معاونت دیپلماسی اقتصادی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران

مشاهده ۷۸
۱۳۹۸/۰۹/۱۲- ۰۸:۰۰

گزارش روزانه اوپک از بازار نفت ( 7 آذر 1398)

سازمان کشورهای صادر کننده نفت، اوپک، به صورت روزانه اقدام به انتشار بولتن آخرین تحولات بازار نفت، از جمله تغییرات قیمت، خرید و فروش و همچنین اخبار مرتبط رسانه‌ها در این حوزه می نماید. اهم موارد مطرح در بولتن مورخ 28 نوامبر ( 7 آذر ماه 1398 ) به شرح زیر می‌باشد.

1. تحولات قیمت ها
• قیمت سبد نفتی اوپک با افزایش 48 سنتی در روز چهارشنبه، 6 آذر (27 نوامبر)، به 64.40 دلار در هر بشکه رسید. تغییرات دیگر سبدهای نفتی نیز در روز چهارشنبه و پس از انتشار آمارهای جدید آژانس بین المللی انرژی در مورد افزایش خارج از پیش بینی در ذخایر نفت خام آمریکا و همچنین افزایش ذخایر گازوئیل این کشور، روند کاهشی را شاهد بود. با این حال، برنت کماکان در بالاترین میزان خود طی دو ماه گذشته ماند، که علت نیز انتشار اخبار امیدوار کننده از دستیابی به برخی پیشرفت ها در گفتگوهای چین آمریکا بوده است.
• در بازار بورس نیویورک، قیمت قراردادهای آتی "نفت خام تگزاس اینتر مدیت " ( نفت شاخص و پایه آمریکا ) در ماه ژانویه، 30 سنت کاهش یافت و به 58.11 دلار در هر بشکه رسید. تولیدات آینده نیز متغیر بود. از جمله گازوئیل "RBOB" با قیمت 1.68 و مازوت با مبلغ 1.95 دلار در هر گالن. قیمت گاز طبیعی نیز در بورس نیویورک به 2.50 دلار در مقیاس mbtu رسید.
• در لندن، قرارداد ماه دسامبر نفت برنت ICE، با کاهش 21 سنتی، به قیمت 64.06 دلار در هر بشکه رسید. اختلاف بین قیمت خرید و فروش نفت برنت و تگزاس غربی با افزایش 9 سنتی، به 5.95 دلار در هر بشکه رسید. گازوئیل ICE نیز با کاهش قیمت به 587.50 دلار بر مقیاس mt رسید.
• اختلاف محصولات خام اورال در منطقه مدیترانه افزایش یافت که علت نیز این بود که با انتشار برنامه جدید بارگیری اولیه، مشخص شد که میزان بارگیری از بندر "نووروسیسک" در دسامبر کمتر شده است.
• در منطقه خاورمیانه، شاخص های اختلافی دبی و عمان برای سومین روز پیاپی رو به کاهش بود. پیشتازی نفت DME عمان به نفت دبی با کاهش 28 سنتی به 2.57 دلار در هر بشکه رسید.
• در بازار آسیا پاسیفیک نیز اختلافات نفت خام کماکان قوی بود که علت نیز فروش یک محموله نفتی توسط شرکت "گازپرون" برای بارگیری بین روزهای 2 تا 5 ژانویه 2020 با قیمتی بالاتر از قیمت بورس دبی بود. همچنین پیشتازی نفت برنت به دبی با کاهش 10 سنتی به 3.16 دلار در هر بشکه رسید.

2. اهم اخبار بازار نفت
• روند کاهشی کسب سود شرکت های صنعتی چین به بالاترین سرعت خود در هشت ماه قبل از ماه اکتبر رسید. در ماه اکتبر روند کاهشی سود شرکت ها 9.9 درصد کاهش داشته است.
• روسیه ظرفیت خط نفت صادراتی خود در منطقه شرق سیبری را کامل کرده است. ظرفیت پمپاژ نفت از طریق این خط لوله از 1.45 میلیون بشکه در روز به 1.6 میلیون بشکه در روز رسیده است.
• رشد اقتصادی آمریکا در سه ماهه سوم 2019 افزایش جزئی داشته است و از 1.9 درصد در فصل گذشته به 2.1 درصد رسیده است.


جدول تغییرات سبد روزانه، هفتگی و سالیانه اوپک


3. اخبار مرتبط
• دولت ترامپ به بانک های آمریکایی اعلام کرد که از این به بعد می توانند با شرکت بزرگ حمل و نقل چینی COSCO که قبلا به علت اتهام رابطه تجاری با ایران تحریم شده بود، تبادل مالی داشته باشند.
• شرکت دولتی "پرتامینا" اندونزی قصد دارد تا هزینه سرمایه گذاری خود در تجارت بالا دستی را به 3.77 میلیارد دلار در سال آینده افزایش دهد.
• شرکت نروژی "سالویج گاز" با خرید نفت به ارزش 100 میلیون دلار از شرکت های استخراج کننده نفت از دریای شمال موافقت نمود.

متن دیدگاه
نظرات کاربران
تاکنون نظری ثبت نشده است

امتیاز شما

برچسب‌ها