتشار اعلامیه ای ضمن ابراز خشم، اظهارات آقای عبدالمومن را " مزخرف و تحقیر آمیز" توصیف نمود. این سازمان از وزیر امور خارجه خواست بابت اظهارات توهین آمیز خود عذرخواهی نماید.

میرزا فخرالاسلام، دبیر کل حزب مخالف بی ان پی نیز در جریان سخنرانی در یک سمینار با طعنه اظهار داشت: « به دلیل شکنجه، زنان کارگر ما از عربستان باز می‌گردند در حالی که 53 نفر از آنان جان باخته اند. آن وقت وزیر امور خارجه این تعداد را بسیار اندک توصیف می‌کند. این است وزیر خارجه مملکت ما !  پیشتر، همین وزیر در مورد روابط با هند گفته بود که روابط ما با هند به چنان نقطه زیبایی رسیده که نمی توان در مورد آن چیزی را بیان نمود.»

از سوی دیگر، روزنامه پروتوم آلا روز گذشته گزارش آماری خود را که با آمار ارائه شده از سوی آقای عبدالمومن مغایرت دارد را منتشر نمود. در این گزارش تصریح شده که در هفته اول ماه جاری(نوامبر) سفارت بنگلادش در ریاض در مورد شکنجه و مرگ و میر کارگران زن بنگلادشی در عربستان گزارشی را به وزارت امور خارجه ارسال نموده است. در این گزارش آمده است که از ژانویه سال 2015 لغایت اکتبر سال 2019 مجموعاً جسد 131 زن مستخدم بنگلادشی از ریاض به داکا ارسال شده است. بین آنها 98 نفر اقدام به خودکشی نموده و 5 نفر نیز کشته شده اند. این درحالی است که براساس گزارش سازمان مردم نهاد BRAC درآن چهارسال تعداد 252 نفرکشته شده اند.

نهادهای حقوق بشری نظیر سازمان عفو بین الملل بارها نسبت به بدرفتاری و نقض حقوق زنان کارگر خارجی در عربستان هشدار داده اند. از سویی قربانیان تجاوز و آزار جنسی در عربستان درصورت شکستن مهر سکوت خویش با این خطر مواجهند که به «زنا» متهم شوند. شایان ذکر اینکه کارگران زن اندونزیایی بیشترین محکومان به اعدام در عربستان را تشکیل می دهند. شماری از زنان سریلانکایی، فیلیپینی، هندی و اتیوپیایی نیز در عربستان محکوم به اعدام شده اند و به نظر می‌رسد عربستان بزرگترین نرخ اعدام اتباع خارجی در جهان را دارا است.

به عقیده تحلیلگران سیاسی، گرچه دولت درصدد سر پوش گذاشتن بر این معضل می‌باشد اما استمرار حوادث تلخ این چنینی باعث جریحه دار شدن احساسات مردم و گسترش خشم عمومی‌شده است و چنانچه این مساله به خوبی حل و فصل و مدیریت نشود ، به واسطه فشار فزاینده افکار عمومی و نخبگان جامعه، اعزام نیروی زن از بنگلادش به عربستان در آینده با موانع جدی مواجه خواهد شد. با این حال نباید این واقعیت را از نظر دور داشت که داکا هم به سبب اشتغال زایی و هم ارز آوری، همواره سیاست معتدلی را در قبال رفتار ناهنجار کارفرمایان عرب بویژه سعودی در قبال شهروندانش اتخاذ نموده است.

 با وجود شرایط بد کاری و بد رفتاری کارفرمایان عربستانی با زنان بنگلادشی شاغل به کار در این کشور که بعضاً با تعرض جنسی نیز همراه بوده است، ریاض همچنان مایل به پذیرش نیروی کار اناث بنگلادش بوده و بالطبع دولت بنگلادش نیز بنابر دلایل اقتصادی و وضعیت بد معیشتی مردمان خود بطور جدی پیگیر یک چنین اقدامی می‌باشد. از این رو بعید به نظر می رسد دولت بنگلادش به واسطه اعتراض تعدادی از نمایندگان پارلمان و واکنش منفی رسانه‌ها و شخصیت های سیاسی، اقدام ضربتی خاصی را در قبال رفتار خشونت آمیز و تحقیرآمیز کارفرمایان سعودی با زنان بنگلادشی بعمل آورد.

در عین حال دولت خانم شیخ حسینه به دلیل رشد بی رویه جمعیت کشور با جدیت به دنبال اعزام نیروی کار به سایر کشورها بویژه در حوزه خلیج فارس می‌باشد. توافق با کشور مالزی برای اعزام نیروی کار از ماه دسامبر 2019 جدیدترین موفقیت دولت خانم شیخ حسینه در این زمینه به  شمار می رود.

هم اکنون حدود 10 تا 12 میلیون نیروی کار بنگلادشی در خارج از کشور مشغول به کار و حواله ارز به داخل می‌باشند(یعنی حدود 6 الی 7 درصد جمعیت کل کشور).   گزارشات اقتصادی حاکی از آن است که از کل مبلغ 14.978 میلیارد دلار ارز حاصله از نیروی کار شاغل در خارج از کشور بنگلادش در سال مالی 18- 2017، مبلغ  2.591  میلیارد دلار (بیش از 17% آن) دسترنج 2.5 میلیون نفر نیروی کار شاغل این کشور در عربستان بوده است.

 از مجموع حدود ۵۶ میلیون نفر جمعیت شش کشور حوزه خلیج فارس(عربستان، امارات، بحرین، کویت، عمان و قطر) بیش از ۲۸ میلیون و ۶۰۰ هزار نفر و به عبارتی ۵۱ درصد کل جمعیت را کارگران خارجی تشکیل می دهند. بر این اساس از جمعیت ۳۳ میلیون و ۴۰۰ هزار نفری عربستان نیز بیش از ۱۲ میلیون و ۶۰۰ هزار نفر یعنی حدود 3۸ درصد جمعیت این کشور، کارگر خارجی هستند. بر اساس آمار منتشره نرخ رسمی‌بیکاری در عربستان ۱۴ درصد و نرخ غیر رسمی آن ۲۵ درصد است. به همین دلیل این کشور استخدام نیروی کار داخلی را در دستور کار قرار داده است، به طوری که بر اساس دستورالعمل صادره تنها اتباع این کشور می توانند در برخی از مشاغل فعالیت داشته باشند. رژیم سعودی درطول 3 سال اخیر بیش از 3.2 میلیون کارگر خارجی را از کشور اخراج کرده است. همچنین از ابتدای سال ۲۰۱۸ از هر کارگر خارجی بین ۳۰۰ تا ۴۰۰ ریال( ۸۰ تا ۱۰۶ دلار ) ماهیانه عوارض دریافت نموده است

متن دیدگاه
نظرات کاربران
تاکنون نظری ثبت نشده است

امتیاز شما