معاونت دیپلماسی اقتصادی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران

مشاهده ۱۰۵
۱۳۹۸/۰۹/۱۱- ۰۸:۰۰

اخبار اقتصادی ترکمنستان ( دهه سوم آبان 1398 )

اهم اخبار اقتصادی داخلی و خارجی ترکمنستان در دهه سوم آبان ماه 1398 به شرح ذیل است؛

الف : اخبار اقتصادی داخل ترکمنستان

گزارش مسئولین ترکمن در نشست کابینه وزرای ترکمنستان:

در چندین جلسه در دو هفته اخیر کابینه وزرای ترکمنستان با حضور رئیس جمهور و با محوریت جمع ‌بندی نتایج فعالیت‌های اقتصاد ملی در 10 ماهه اخیر سال جاری میلادی ، وضعیت بودجه دولت در سال آینده و پیش‌نویس‌های برخی اسناد تهیه شده، مورد بررسی قرار گرفت و سپس گزارش‌هایی به‌شرح ذیل از جانب معاونین رئیس کابینه وزرا و دیگر مسئولین ایراد گردید:

معاون رئیس کابینه وزرای ترکمنستان، آقای مرادوف اظهار داشت، تولید ناخالص داخلی کشور در بازه زمانی  10 ماه گذشته 6.3 درصد افزایش یافته و میزان تولید محصولات در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته 6.9 درصد رشد داشته است. علاوه بر آن در بازه زمانی مذکور بخش درآمد بودجه‎ای دولت برابر با 15.7 میلیارد منات (معادل 4 میلیارد و 485 میلیون و 714 هزار دلار) و بخش هزینه آن نیز برابر با 15.6میلیارد منات (معادل 4 میلیارد و 457 میلیون و 143 هزار دلار) بوده است. بر اساس گزارش وزارت دارایی و اقتصاد، پیش بینی می‌شود، رشد تولید ناخالص داخلی ترکمنستان، 3 درصد در سال 2019 افزایش یابد. پیش بینی می‌شود، این شاخص تا سال 2025 به 8.2 درصد افزایش یابد. صندوق بین المللی پول نیز پیش بینی نمود که رشد اقتصادی ترکمنستان در سال 2019 به بیش از 6.3 درصد افزایش یابد.

آقای مرادگلدی مردوف معاون رئیس کابینه وزرای ترکمنستان درباره پیشرفت اجرای برنامه‌های دولت در بازه زمانی  10 ماه اخیر در بخش تولید مواد سوختی گزارش ارائه داد و اظهار داشت، پالایش نفت101.8 درصد، تولید بنزین100.1 درصد و تولید سوخت دیزل 103.5درصد طی مدت مذکور افزایش یافته است. وی همچنین در خصوص توسعه بهره برداری از منابع  نفتی  بخش ترکمنی دریای خزر  و مذاکره با شرکت ها ی بزرگ نفتی  و گازی گزارش ارائه داد.  رئیس جمهور بر توسعه بهره برداری از منابع گاز نفت دریای خزر و منطقه ساحلی به عنوان اولویت استراتژی کشور در بخش انرژی تاکید کرد و اظهار داشت، منابع عظیم هیدروکربن موجود درمنطقه موتور محرکه توسعه اقتصاد ملی خواهد بود. در عین حال لازم است درحین استفاده از منابع موجود در زمینه نفت و گاز، به  منابع غنی اکولوژیک آن نیز توجه کرد.

معاون رئیس کابینه وزرای ترکمنستان آقای عوض‌اف نیز اظهار داشت، میزان پیشرفت برنامه‌ها در مجموعه صنایع و ارتباطات ترکمنستان 120 درصد و میزان رشد تولید محصول در وزارت نساجی نیز برابر با 145.3 درصد در ده ماه اخیر بوده است.

آقای پورچکوف معاون رئیس کابینه وزرای ترکمنستان درباره پیشرفت اجرای برنامه‌ها و ارائه خدمات و نرخ رشد در بازه زمانی مذکور گزارش داد و اظهار داشت، در وزارتخانه‌ها و ارگان‌های مختلف ازجمله اجرای برنامه‌ها و خدمات در وزارت ساختمان‌سازی و معماری ترکمنستان به ترتیب   100.3درصد و 105.5 درصد رشد داشته و ارائه خدمات در وزارت نیرو 95.5 درصد افزایش یافته است.

در جلسات اخیر کابینه وزرای ترکمنستان، رئیس جمهور با استماع گزارش‌های وارده، با ابراز نارضایتی خود از عملکرد ضعیف آقای پورچکوف، معاون کابینه وزرا و آقای آرتیک‌اف، وزیر انرژی ترکمنستان و وزرای کار و رفاه اجتماعی و رئیس هیأت مدیره صندوق بازنشستگان، رئیس آژانس «ترکمن صنایع» وابسته به وزارت صنایع و ارتباطات ترکمنستان را بدلیل کم کاری و قصور وارده در امور محوله مورد انتقاد قرار داد.

رئیس جمهور ترکمنستان در جشن برداشت محصولات کشاورزی، گزارش های مربوط به کشت پنبه در کشور از سوی مدیران مناطق را دریافت کرد. پنبه‌کاران و کشاورزان ترکمنستان در سال جاری مجموعاً با تحویل بیش از یک میلیون و 50 هزار تن پنبه و یک میلیون و 600 هزار تن گندم به دولت، به تعهدات خود عمل کردند. .همچنین در بخش کشت برنج کشاورزان ترکمنستان با استفاده از بذرهای خاص با طعم خوب، سی هزار تن محصول برنج نموده اند.

رئیس جمهور بر تقویت جایگاه شرکت راه آهن ترکمنستان تاکید نمود و اظهار داشت، در چارچوب برنامه 2019 تا 2025 الکتریکی کردن مسیر راه آهن ترکمن آباد – ترکمن باشی ضروری است. وی بر تقویت توان لجستیکی کشور از جمله تقویت بخش ترکمنی مسیر راه آهن اوزن – گیزلیگا – برکت – اترک – گرگان ( مسیر راه آهن سه جانبه ایران – ترکمنستان و قزاقستان) تاکید نمود.

آخرین وضعیت پروژه تاپی ( TAPI )  :

نماینده هیات مدیره تاپی در شرکت ترکمن گاز ( شبکه لوله گاز ترکمنستان- افغانستان- پاکستان و هند )  در جریان نشست کابینه وزرای ترکمنستان گزارشی از آخرین ضعیت پروژه ارائه نمود. وی گفت ، مختصات تجاری ، تکنیکی پروژه مذکور تکمیل شده و توسط دولتهای عضو تایید شده است. ارزیابی‌های زیست محیطی در افغانستان و پاکستان کامل شده و نتایج مثبتی در این خصوص بدست آمده است. بیش از 200 نفر متخصص خارجی و محلی در گیر این کارها بر اساس استاندارهای  بین المللی هستند. کارهای مربوط به مناقصات بین المللی برای تهیه مواد و تکنولوژی و لوله‌ها در قالب قراردادهای Turn - key  در مراحل نهایی است و شرکت های توانمند ساخت تجهیزات گاز و نفت از آلمان ، ترکیه، ایتالیا، اسپانیا، یونان و دیگر کشورها در این مناقصات شرکت می‌کنند.

در همان حال موسسات اعتباری از آلمان، ایتالیا، یونان، روسیه، بانک توسعه آسیایی، بانک توسعه اسلامی و چندین موسسه و بانک بین المللی علاقمندی خود را به مشارکت در این پروژه ابراز نموده اند. کار بر روی اصلاح قراردادهای قبلی با کشورهای عضو انجام شده است. چارچوب کلی قرارداد بین دولت های افغانستان و پاکستان و طرف های دریافت کننده امضاء شده و شرایط مربوط به ترانزیت و انتقال گاز مشخص شده و قرار است در چهار ماهه اول سال آینده کامل شود.

در ادامه بحث، رئیس جمهور ترکمنستان در خصوص اهمیت بین المللی تاپی در چارچوب تامین انرژی جهانی در چارچوب اهداف توسعه پایدار سازمان ملل تاکید کرد. وی گفت، در همین چارچوب اتصال ترکمنستان – افغانستان و پاکستان از طریق خطوط انرژی فیبر نوری نمونه ای دیگر از همگرایی کشورهای عضو تاپی در سیستم اقتصاد جهانی است. همکاری استراتژیک در زمینه‌های ترانزیتی به افغانستان این توانمندی را خواهد داد تا به سیستم حمل و نقلی و ترانزیتی منطقه ای و بین المللی بپیوندند.

عملکرد بازار بورس و مواد اولیه و خام ترکمنستان :

 -36 مورد معامله در بازار بورس مواد اولیه و خام ترکمنستان در هفته اخیر به ثبت رسیده است. در بخش معامله با ارز خارجی، تجاری از کشورهای روسیه، انگلیس، امارات و افغانستان سوخت و روغن هواپیما از پالایشگاه ترکمن باشی خریداری کردند. همچنین تجاری از امارات و افغانستان، گاز مایع خریداری نمودند. از سوی دیگر تجاری از کشورهای روسیه، امارات و قرقیزستان از این بازار، نخ پنبه و فرش به ارز خارجی خریداری کردند. همچنین تجاری از روسیه، امارات، نخ پنبه به ارز محلی از این بازار خریداری نمودند.

ب :اخبار مهم اقتصادی خارجی

برگزاری جلسه کمیته پیگیری قرارداد کریدور ترانزیت 4 جانبه در عشق آباد :

در تاریخ 13 نوامبر 2019 جلسه کمیته پیگیری  قرارداد کریدور حمل و نقل و ترانزیت ( قرارداد عشق آباد ) بین کشورهای جمهوری‌های اسلامی ایران، سلطنت عمان، ترکمنستان و جمهوری ازبکستان در عشق آباد تشکیل جلسه داد.  در  جلسه مذکور ، موضوع کریدورهای ارتباطی کشورهای عضو ، تبادل اطلاعات در خصوص قوانین داخلی هریک از کشورهای عضو از جمله  هماهنگی‌های مربوط به اقدامات در نقاط مرزی و ساده سازی امور گمرکی و روادید مورد بررسی قرار گرفت. همچنین متخصصین حاضر در جلسه مسائل فنی قرارداد عشق آباد و ضرورت افزایش کارآئی مراکز لجستیکی دولت های عضو را مورد بررسی قرار دادند.

برگزاری اجلاس «اجرای موافقتنامه سازمان تجارت جهانی درخصوص تسهیل امور تجاری در منطقه آسیای مرکزی در سیستم تجارت چندجانبه» (SPECA) در عشق آباد :

اجلاس «اجرای موافقتنامه سازمان تجارت جهانی درخصوص تسهیل امور تجاری در منطقه آسیای مرکزی در سیستم تجارت چندجانبه» (SPECA) با حضور نمایندگانی از کشورهای آذربایجان، افغانستان، قزاقستان، قرقیزستان، تاجیکستان، ترکمنستان و ازبکستان در هتل یلدیز عشق‌آباد برگزار شد. هدف اصلی برگزاری این اجلاس، یافتن راه‌های همکاری‌ مشترک جهت تسهیل امور تجاری و دستیابی به اهداف توسعه پایدار مربوط به تجارت و همچنین بررسی راهبرد منطقه‌ای و ترغیب به تشکیل شبکه نمایندگان بخش خصوصی در این کشورها است. در این جلسه بر اساس گزارش صندوق بین المللی پول ذکر شد، شاخص های تجاری  و خدمات در این منطقه، بیش از دو برابر رشد اقتصاد جهانی طی 15 سال گذشته رشد داشته است. همچنین در چارچوب دستور کار سازمان ملل برای سال 2030، این منطقه تبدیل به محوری قابل اعتماد برای ترانزیت بین المللی شده است.

همایش بازرگانان ترکمنستان و بحرین:

قرار است همایش بازرگانان ترکمنستان و بحرین در 27 نوامبر  ( 6 آذر 1398 ) در منامه برگزار شود . نمایندگانی از بخش پالایش نفت، شیمایی، منسوجات، صنایع غذایی، تولیدات صنعتی، کشتی سازی و همچنین بخش ارتباطات، گردشگری، سرمایه گذاری و بانک با یکدیگر ملاقات نمایند. قرار است در این همایش پروژه‌های بزرگ ترکمنستان به طرف های بحرینی معرفی شده و همکاریهای بین دولتی مورد بررسی قرار گیرد و بازدید هایی از مراکز صنعتی بعمل آید. ارتباطات با کشورهای خاورمیانه  از جمله پادشاهی بحرین از جهت گیری‌های سیاست خارجی ترکمنستان است .

تصویب طرح احداث خط آهن ارتباطاتی تاجیکستان با ترکمنستان و افغانستان :

اخیراً تاجیکستان طرح احداث خط آهن ارتباطاتی این کشور با ترکمنستان و افغانستان را تصویب و موافقتنامه مربوطه میان تاجیکستان و افغانستان را به تایید رسانید. در این سند، احداث خط آهن از بخش «جلال‌الدین بلخی» تاجیکستان تا «شرخان بندر» افغانستان مد نظر گرفته شده است. این خط در آینده تاجیکستان و افغانستان را به ترکمنستان متصل خواهد نمود.

برگزاری نشست گروه حمل و نقل جاده ای ترکمنستان- گرجستان :

نشست گروه ترکمنستان و گرجستان با موضوع رسیدگی به مسائل ترددهای بین‌المللی  و وسائل نقلیه  در حمل و نقل جاده‌ای در وزارت اقتصاد و توسعه پایدار گرجستان در تاریخ 21 اکتبر در شهر تفلیس برگزار شد.

      

متن دیدگاه
نظرات کاربران
تاکنون نظری ثبت نشده است

امتیاز شما

برچسب‌ها