معاونت دیپلماسی اقتصادی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران

مشاهده ۹۶
۱۳۹۸/۰۹/۱۲- ۰۸:۰۰

اخبار و تحولات اقتصادی اتریش ( دهه اول آذر 1398 )

منتخب اخبار و تحولات اقتصادی اتریش در دهه اول آذر ماه 1398 به شرح ذیل بوده است؛

افزایش درآمد خانوارهای اروپایی؛

در سال اخیر درآمد خانوار اروپایی نسبت به سال گذشته افزایش یافته است. در اتریش هر فرد به طور میانگین در سال ۲۴۰۶۷ یورو امکان پرداخت داشته است. در اندازه‌های میانگین اروپایی، هر فرد در اروپا در سال اخیر تا کنون به طور متوسط ۱۴۷۳۹ یورو در اختیار داشته است. به گزارش موسسه مطالعات پیشرفته وین، این میزان رشد بالغ بر 3.5 درصد را تثبیت کرده است. هرچند میزان قدرت خرید و درآمد ها در محدوده اتحادیه، کشور به کشور و منطقه به منطقه کاملا متفاوت است.

در رده بندی قدرت خرید کشورهای اورپایی، لیختنشتاین با بیشترین قدرت خرید، در صدر جدول ایستاده است، با میانگین درآمد ۶۷۵۵۰ یورو در سال. پس از آن سوییس با ۴۲۰۶۷ ، لوکزامبورگ با ۳۵۰۹۶ ، ایسلند با ۳۲۹۸۸ و نروژ با ۲۹۸۴۲ و دانمارک با ۲۶۲۷۳ در رده‌های دو تا ششم می‌باشند. اتریش با ۲۴۰۶۷ یورو بدون تغییر نسبت به سال گذشته در جایگاه هفتم می‌باشد و نسبت به آلمان با ۲۳۷۹۹ یک رتبه بالاتر می‌باشد. در پایان جدول به ترتیب کشورهای کوزوو، مولداوی و اکراین می‌باشند که هرکدام کمتر از ۱۸۳۰یورو در سال در در اختیار دارند.

منبع : مرکز مطالعات پیشرفته وین
۲۲ نوامبر ۲۰۱۹

نشست اتاق بازرگانی اتریش با کابینه دولت و فعالان بخش اقتصادی اتریش؛

این نشست با محوریت : روند رشد اقتصادی اتریش و برنامه ریزی‌ها برای دولت آینده در روزهای ۲۱ و ۲۲ نوامبر ۲۰۱۹ ( 30 آبان و اول آذر 1398 ) در محل اتاق بازرگانی اتریش در وین برگزار شد.

در این جلسه که با حضور کارشناسان اقتصادی از اتریش و المان برگزار شد، دو کشور به بررسی روند مقابله با رکود پیش رو و همچنین مقابله با تغییرات تعرفه‌های گمرگی ایالات متحده و همچنین روش های نوین برای تعمیق روابط اقتصادی و تجاری دو کشور و همچنین برنامه‌های اینده برای ارتباط با کشورهای اروپای شرقی و به ویژه روسیه و چین پرداختند. در این جلسه دو کارشناسان علم اقتصاد دو کشور و همچنین روسای اتاق های بازرگانی دو کشور به بررسی چالش های همکاری‌های اقتصادی دو کشور پرداخته و به تعمیق روابط تاکید کردند.

محوریت بحث های مطرح شده در جلسه از قرار ذیل می‌باشند :

- کاهش مالیات ها و هزینه‌های دو کشور با تنظیم موافقت نامه‌های همکاری
- کاهش مراحل بوروکراسی اداری در روابط تجاری دو کشور
- تعمیق همکاری‌ها به ویژه در حوزه صنعت و نوآوری با ایجاد امکان همکاری بیشتر بین دانشگاهی
- امکان سرمایه گذاری‌های کوتاه و بلند مدت برای صاحبان سرمایه در دو کشور.

منبع: اتاق بازرگانی فدرال اتریش
۲۲ نوامبر ۲۰۱۹

افزایش دستمزد بسیاری از مشاغل؛

دستمزد بسیاری از مشاغل و خدمات از اول ژانویه سال آینده میلادی در اتریش بین 2.2 تا 2.5 درصد افزایش خواهد یافت و همچنین به واحد های صنفی و صنعتی کمک مالی برای استخدام کارآموزان بیشتر در مشاغل گوناگون صورت تعلق خواهد گرفت. طبق دستورالعمل جدید حداقل دستمزد دریافتی برای مشاغل خدماتی ۱۷۰۰ یورو و برای کارآموزان ۱۱۵۰یورو می‌باشد که این میزان نسبت به گذشته تا 2.5  درصد افزایش یافته است.

منبع : اتاق بازرگانی فدرال اتریشی
۲۵ نوامبر ۲۰۱۹


تلاش اروپا برای احداث راه ابریشم اروپایی

بخش اعظم زیرساخت های حمل و نقل به ویژه حمل و نقل باری در اروپا بسیار قدیمی است و در شرایط نا مناسبی به سر می‌برد و این شرایط حتی در بخش های ثروتمند تر اروپا همچون آلمان نیز به چشم می خورد. اروپا از نیازهای اولیه خود بسیار فاصله گرفته است و از طرح های پیشنهادی توسعه که سالانه ارائه می‌شود نیز فاصله زیادی گرفته است. از این رو پیشنهاد توسعه و حتی احداث یک جاده ابریشم اروپایی، در اولویت نخست طرح های اقتصادی این اتحادیه قرار گرفته است و از سال ۲۰۱۵ به طور جدی در مورد آن بحث و برنامه ریزی می‌گردد.
منبع : مرکز مطالعات اقتصاد بین الملل وین
۲۵ نوامبر ۲۰۱۹

تاییدیه پارلمان اروپا نسبت به واردات گوشت گاو از ایالات متحده

به موجب رای گیری روز دوشنبه ۲۵ نوامبر ۲۰۱۹، واردات گوشت گاو از ایالات متحده از فوریه سال ۲۰۲۰ آغاز خواهد شد. گفته می‌شود این تصمیم پارلمان اروپا، پیام روشنی است در جهت کاهش تنش های تجاری میان اروپا و ایالات متحده می‌باشد. واردات گوشت گاو از ایالات متحده، تصمیمی است که اتحادیه اروپا در آخرین جلسه نشست اقتصادی خود با ایالات متحده در ماه آگوست سال جاری بر اجرایی کردن آن با طرف آمریکایی به نتیجه رسید، با این حال پیش بینی می‌شود که مصرف کننده اروپایی از گوشت آمریکایی استقبال نکند و واردکنندگان را با چالش روبرو سازد.
اتحادیه اروپا در جولای سال جاری اعلام کرد که از سهمیه واردات دام سالیانه این قاره، ۴۵ هزار تن را به ایالات متحده تخصیص خواهد داد، و ۳۵ هزار تن دیگر مورد نیاز این قاره در بخش واردات گوشت دامی ، از کشورهایی همچون اروگوئه و آرژانتین وارد می‌گردد.

منبع : روزنامه در استاندارد اتریش ۲۶ نوامبر ۲۰۱۹

خریداری شرکت مدیسین آمریکا توسط یک شرکت سوئیسی؛

شرکت سوییسی محصولات دارویی و بهداشتی نوارتیس، شرکت مدیسین آمریکایی فعال در حوزه تکنولوژی زیستی را به قیمت 9.7 ( نه و هفت میلیارد دلار) خریداری میکند. گفته می‌شود این شرکت آمریکایی تا پایان سال ۲۰۲۰، تمامی حقوق مالکیت علمی و معنوی خود را به نام شرکت سوئیسی تغییر خواهد داد و دفاتر این شرکت در شهرهای زوریخ، برن و وین بزرگتر خواهد شد.

منبع : روزنامه در استاندارد ۲۶ نوامبر ۲۰۱۹

ترامپ، خبر از توافق جزیی در نبرد تجاری با چین داد؛
ترامپ در روز سه شنبه در جلسه ای که با حضور فعالان اقتصادی آمریکایی و اروپایی برگزار شد گفت : مذاکرات بسیار خوبی را با چین داشته ایم و پس از ماه‌ها بالاخره در برخی موارد چینی‌ها با ما همراه شدند.
خبرگزاری شینهوا چین در این مورد نوشت : هر دو طرف برای حل مسائل به نتایج خوبی رسیده اند و در این میان شرکای اروپایی دو طرف ماه‌هاست که برای رسیدن به یک توافق مناسب میانجی گیری می‌کنند. این توافق می تواند اقتصاد جهانی را نجات دهد.
منبع : روزنامه فینانزن – چاپ وین ۲۷ نوامبر ۲۰۱۹


کاهش درآمد واحدهای خدماتی از جمله رستوران‌ها و کافی شاپ ها پس از ممنوعیت مصرف دخانیات در فضاهای عمومی در اتریش؛
پس از گذشت بیش از ۵ هفته از به اجرا در آمدن قانون ممنوعیت مصرف دخانیات، رستوران‌ها و دیگر مکان‌های عمومی در اتریش که مصرف دخانیات در آنها ممنوع اعلام شده است، با نوشتن شکواییه‌هایی به اتاق بازرگانی فدرال اتریش و همچنین پارلمان اتریش، خواستار تغییر در این قانون شده اند. گفته می‌شود این واحد های صنفی به دلیل اجرایی شدن قانون جدید بین ۱۵ تا ۲۵ درصد از درآمد خود را از دست داده اند و بسیاری از آنان با خطر ورشکستگی روبرو می‌باشند. در این مدت زمان، طبق آمار پلیس وین، در این شهر ۲۵ نفر به دلیل رعایت نکردن مصرف دخانیات بازدداشت شده اند.
منبع : روزنامه اتاق بازرگانی وین. ۲۸ نوامبر ۲۰۱۹

سالیانه طبق آمار به طور میانگین، ۸۰۰۰ شرکت جدید در وین تاسیس می‌شوند؛
به گفته مرکز آمار اتریش، این ۸ هزار واحد صنفی، توانایی تولید ۶۳۰هزار فرصت شغلی جدید را داشته اندو تنها در سال گذشته ۱۳۷۲۸ کارآموز جدید استخدام کرده اند.
تا پایان ماه اکتبر ۲۰۱۹، وین میزبان ۱۴۰ هزار شرکت و واحد صنفی بوده است که با خود ۹۷ میلیارد یورو درآمد ناخالص این ایالت را به همراه داشته اند. طبق همین آمار، این میزان از درآمد ناخالص ایالت وین، یک چهارم درآمد ناخالص اتریش را به خود اختصاص می دهد.

منبع : وبگاه مرکز آمار اتریش – ۲۸ نوامبر ۲۰۱۹

شاخص تولید در سپتامبر ۲۰۱۹ در مقایسه با سپتامبر ۲۰۱۸ با 0.5 ( نیم درصد‌) درصد کاهش روبرو است.

براساس محاسبات مرکز آمار اتریش ، شاخص سالانه تولید تعدیل شده در ۲۷ نوامبر ۲۰۱۹ در مقایسه با نوامبر ۲۰۱۸ با 0.5 درصد کاهش روبرو بوده است ، در حالی که شاخص تولید در فصلی تعدیل شده 0.2%  درصد افزایش یافته است.
در مقایسه با آگوست ۲۰۱۹ ، شاخص تولید تعدیل شده فصلی (بر اساس شاخص اتحادیه اروپا ) در بخش صنعت 0.4٪ افزایش یافته است. همچنین تغییرات تولید در بخش های دیگر به شرح ذیل بوده است: انرژی: + 3.6٪ ، کالاهای واسطه: + 0.4٪ ، ، سرمایه گذاری: -0.3٪ ، مواد مصرفی: - 1.7٪.

منبع: مرکز آمار اتریش ۲۸ نوامبر ۲۰۱۹

همکاری زیمنس اتریش با عربستان سعودی در حوزه آب شرب

زیمنس اتریش قرارداد همکاری جدیدی را با عربستان سعودی به امضا رسانده است تا با نصب تجهیزات نرم افزاری و سخت افزاری این کشور را در تولید آب قابل شرب از آب خلیج فارس یاری رساند. این تاسیسات قرار است تا روزانه ۲۴۰ هزار متر مکعب آب دریا را از طریق روش اسمز معکوس ( استفاده از روش غیر حرارتی و با بهره گیری از فیلترهای مخصوص ) به آب قابل شرب شیرین تبدیل نمایند.
گفته می‌شود عربستان تا کنون با استفاده از دیگر تاسیسات خود که با کمک یک شرکت استرالیایی – آمریکایی ساخته شده است، روزانه تا حجم ۶۰ هزار متر مکعب آب شرب شیرین تهیه می‌کرده است که تا سال اینده این میزان به ۲۴۰ هزار متر مکعب در روز خواهد رسید.

منبع : وبگاه EconomyAustria
۲۷ نوامبر ۲۰۱۹


افزایش تولید و صادرات بخش کشاورزی اتحادیه اروپا در سال گذشته

طبق آمار منتشره از یورواشتات، مورخ ۲۷ نوامبر ۲۰۱۹، مجموع حجم تولیدات و صادرات کشاورزی اتحادیه اروپا به خارج از این تحادیه به ترتیت ۲ درصد و 0.6 درصد رشد داشته است.

همچنین گفته می‌شود کاهش صادارت محصولات دامی، با این افزایش در تولیدات و صادرات کشاورزی، کسری درآمد ناخالص اتحادیه را در حوزه دام و کشاورزی جبران کرده است. آمار فروش محصولات کشاورزی اروپایی در سال ۲۰۱۸ بالغ بر ۴۳۵ میلیارد یورو بوده است که نشان از افزایش 0.6% در مقایسه با سال ۲۰۱۷ دارد. در سال ۲۰۱۸ ، مصرف متوسط (کالاها و خدمات) معادل 58.2% از ارزش تولید محصولات کشاورزی یا بالغ بر ۲۵۳ میلیارد یورو بوده است. در حالی که ارزش افزوده 181.7 میلیارد یورو بوده است. در نتیجه محصولات کشاورزی با افزایش مصرف متوسط (3.8%+) ، در سال ۲۰۱۸ ارزش ناخالص کمتری (3.5%-) را نسبت به سال ۲۰۱۷ برای اروپا به همراه داشته است.
فرانسه با 77.2 میلیارد یورو (یا ۱۸٪ از کل اتحادیه اروپا) ، فرانسه بیشترین تولید کشاورزی کلیه کشورهای عضو را در سال ۲۰۱۸ داشت و پس از آن ایتالیا (۵۷میلیارد یورو یا ۱۳٪) ، آلمان (۸ میلیارد یورو یا ۱۲٪ یورو ) و اسپانیا ( ۵۳ میلیارد یورو یا 12٪) ، انگلیس (۳۰ میلیارد یورو یا ۷٪) ، هلند (۲۸ میلیارد یورویا ۶٪) ، لهستان (۲۵ میلیارد یورو یا ۶٪) و رومانی (۱۸میلیارد یورو یا ۴٪).

منبع : مرکز آمار اتحادیه اروپا – یوروستات ۲۸ نوامبر ۲۰۱۹

متن دیدگاه
نظرات کاربران
تاکنون نظری ثبت نشده است

امتیاز شما