معاونت دیپلماسی اقتصادی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران

مشاهده ۱۴۴
۱۳۹۸/۰۹/۱۲- ۰۸:۳۰

برگزاری همایش تجارت با اوراسیا در تهران

همایش بزرگ اوراسیا 10 آذر 1398 با حضور «رضا اردکانیان» وزیر نیرو و رئیس کمیسیون‌های مشترک همکاری تجاری و اقتصادی ایران با روسیه و ارمنستان، «مدرس خیابانی» قائم مقام وزیر صنعت، معدن و تجارت در امور بازرگانی، زاد بوم ریاست کل سازمان توسعه تجارت ایران ، میر اشرفی رئیس کل گمرک جمهوری اسلامی ایران، معاون وزیر جهاد کشاورزی و تشکل های تولیدی و صادراتی و نیز آقای آکماتوف وزیر گمرک اتحادیه اقتصادی اوراسیا و خانم نیکیشینا وزیر تجارت کمیسیون اقتصادی اوراسیا و تیگران سرکیسیان رئیس اتحادیه اقتصادی اوراسیا در محل دائمی نمایشگاه های بین المللی تهران برگزار شد. همچنین اعضای اتاق بازرگانی ایران و بازرگانان و صادر کنندگان ایرانی در این همایش حضور داشتند . معرفی موافقتنامه تجاری اوراسیا و ظرفیت بازار اوراسیا و تشریح حقوق تجار در این موافقتنامه و نیز جزئیات عضویت ایران در این اتحادیه از جمله برنامه‌های این همایش یک روزه بود .

در این همایش  که در آستانه اولین ماه اجرای موافقت نامه تجارت آزاد بین ایران و اوراسیا برگزار شد، آقای آکماتوف وزیر گمرک اتحادیه اقتصادی اوراسیا و خانم نیکیشینا وزیر تجارت کمیسیون اقتصادی اوراسیا و تیگران سرکیسیان رئیس اتحادیه اقتصادی اوراسیا حضور داشتند که با توجه به موافقت نامه موقت تجارت آزاد بین ایران و اوراسیا حضور وزرای گمرک و تجارت و  رئیس اتحادیه اقتصادی اوراسیا در تهران گام مهمی در تسهیل روند این موافقت نامه به شمار می رفت.

به گزارش روابط‌عمومی سازمان توسعه تجارت ایران به نقل از خبرگزاری مهر، رضا اردکانیان وزیر نیرو و رئیس کمیسیون‌های مشترک همکاری تجاری و اقتصادی ایران با روسیه و ارمنستان در همایش تجارت با اورآسیا با بیان اینکه ایران به دلیل قرار گرفتن در مسیر ارتباطی بین کشورهای حاشیه خلیج فارس و برخورداری از ذخایر فسیلی می تواند شریکی مطمئن برای تجارت با اورآسیا باشد، گفت: پس از چندین سال مذاکره، توافقنامه تجاری ایران و اورآسیا در اردیبهشت  به امضا رسیده و قرار است پس از سه سال اجرای آزمایشی به قرارداد تجارت آزاد تبدیل شود، این در شرایطی است که دوره سه ساله پیش رو بعد اجرا و نتایج آن از اهمیت بسیاری برخوردار است.

وزیر نیرو افزود: متولیان اجرای این موافقتنامه از سوی طرفین باید در تعامل نزدیک با یکدیگر در حُسن اجرای آن تلاش کنند و البته از هم اکنون مقدمات لازم برای گسترش مذاکرات تجارت آزاد را نیز فراهم آورند، چرا که این مذاکرات از سال آینده آغاز خواهد شد. اردکانیان گفت: موانع اجرای توافقنامه تجاری تجارت ترجیحی میان ایران و اورآسیا باید برطرف شود، چرا که در صورت اجرای جدی و صحیح آن می توان زمینه را برای گسترش مناسبات اقتصادی و توسعه مبادلات تجاری میان اعضا فراهم نمود.

وی خاطرنشان کرد: همگرایی اقتصادی به خصوص با کشورهای همسایه جزو اولویت های سیاست خارجی ایران است و می توان شکل گیری بلوک جدید اقتصادی در قالب اتحادیه اورآسیا را به فال نیک گرفت. شکل گیری این اتحادیه نمونه خوبی از همکاری منطقه ای و سیاست منطقه گرایی است.

اردکانیان گفت: اتحادیه اقتصادی اورآسیا آسیب پذیری کشورهای منطقه در قبال تحولات مختلف اقتصادی و شوک های آن را کاهش می دهد و با توسعه کمی و کیفی و گسترش جغرافیای آن می توان بازار بزرگی را ایجاد کرد.

وزیر نیرو ادامه داد: منطقه گرایی اقتصادی جایگزین مناسب و مکمل تجارت با دنیا است و سیاست اصولی ایران نیز بر توسعه روابط و همکاری با کشورهای همسایه استوار بوده است که در همین چارچوب از امضای موافقتنامه موقت تجارت با اتحادیه اروپا و در ادامه اجرایی کردن تجارت آزاد به خوبی استقبال می‌کنیم و آن را راهکاری برای افزایش حجم مبادلات تجاری طرفین می دانیم.

وزیر نیرو از آغاز مذاکرات تجارت آزاد با اورآسیا از سال آینده خبر داد و گفت: موانع اجرای موافقتنامه تجارت ترجیحی ایران و اورآسیا باید برطرف شود.

 به گزارش روابط‌عمومی سازمان توسعه تجارت ایران به نقل از خبرگزاری مهر، حسین مدرس خیابانی قائم مقام وزیر صمت در همایش بزرگ اوراسیا با برشمردن امتیازات انعقاد توافقنامه مشترک میان ایران و اتحادیه اقتصادی اوراسیا گفت: ایران بلافاصله بعد از تشکیل اتحادیه اوراسیا در سال ۲۰۱۵ میلادی جلسات و مذاکرات خود را برای انعقاد  قرارداد تفاهم نامه با این اتحادیه آغاز کرده است. و این در شرایطی است که به لحاظ جمعیت ۱۸۰ میلیون نفری کشورهای عضو این اتحادیه و سهم قابل توجه آنها در تولید نفت، گاز و انرژی دنیا می توان نسبت به شکل گیری یک قطب اقتصادی بزرگ در دنیا امیدوار بود. وی افزود : اراده ایران و کشورهای عضو اتحادیه اوراسیا بر اجرای کامل توافق نامه ای است که به تازگی میان دو طرف اجرایی شده و تاکید بر این است که ظرف سه سال آتی بتوان به توافق نامه کامل تجارت آزاد دست یافت.وی تصریح کرد: همه ارکان مدیریتی کشور بر اجرای کامل این توافق نامه با هدف ارتقای سطح تجاری میان ایران با پنج کشور عضو تاکید داشته و همانطور که وزیر تجارت و اقتصاد اتحادیه اوراسیا نیز امروز اشاره کردند این اراده از سوی طرف مقابل نیز وجود دارد.

مدرس خیابانی با تاکید بر اینکه مداخله خارجی بر اجرای کامل این توافق نامه خللی وارد نمی  کند، اظهار داشت: بر اساس تاکیدی که کشورهای عضو اتحادیه اوراسیا دارند اجازه اختلال در اجرای این توافق نامه با فشارهای خارجی نخواهند داد ضمن اینکه بر اساس مطالعات انجام شده سطح مبادله تجاری ایران با اوراسیا می تواند به این شرط ۳۰ میلیارد دلار افزایش پیدا کند. مدرس خیابانی با بیان اینکه هم اکنون سهم ایران از مبادلات ۹۰۰ میلیارد دلاری کشورهای اوراسیا با دنیا تنها ۲.۶ میلیارد دلار است، خاطرنشان کرد: بر این اساس سهم ایران سه دهم درصد از مجموع تجارت این اتحادیه با دنیاست ضمن اینکه حجم تجارت کشورهای عضو اوراسیا با ما حدود دو درصد است و این توافق نامه تجاری می تواند باعث شود مبادلات تجاری در حوزه صادرات و واردات ارتقا یابد.

قائم مقام وزیر صنعت، معدن و تجارت ادامه داد: جایگاه اوراسیا و اعضای آن در تجارت جهانی از یک سو و جایگاه ایران در تولید انواع محصولات مختلف از معدن، خرما، پسته تا مس از سوی دیگر می تواند به ارتقا سطح تجارت دو طرف کمک کند. وی گفت: امروز از سهم دو درصدی تجارت اوراسیا با ایران ۵۰ درصد مربوط به روابط ایران با روسیه بوده که از تجارت با این کشور نیز ۵۰ درصد در حیطه محصولات کشاورزی قرار می‌گیرد که امید است از قبل این توافقنامه تعرفه ترجیحی، حوزه کالاهای صنعتی در کنار کالاهای کشاورزی تقویت شود.

این مقام مسئول در وزارت صنعت، معدن و تجارت خاطرنشان کرد: ارتقا سطح مبادلات تجاری با اوراسیا مستلزم توسعه زیرساخت های تجاری در زمینه‌های بانکی، بیمه ای، گمرکی، حمل و نقل، ترانزیت، مسائل فنی، استاندارد و ضوابط بهداشتی و سلامت است.وی ادامه داد: هدف اصلی عقد  قرارداد با اوراسیا حضور طرف های تجاری و بخش های خصوصی کشورهای دو طرف است و علیرغم اینکه تعرفه حاضر محدود به ۸۶۲ قلم کالا بوده  اما این می تواند یک چراغ راهنما و مقدمه ای باشد که تجار هر دو طرف شناخت بیشتری از نوع تقاضاها و تبادلات تجاری پیدا کرده و سطح  مبادلات تجاری به طور قطع به این تعداد اقلام محدود نخواهد شد.قائم مقام وزیر صنعت، معدن و تجارت ادامه داد: به طور قطع ظرفیت دو طرف برای گسترش حجم مبادلات تجاری می تواند در دایره گسترده تری تعریف شده اما به طور قطع برای اجرای آن باید برخی الزامات را در نظر گرفت.

وی یکی از الزامات مهم جهت اجرایی شدن کامل توافق نامه تجاری ایران و اوراسیا را فراهم ساختن زیرساخت های بانکی و تقویت و توسعه آن دانست و خاطرنشان کرد: ایجاد شعب بانک های ایرانی در اوراسیا و اعلام آمادگی مجموعه سیستم بانکی کشور برای همکاری مشترک با بانک اوراسیا از جمله این الزامات است چرا که نقل و انتقالات پول ایجاد زمینه افتتاح اسناد تجاری  برای مبادلات بسیار مهم به شمار می رود که اتفاق معناداری در روابط رخ دهد.

وی اقدام دوم را حذف دلار و به رسمیت شناختن ارزهای رسمی‌کشورهای طرف  قرارداد اوراسیا با ایران دانست و تاکید کرد: ایران موضوع حذف دلار را با بسیاری از کشور از جمله روسیه شروع کرده و برای گسترش روابط تجاری با سایر کشورها نیز باید زمینه را برای استفاده از ارزهای ملی طرفین فراهم کرد.

مدرس خیابانی الزام سوم برای گسترش روابط تجاری ایران با اوراسیا را ایجاد مکانیزم تهاتر کالا به کالا و مبادله کالایی بین دو طرف دانست و خاطرنشان کرد: علاوه بر سیستم بانکی و افتتاح ال سی باید بتوان زمینه تهاتر کالا را هم فراهم کرد.

قائم مقام وزیر صنعت، معدن و تجارت در بخش دیگری از سخنان خود الزام چهارم برای گسترش تبادلات تجاری را صنعت گردشگری و ضرورت توسعه آن دانست و گفت: به دلیل پیشینه‌های فرهنگی، حسن همجواری، منافع مشترک منطقه ای و شرایط ژئوپلتیک ظرفیت مبادله گردشگر به شکل مناسبی فراهم است و می توان در زمینه ارتقا تبادل تجاری به این سمت گام برداشت. وی تصریح کرد: در این راستا باید تصمیم در صدور روادید بین دو طرف و اعطای ویزاهای تجاری، گردشگری و گردشگری سلامت در دستور کار قرار گیرد.

مدرس خیابانی با بیان اینکه همزمان با  انعقاد قرارداد های تجاری تفاهم نامه‌های حوزه استاندارد نیز در دستور کار قرار گرفته تا تجار و بازرگانان در این رابطه دچار مشکل نشوند، گفت: انعقاد تفاهم نامه‌های بخش استاندارد برای رعایت ضوابط فنی، بهداشتی و سلامت بین دو طرف در دستور کار است و خوشبختانه با تفاهم نامه ای که در حوزه قائم مقام وزیر صنعت، معدن و تجارت با موسسه ملی استاندارد به امضا رسیده قرار بر این است که به تناسب تمامی تفاهم نامه‌های تجاری در بخش تجارت با طرف های خارجی، موافقت نامه‌های حوزه استاندارد نیز به امضا رسد.

مدرس خیابانی الزام ششم در حوزه موفقیت توافق نامه تجاری ایران و اوراسیا را اعزام هیات های تجاری و برگزاری نمایشگاه‌های مشترک میان ایران و اوراسیا دانست و گفت: این موضوع می تواند زمینه حضور شرکت های دو طرف در کشورهای یکدیگر را فراهم آورد که بنا بر اعلام شرکت سهامی نمایشگاه‌های بین المللی جمهوری اسلامی ایران مقرر گردیده تا نمایشگاه اختصاصی بین ایران و اوراسیا با هدف شناخت تجارت میان دو طرف برگزار شود. وی ادامه داد: ایجاد تفاهم نامه مشترک میان اتاق های بازرگانی ایران با اتاق بازرگانی اوراسیا نکته ای است که نباید از آن غافل شد چرا که همه اقداماتی که دولت در راستای اجرایی کردن موافقت نامه تجارت با اوراسیا به کار می‌بندد در راستای نقش تسهیل گری این بخش است و قرار است زمینه برای حضور بخش خصوصی ایران در این کشورها فراهم شود.

قائم مقام وزیر صنعت، معدن و تجارت ادامه داد: سازمان توسعه تجارت ایران در راستای آگاهی بخشی و اطلاع رسانی به بخش های مختلف تجاری برای اجرایی کردن این توافق نامه گام های جدی برخواهد داشت و دفتر دائمی‌کشورهای اوراسیا برای پیشبرد اهداف در سازمان توسعه تجارت تشکیل شده است.مدرس خیابانی گفت:  در عین حال برش های استانی از توافق نامه تجاری ایران و اوراسیا از سوی سازمان توسعه تجارت تهیه شده تا بر اساس آن میز اوراسیا در سازمان‌های صنعت، معدن و تجارت استان‌ها شکل گیرد و تبادل تجاری با کشورهای هدف را هدایت و تسهیل نماید.

وی افزود: سازمان توسعه تجارت ایران توانسته موافقت معاون اول رئیس جمهور برای تخصیص بودجه مورد نیاز استقرار رایزن‌های بازرگانی در کشورهای عضو اوراسیا را اخذ نماید.

به گزارش روابط‌عمومی سازمان توسعه تجارت ایران، حمید زادبوم  ریاست کل سازمان توسعه تجارت ایران، در همایش تجارت با اوراسیا ابراز داشت : "  افزایش تبادلات تجاری با اتحادیه اوراسیا نیازمند زیر ساخت‌های لجستیکی، بانکی و مالی و الزامات دیگر است و در نشست‌هایی که امروز با وزرای اتحادیه اقتصادی اوراسیا خواهیم داشت، در خصوص راهکارهای توسعۀ همکاری با کشورهای عضو این اتحادیه اقتصادی گفتگو و تبادل نظر خواهد شد.

 وی افزود: بر اساس برنامه‌ریزی‌های صورت گرفته و هدفگذاری که برای سه سال آینده انجام شده است، گام به گام به سمت صفر کردن تعرفه‌های گمرکی با اتحادیه اقتصادی اوراسیا پیش خواهیم رفت.

 معاون وزیر صمت و ریاست کل سازمان توسعه تجارت ایران افزود : علاوه بر کاهش و صفر کردن تعرفه‌ها،  بر اساس قوانین بین المللی باید از سایر ابزارهای تجاری نیز بهره جست تا شاهد افزایش تعاملات تجاری و اقتصادی با این اتحادیه باشیم. 

شایان ذکر است که توافقنامه ایران با اتحادیه اقتصادی اوراسیا، شامل 862 قلم کالا از ترجیحات ایران و اوراسیا در اردیبهشت ۱۳۹۷ در شهر آستانه قزاقستان به امضا رسید  و از 5 آبان سال جاری به مرحلۀ اجرا درآمد.

 

همکاری ایران و اتحادیه اقتصادی اوراسیا

در 7 ماه نخست امسال صادرات ایران به کشور‌های عضو اوراسیا با 52 درصد رشد به 490 میلیون دلار رسید و واردات ایران از اعضای این اتحادیه با 3 درصد کاهش از 792 به 768 میلیون دلار رسید.

توافقنامه ایجاد منطقه آزاد تجاری بین اتحادیه اقتصادی اوراسیا و جمهوری اسلامی ایران 17 ماه مه گذشته در شهر آستانه قزاقستان امضاء شد و اکنون در حال اجرایی شدن است. 

اتحادیه اقتصادی اوراسیا شامل پنج کشور روسیه، قزاقستان، قرقیزستان، ارمنستان و بلاروس است و درچارچوب توافقنامه امضاء شده 502 قلم کالای صادراتی ایران به این کشورها از تعرفه ترجیحی برخوردار شده‌اند.

پیوستن جمهوری اسلامی ایران به اتحادیه اوراسیا فرصت خوب و بازار جدیدی را برای بازرگانان ایرانی با هدف توسعه مراودات اقتصادی با پنج کشور این اتحادیه گشوده است.

متن دیدگاه
نظرات کاربران
تاکنون نظری ثبت نشده است

امتیاز شما