مشاهده ۶۲
۱۳۹۸/۰۹/۱۱- ۰۸:۰۰

آشنایی با ظرفیت های اقتصادی جمهوری مولداوی

شرایط جغرافیایی مولداوی و قرار گرفتن این کشور در حاشیه دریای سیاه، شرایط مساعدی را برای کشاورزی فراهم کرده است . این کشور همانند سایر کشورهای استقلال یافته از اتحاد جماهیر شوروی روند خصوصی سازی و حرکت در مسیر آزاد سازی اقتصادی به ویژه در بخش کشاورزی را طی سالهای دهه 1990 آغاز کرد. هر چند اقتصاد مولداوی در شرایط کنونی تابعی از شرایط سیاسی و بعضاً بی ثباتی در این کشور است اما با توجه به وضعیت و آمار موجود تغییراتی نسبتاً مثبت در اقتصاد آن در مقایسه با سالهای اولیه استقلال ایجاد شده است.

  در سال 1995 بازار سهام در این کشور راه اندازی و از آن زمان تاکنون دولت مولداوی قیمت ها را آزاد و پرداخت یارانه دولتی کالاهای اساسی را متوقف کرد. روند خصوصی سازی بخش مسکن و تقریبا تمام زمین‌های کشاورزی مولداوی در سال 2000 به پایان رسید. با ایجاد خصوصی سازی در سال 2004 مشکلاتی در اقتصاد مولداوی ایجاد شد. اجرای ناقص و ناکارآمدی قوانین، بی ثباتی سیاسی، نفوذ الیگارشی‌ها و دخالت دولت در اقتصاد، سرمایه‌گذاری مستقیم خارجی در این کشور را با محدودیت های جدی مواجه کرد. اما در سال 2016 با بهبود قوانین در حوزه‌های اقتصادی، خصوصی سازی و تغییرات جزئی در سیستم سیاسی و انتخاباتی مولداوی و ثبات نسبی در مقایسه با سالهای ابتدای استقلال این کشور درآمد حاصل از خصوصی سازی تقریباً ده برابر و از 321.4 میلیون دلار فراتر رفت.

 هر چند اقتصاد مولداوی در شرایط کنونی تابعی از شرایط سیاسی و بعضاً بی ثباتی در این کشور است اما با توجه به وضعیت و آمار موجود تغییراتی نسبتاً مثبت در اقتصاد آن در مقایسه با سالهای اولیه استقلال ایجاد شده است. وابستگی اقتصاد مولداوی به منابع انرژی روسیه و اقتصاد کشاورزی محور این کشور تاثیر زیادی بر شکنندگی در حوزه اقتصاد داشته و همواره  در برخی مواقع به دلیل خشکسالی و درگیریهای مدنی وضعیت اقتصادی این کشور بدتر و با بحران مواجه شده است. با مقایسه آمار صادرات و واردات مولداوی در دو دوره سال 2014 و 2019 می توان به رشد برخی از شاخص های اقتصادی این کشور پی برد.

بر اساس آمار سال 2014  مولداوی 2.97 میلیارد دلار صادرات و 5.64 میلیارد دلار واردات داشته است که نتیجه آن تراز تجاری منفی 2.67 میلیارد دلار بود. عمده محصولات صادراتی این کشور شامل انواع محصولات کشاورزی، سیم‌ عایق، دانه آفتابگردان، گندم و برخی فلزات بوده است. واردات عمده این کشور شامل نفت خام، صنایع پتروشیمی، گاز طبیعی، انرژی الکتریکی، ترکیبات دارویی، هواپیما، اتومبیل و تنباکو بود.

بر اساس اعلام دفتر ملی آمار بانک مرکزی مولداوی صادرات کالا در 9 ماهه اول سال 2019 به میزان 3.4  درصد و واردات 2.3 درصد افزایش داشته است. در 9 ماهه اول سال2019، مولداوی 2 میلیارد و 26.2 میلیون دلار به بازار جهانی صادرات  و 4 میلیارد و 272.2 میلیون دلار واردات داشته است. از این میزان کشورهای اتحادیه اروپا 65.6 درصد از حجم کل صادرات بازار اصلی کالاهای مولداوی را تشکیل می دهند و کشورهای CIS حدود 15 درصد از حجم صادرات بازار اصلی کالاهای مولداوی را در بر می‌گیرند. بنا بر اعلام بانک مرکزی مولداوی واردات کالا از کشورهای اتحادیه اروپا معادل 2 میلیارد و 134.7 میلیون دلار یا حدود 50 درصد از واردات مولداوی را در بر می‌گیرد و این درحالی است که واردات از کشورهای CIS یک میلیارد و 30.7 میلیون دلار یا حدود 25 درصد می‌باشد. بر اساس آمار موجود صادرات مولداوی نسبت به مدت مشابه سال 2018 میزان 18.7 درصد و واردات 10 درصد افزایش یافته است. بر اساس پیش بینی بانک مرکزی مولداوی روند رشد سریع صادرات نسبت به واردات تا پایان سالجاری میلادی و همچنین در سالهای 2022-2020 به طور متوسط 8 درصد خواهد بود.

به نظر می رسد در دراز مدت، اقتصاد مولداوی می تواند به طور فزاینده ای با رشد بخش خصوصی و ایجاد شغل همراه شود. برای این منظور، قانون و مسئولیت پذیری نهادها نیاز به تقویت دارد. اصلاح سیستم حمایت  اجتماعی، اصلاحات در چارچوب نظارتی مشاغل و اطمینان از مدیریت صحیح کلان اقتصادی و مالی مورد نیاز این کشور خواهد بود.

ظرفیت های اقتصادی مولداوی :

الف. در زمینه سرمایه گذاری:

  1. استفاده از بندر جورجولشتی: جورجولشتی بندری است واقع در ساحل رود دانوب که ترمینال‌های کالا(کانتینر)، نفت و مسافر را در خود جای داده است و افزون بر آن، بندری است که دارای منطقه آزاد بوده و مزایای خوبی برای سرمایه گذاران خارجی پیش بینی شده است؛ لذا شرکت هایی که  کالاهای خود را با استفاده از کشتی‌های رودخانه رو ( با ظرفیت های 5 تا 10 هزار تنی ) از طریق دریای خزر و عبور از ولگا روسیه به دریای سیاه برسانند می توانند از امکانات بندر جورجولشتی استفاده کند.
  2.  صادرات شرکت‌های خارجی در مولداوی و صادرات مجدد از این کشور به نام کشور مولداوی از راهکارهای افزایش صادرات به اروپا است و لذا شرکت های خارجی مستقر در مناطق آزاد از مزایای حقوقی این کشور نیز بهره خواهند برد. بهره‌برداری چین از مزایای این بندر نشان دهنده اقتصادی بودن تردد کالاهای چینی از این گذرگاه است.

     ب. سرمایه گذاری در بخش کشاورزی:

مولداوی علاوه بر دارا بودن خاک حاصلخیز و ظرفیت های قابل توجه در حوزه کشاورزی، وارث برخی از تکنولوژی‌های اتحاد شوروی سابق می‌باشد و می‌توان در برخی از زمینه‌های صنعتی از این کشور استفاده کرد. از جمله زمینه‌های مناسب برای همکاری می‌توان به این موارد اشاره کرد:

حوزه غلات، بذرهای  هیبرید، ذرت و دانه‌های روغنی، گردو و انگور، صادرات صیفی‌جات و سبزیجات به مولداوی در فصل زمستان، همکاری در زمینه قرنطینه گیاهی و حفظ گیاهان با توجه به عضویت این کشور در کنوانسیون بین المللی حفظ گیاهان IPPC  و  رعایت 34 استاندارد مربوطه این کنوانسیون ، ارائه فناوری در زمینه اصلاح نژاد غلات، تامین واکسیناسیون دام و طیور و مبارزه با بیمارهای گیاهی، تولید محصولات اصلاح ژنتیکی شده، توسعه صنایع تبدیلی، ارائه فناوری در زمینه اصلاح نژاد غلات، همکاری در استفاده از فناوری‌های جدید در تولید گیاهان گلخانه‌ای، تولید انواع جدید دانه‌ها، استفاده از بیو فناوری در تولیدات کشاورزی، اصلاح نژاد دام و طیور، استفاده از خاک حاصلخیز مولداوی جهت کشت فراسرزمینی می تواند مورد توجه شرکت های خارجی قرار گیرد .

متن دیدگاه
نظرات کاربران
تاکنون نظری ثبت نشده است

امتیاز شما