معاونت دیپلماسی اقتصادی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران

مشاهده ۹۰
۱۳۹۸/۰۹/۱۱- ۱۶:۵۲

تحولات اقتصادی دانمارک ( هفته اول آذر ماه 1398 )

مهم ترین اخبار اقتصادی دانمارک در هفته اول آذر ماه 1398 که در روزنامه‌ها و رسانه‌های این کشور انتشار یافته به قرار ذیل است؛

رتبه اول دانمارک در پرداخت مالیات 

نرخ مالیات بر درآمد در دانمارک بالاترین در میان کشورهای نوردیک می‌باشد. سال گذشته تعداد 470000 نفر مالیات اضافی بر درآمدهای کلان را پرداخت کردند. این اضافه پرداخت به درآمدهای بالای 498000 کرون (74000 دلار) در سال مربوط می‌شود. قرار است از سال 2020 این رقم به 5310000 کرون در سال افزایش پیدا کند اما با این حال باز هم دانمارکی‌ها بیشتر از سوئدی‌ها، نروژی‌ها و فنلاندی‌ها مالیات پرداخت خواهند نمود. نرخ مالیاتی مشمول درآمدهای بالا 56 درصد تعیین شده در حالی که این نرخ در حال حاضر برای درآمدهای زیر 498000 کرون در حدود 40 درصد می‌باشد. (برلینسکه)

 افزایش سود سه ماهه سوم سال برای مرسک

سود خالص شرکت کشتیرانی مرسک در سه ماهه سوم سال افزایش قابل توجه ای را نشان می دهد. این رقم 520 میلیون دلار اعلام شد که نسبت به رقم پیش بینی شده 359 میلیون دلار افزایش قابل توجه ای را نشان می دهد. این در حالی است که درآمد این شرکت با یک درصد کاهش بالغ بر 06/ 10 میلیارد دلار گزارش شد. (investor.maersk.com)

  ساخت تاسیسات انرژی خورشیدی و ذخیره سازی باطری در تکزاس

علی رغم بدبینی پرزیدنت ترامپ به انرژی‌های تجدید پذیر شرکت دانمارکی اوراستد ساخت تاسیسات انرژی خورشیدی و ذخیره سازی باطری در ایالت تگزاس را شروع کرده است. این مجموعه در کنار تاسیسات نفت و گاز ساخته می‌شود و قرار است با عملیاتی شدن در سال 2021 برق مورد نیاز 100000 خانوار آمریکائی را تامین نماید. (www.nsenergybusiness.com)

 خدشه دار شدن اعتبار کشورهای نوردیک

کشورهای اسکاندیناوی موسوم به نوردیک، شامل دانمارک، فنلاند، گرینلند، ایسلند، نروژ و سوئد بطور سنتی به داشتن دولت شفاف و عاری از فساد شهرت دارند. اما در یکی دو سال اخیر پروند هائی از فساد در این کشورها تشکیل شده است. موضوع پولشوئی دنسکه بانک از طریق شعبه استونی این بانک ضربه شدیدی به سیستم بانکی دانمارک وارد ساخت. روز 12 نوامبر هم اعلام شد که یک شرکت ماهیگیری ایسلندی برای سالهای متمادی به مقامات کشور نامیبیا رشوه پرداخت می‌کرده است. یک بانک نروژِی به نام دی. ان. بی در انتقال این پول نقش داشته است. (شفافیت بین الملل)

 مشارکت دانمارک در پروژه چند میلیونی معادن در گرینلند

صندوق سرمایه گذاری دولتی دانمارک، وسک فاندن و صندوق گرینلند وستور بصورت مشترک مبلغ 35 میلیون کرون در اکتشاف و توسعه در یک شرکت در منطقه شمالگان سرمایه گذاری می‌کنند. این منابع در پروژه‌های کشف و استخراج نیکل مس - پلاتین و کبالت و سرب و روی و نقره بکار گرفته خواهد شد. (knr.gl/da/nyheder)

 درخواست از آلمان برای حمایت از گروه 4

اتحادیه اروپا در حال تدوین بودجه درازمدت برای سالهای27 -2021  می‌باشد. در این میان و به دنبال خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا، برگزیت، کمیسیون اروپا از کشورهای باقی مانده خواسته که 1.11 % تولید ناخالص داخلی خود را برای تامین بودجه این اتحادیه اختصاص دهند، پارلمان اروپا خواهان پرداخت 1.3درصد تولید ناخالص داخلی است. اما چهار کشور اتریش، هلند، سوئد و دانمارک حاضر نیستند بیش از 1 درصد تولید ناخالص داخلی به این اتحادیه پرداخت کنند. نقش آلمان با برخورداری از بزرگترین اقتصاد اروپا و بزرگترین تامین کننده بودجه این اتحادیه نقش کلیدی در تعیین این درصدها دارد. این کشور تا کنون موضع روشنی در این زمینه اتخاذ نکرده اما گفته می‌شود موضع آن به این چهار کشور نزدیک است.

در همین ارتباط نیکولا وامن، وزیر دارائی، در سفر خود به برلین خواستار حمایت آلمان از موضع این چهار کشور شده است. آقای وامن قبلا گفته که بودجه درازمدت اتحادیه اروپا باید یک دستور کار مدرن در پیش گرفته و به مسائل تغییرات آب و هوا، مهاجرت، کنترل مرزی و تحقیقات اولویت بخشد. در همین ارتباط شارل میشل، رئیس منتخب شورای اروپا در حال حاضر در دانمارک بسر می‌برد و گفته می‌شود در ملاقات خود با مته فردریکسن، نخست وزیر تلاش خواهد کرد او را قانع کند که پروژه‌های زیادی در اتحادیه اروپا نیاز به بودجه بیشتر دارد. (بی تی)

 حمایت دانمارکی‌ها از توافقات تجاری اتحادیه اروپا

حمایت دانمارکی‌ها از توافق های تجاری اتحادیه اروپا در حال افزایش است. در نظرسنجی یوروبارامیتر آمده که 81 درصد دانمارکی‌ها معتقدند اتحادیه اروپا بصورت جمعی بهتر از خود دانمارک می تواند از منافع تجاری این کشور دفاع کند و به توافق های تجاری بهتر دست یابد. میانگین این رقم در اتحادیه اروپا 71 درصد می‌باشد.  یپه کوفود، وزیر امور خارجه دانمارک، گفت: من حامی تجارت آزاد، عادلانه و پایدار هستم و به نظر می رسد یک اکثریت قابل توجهی از دانمارکی‌ها هم با من هم عقیده هستند. امروز اتحادیه اروپا یک توافق تجاری بسیار مهم با سنگاپور امضاء کرده بنابراین جا دارد که جشن بگیریم. در این عصر که حمایت از تولیدات داخلی در حال افزایش است ما پیامی را به سرتاسر دنیا ارسال کرده ایم و آن این که اتحادیه اروپا آماده است وارد توافق های تجاری دوجانبه شود. (بی تی)

 بدبینی مصرف کنندگان نسبت به اقتصاد و اشتغال در دانمارک

کاهش اعتماد مصرف کنندگان نسبت به وضعیت اقتصاد و بازار کار همچنان ادامه دارد. طبق آخرین آمار این شاخص از 3 /4 در ماه سپتامبر به 7 /1 در ماه اکتبر و به 4 /1 در ماه نوامبر کاهش یافت. 

در همین حال خوشبینی نسبت به وضعیت اقتصاد در طول 12 ماه آینده در پائین ترین سطح از زمان بحران در اروپا در سال  2011  می‌باشد. این پیش بینی به دنبال کاهش فعالیت های اقتصادی در بازارهای صادرات دانمارک – سوئد، آلمان و بریتانیا – صورت می‌گیرد. (برلینسکه)

 دریافت سود از سپرده گذاران

بانک نوردیا هم به جمع بانک هائی پیوسته که از سپرده گذاران خود کارمزد یا بعبارتی سود منفی دریافت می دارد. نرخ سود منفی 75 صدم درصد برای حساب های با سپرده  بالای 750000 کرون (111100 دلار) محاسبه و از سپرده گذاران دریافت خواهد شد. گفته می‌شود که مشتریانی که بیش از یک میلیون کرون در حساب های خود داشته باشند سالانه کارمزدی بالغ بر 1875 کرون پرداخت خواهند نمود. طبق آمار سال 2017 تعداد 163500 دانمارکی سپرده‌های بالای 750000 کرون داشتند. طبق گزارش بانک مرکزی پس انداز دانمارکی‌ها در طول دو سال گذشته رشد 14 درصدی را تجربه کرده است. (بی تی)

 رتبه اول دانمارک در سعادت و کامیابی

در رتبه بندی موسسه لگاتوم لندن دانمارک برای دهمین سال متوالی کامیاب ترین جامعه در دنیا شناخته شده است. در جدول رده بندی شاخص 2019 رفاه و کامیابی دانمارک در رتبه اول و کشورهای نروژ، سویس، سوئد، فنلاند، هلند، نیوزیلند، آلمان، لوکزامبورگ و ایسلند به ترتیب در رده‌های دوم تا دهم قرار دارند.

دانمارک در حوزه شرایط زندگی و سرمایه اجتماعی عملکرد خوبی داشته اما ضعیف ترین نقطه آن محیط طبیعی عنوان شده است. بزرگترین پیشرفت در مقایسه با ده سال در حوزه سلامت ایجاد شده است.

در تعیین این رتبه‌ها وضعیت کشورها در حوزه‌های امن و امنیت، آزادی فردی، ساختار حکومتی، سرمایه اجتماعی، فضای سرمایه گذاری، شرائط کسب و کار، دسترسی بازار و زیرساخت ها، کیفیت اقتصادی، شرائط زندگی، بهداشت و سلامت، آموزش، و محیط طبیعی مورد نظر قرار گرفته است. (prosperitysite.s3)

 پیشنهاد ایجاد جزیره انرژی در بالتیک

شرکت نیمه دولتی اوراستد، پیشنهاد ایجاد یک جزیره انرژی، اولین جزیره انرژی بادی در جهان، در نزدیکی جزیره بونهولم را ارائه داده است. در این پیشنهاد ایجاد یک هاب انرژی برای ارتباط بین دانمارک، لهستان، آلمان و سوئد مطرح شده است. در این برنامه صحبت از یک مزرعه بادی توام با کارخانه تولید هیدروژن سبز به میان آمده است. در این برنامه در وهله اول تولید یک گیگاوات انرژی (یک میلیون کیلووات ساعت) در نظر گرفته شده که بتدریج به 3 -5 گیگاوات افزایش خواهد یافت. (پلیتیکن)

 انرژی خانگی در دانمارک در میان گرانترینها در اروپا

قیمت حامل های انرژی در اتحادیه اروپا به عوامل عرضه و تقاضا از جمله موقعیت جغرافیائی، ترکیب انرژی ملی، تنوع واردات، هزینه شبکه‌ها، هزینه محافظت از محیط زیستی، شرائط آب و هوائی یا سطح عوارض گمرکی و مالیات بستگی دارد. گزارش شده که قیمت حامل های انرژی خانوارها در دانمارک بعد از آلمان بالاترین در میان کشورهای اتحادیه اروپا می‌باشد.

طبق آمار جدید دانمارکی‌ها برای مصرف 100 کیلووات برق 29.8 یورو پرداخت کردند در حالی که این رقم برای آلمانی‌ها 30.09یورو بود. میانگین اتحادیه اروپا 21 یورو برای هر 100کیلووات برق گزارش شده است.  مردم بلغارستان با پرداخت (9.9یورو)، مجارستان ( 11.2یورو) و لیتوانی (12.5یورو) برای هر یکصد کیلووات در میان ارزانترین قرار دارند.  قیمت گاز به ترتیب در کشورهای سوئد، هلند و دانمارک بالاترین در میان کشورهای اتحادیه اروپا محسوب می‌شود. (ec.europa.eu)

 احتمال منفی باقی ماندن نرخ سود بانکی

لارس روهده، رئیس بانک مرکزی دانمارک گفت نرخ سود بانکی برای پنج تا ده ساله آینده منفی باقی خواهد ماند. بدنبال کاهش نرخ سود بانکی توسط بانک مرکزی اروپا دانمارک نیز نرخ سود بانکی را به منهای هفتاد و پنج صدم درصد کاهش داد. این روند منفی ازسال 2012 ادامه داشته است. در نتیجه نرخ سود وام های مسکن و اوراق قرضه دولتی همگی در حوزه منفی قرار داشته اند. (بورسن)

 عدم آمادگی بانک ها برای مقابله با بحران  مالی

بانک مرکزی دانمارک از آماده نبودن بانک ها برای مواجهه با هرگونه بحران مالی جدید ابراز نگرانی کرده است.اخیرا یک آزمایش جدید استرس نشان داد که تعدادی از بانک ها از پس انداز لازم برای مقابله با یک بحران جدید برخوردار نیستند. بدنبال این گزارش بانک مرکزی از این بانکها خواست سرمایه مورد نظر خود را مورد ارزیابی مجدد قرار دهند. شش ماه پیش تعدادی از موسسات مالی نزدیک بود به زیر مرز تعیین شده برای پشتوانه مالی سقوط کنند. بانک های دانمارکی بعد از بحران سال 2009 در وضعیت نامطلوبی قرار گرفتند اما از آن زمان تا کنون سود زیادی نصیب خود کرده و پشتوانه مالی قوی ایجاد کرده اند. با این وضع در دو سال اخیر میزان درآمد بانک های بزرگ و وام دهندگان مسکن 36 درصد افت داشت. (برلینسکه)

 افزایش قیمت اتومبیل های سبز با کوتاه آمدن دولت در امر محیط زیست

علی رغم جاه طلبی‌های بلندپروازانه دولت در امر محیط زیست مالیات و عوارض بر اتومبیل های برقی از سال جدید افزایش پیدا خواهد کرد. بدنبال یک روز دیگر مذاکرات بودجه در روز پنجشنبه، نیکولای وامن، وزیر دارائی، علی رغم درخواست اکثریت پارلمانی، از اظهار نظر درباره معاف بودن اتومبیل های سبز از عوارض خودداری ورزید. وی گفت: تعداد قابل توجه ای پیشنهاد روی میز قرار دارد و این هم یکی از آنهاست. ما همچنین موضوعات دیگری مانند نیروی کار خارجی و کارگران ارزان خارجی را در دستور کار داریم.

 رتبه هفتم دانمارک در رفاه مصرف کنندگان

در رده بندی رفاه مالی مصرف کنندگان، دانمارک در رتبه هفتم در اروپا قرار دارد. در این رده بندی آلمان و اتریش اول و دوم و کشورهای یونان و لیتوانی در رده‌های آخر قرار دارند.  این تحقیق از 24000 مصرف کننده در 24 کشور اروپائی و با در نظر گرفتن موارد توانائی در پرداخت به موقع قبوض، آزادی در دریافت اعتبار، پس انداز برای آینده، و دانش و آگاهی مالی انجام گرفت. در پرداخت به موقع قبوض دانمارک بعد از آلمان در رتبه دوم و یونان در رده آخر قرار دارد. دانمارک در آزادی برای دریافت اعتبار در رتبه آخر و مجارستان اول است. در پس انداز برای آینده دانمارک هفتم، سوئد اول و یونان در رده آخر قرار دارند و در ارتباط با آگاهی مالی دانمارک نهم، فنلاند اول و لیتوانی در ته جدول جا خوش کرده است.  

رتبه کشورها به ترتیب به شرح زیر است: آلمان، اتریش، سوئد، سویس، فنلاند، نروژ، دانمارک، بریتانیا، ایتالیا، ایرلند، بلژیک، هلند، فرانسه، اسپانیا، مجارستان، اسلواکی، جمهوری چک، پرتغال، رومانی، استونی، لتویا، لهستان، لیتوانی و یونان. (www.intrum.com)

 سفارش قزاقستان برای شرکت وستاس

شرکت وستاس، تولید کننده توربین‌های بادی، سفارش تحویل 48 مگاوات توربین برای تکمیل پروژه بادی آستانه در قزاقستان را دریافت کرده است.( www.nsenergybusiness.com)

 اقدام قضائی کمیسیون اروپا علیه دانمارک

پنیر فتا، “Feta” از سال 2002 در اتحادیه اروپا به عنوان یک محصول یونانی به ثبت رسیده و قانون محافظت از مبدا در مورد آن اجرا می‌شود. اما برخی شرکت های دانمارکی با نقض این ثبت مبدا اقدام به تولید این محصول نموده و آن در بازار های خارج از اتحادیه اروپا به فروش می رسانند که در نتیجه کمیسیون اروپا بخاطر عدم اقدام دولت در ممانعت از این اقدام شرکت ها دانمارک را تحت پیگرد قضائی قرار می دهد. ماه گذشته پنیر هاوارتی Havarti، به عنوان یک محصول دانمارکی به ثبت رسید. (دی آر)

 

 

 

 

متن دیدگاه
نظرات کاربران
تاکنون نظری ثبت نشده است

امتیاز شما

برچسب‌ها