معاونت دیپلماسی اقتصادی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران

مشاهده ۱۲۲
۱۳۹۸/۰۹/۱۰- ۰۸:۴۵

ظرفیت های مواصلاتی و لجستیک بندر آکتائو - قزاقستان

کشور قزاقستان با 18 میلیون و 376 هزارنفر جمعیت و مساحت 2.724.900 کیلومتر مربع به مثابه یک پل در میان اروپا و آسیا (اوراسیا) قرا گرفته است . در این میان بندر آکتائو در غرب کشور قزاقستان و در مرکزیت استان مانگستائو و در سواحل شرقی دریای خزر به نحوی طراحی شده است که مناسب ترین وضعیت را برای حمل و نقل محموله‌های گوناگون کالاهای خشک، نفت خام و محصولات پتروشیمی را داشته باشد.

کشور قزاقستان با 18 میلیون و 376 هزار نفر جمعیت و مساحت 2.724.900 کیلومتر مربع به مثابه یک پل در میان اروپا و آسیا (اوراسیا) قرا گرفته است. دسترسی این کشور به منابع معدنی و طبیعی ارزشمند از جمله منابع نفت و گاز موقعیت ویژه ای به این کشور داده است. علاوه براین ایجاد اتحادیه گمرکی اوراسیا با کشورهای روسیه، بلاروس، ارمنستان و قرقیزستان و تجربه کم و بیش موفق این کشور در حمایت از سرمایه گذاران که ناشی از ثبات نسبی در اقتصاد و سیاست است از مزیت های این کشور محسوب می­شود.

 بندر آکتائو در غرب کشور قزاقستان و در مرکزیت استان مانگستائو و در سواحل شرقی دریای خزر قرار دارد. استان مانگستائو به مساحت 165 هزار 645 کیلومتر مربع و با جمعیت  676هزار و 735 نفر یکی از جوانترین مناطق قزاقستان با میانگین سنی 27 سال و دارای نرخ رشد جمعیتی 10.7 درصدی بوده، به این معنی که به شدت جمعیت آن در حال رشد است. نرخ بیکاری در استان مانگستائو روند نزولی دارد و کاهش نرخ بیکاری از 5.1٪ در سال 2015 به 4.7٪ درصد در سال 2018 رسیده است. دولت قزاقستان در راستای برنامه‌های خود برای افزایش جمعیت این منطقه امتیازاتی برای مهاجرت خانواده‌های قزاقی از شرق به استان مانگستائو و غرب این کشور در نظر گرفته است.

این منطقه دربرگیرنده 25 درصد محصولات نفتی منطقه، 100درصد محصولات استرونتیوم ( استرانسیم عنصر فلزی که در کاتدهای لامپ­های نوری برای به دست آوردن بیشترین پاسخ به تابش فرابنفش به کار می رود و عدد اتمی آن 38 است) و همچنین معادن فسفات، منگنز، اورانیوم، گاز و زغال سنگ می‌باشد.

بندر آکتائو به نحوی طراحی شده است که مناسب ترین وضعیت را برای حمل و نقل محموله‌های گوناگون کالاهای خشک، نفت خام و محصولات پتروشیمی را داشته باشد. برخی از مهمترین محموله­ های کشتیرانی عبارتند از: نفت و مشتقات آن، فلز و غلات. در این بندر بیش از 2000 متر مربع انبار سرپوشیده و 79.700 متر مربع انبار فضای باز وجود دارد. علاوه بر این، بندر آکتائو دارای اسکله­ های بارگیری ویژه محصولات نفتی با ظرفیت بیش از 12میلیون تن می‌باشد. همچنین سه اسکله بزرگ بارگیری و تخلیه محموله­ های غیر نفتی نیز در این بندر وجود دارد که دسترسی اسکله به ریل­ های راه آهن سراسری از کنار کشتی، از مزیت های ویژه آن به شمار می­رود. علاوه براین وجود انبار غلات با ظرفیت بیش از 600 هزار تن در سال همراه با اسکله بارگیری و تخلیه انحصاری از دیگر ویژگی­های مثبت این بندر است. ظرفیت­های ذکر شده باعث شده است بندر دریایی آکتائو قادر به پذیرش و پهلوگیری کشتی­ های به طول تا 150 متر و عرض 20 متر در 24 ساعت شبانه روز باشد. مجموعه این عوامل موقعیت ویژه ای برای فعالان اقتصادی، بازرگان و تجار بدست می دهد. 

متن دیدگاه
نظرات کاربران
تاکنون نظری ثبت نشده است

امتیاز شما

برچسب‌ها