معاونت دیپلماسی اقتصادی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران

معرفی معاونت دیپلماسی اقتصادی

بسم الله الرحمن الرحیم

با سلام و احترام؛

یکی از مهمترین وظایف وزارت ‌امور‌ خارجه، تسهیل فرآیند توسعه و گسترش مناسبات اقتصادی و بازرگانی جمهوری اسلامی ایران در خارج از کشور می‌باشد . علاوه بر این، بین المللی شدن از جهت ایجاد و بهبود قدرت رقابت فعالان اقتصادی کشورمان، ضرورتی غیر قابل اجتناب بوده و در این میان یکی از اولویت‌های کلیدی در بهبود فضای کسب و کار، استفاده از ظرفیت‌ها و توانمندی‌های بخش خصوصی است.

در این راستا، ارائه خدمات از سوی وزارت ‌امور‌ خارجه که با پشتیبانی بیش از ۱۴۰ نمایندگی سیاسی و کنسولی در سرتاسر جهان و نیز ادارات تخصصی در مرکز پشتیبانی می‌شود این امکان را فراهم می‌سازد تا فعالان اقتصادی اعم از بازرگانان و شرکت‌های تولیدی، اقتصادی و دانش بنیان بتوانند از اطلاعات و مشورت‌های لازم درخصوص شرایط اقتصادی موجود در کشورهای مورد نظر خود آگاه شده و با هزینه کمتر به فعالیت در خارج بپردازند . اینک در این ایام خجسته که با چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب شکوهمند اسلامی ایران قرین شده است ، معاونت دیپلماسی اقتصادی وزارت امور خارجه در اولین سال تاسیس خود مفتخر می‌باشد که بستر مورد نیاز جهت دسترسی و تبادل اطلاعات فی‌ما‌بین نمایندگی‌های جمهوری اسلامی ایران در خارج از کشور و فعالان اقتصادی در داخل و خارج را از طریق راه اندازی این پایگاه اطلاع رسانی فراهم آورده است.

بدیهی است در مرحله بعد و با راه اندازی پایگاه اطلاع رسانی به زبان انگلیسی که در آینده نزدیک صورت خواهد گرفت زمینه لازم برای معرفی فرصت‌های اقتصادی، تجاری، سرمایه‌گذاری و گردشگری برای مخاطبان خارجی علاقه‌مند به همکاری با کشورمان ایجاد خواهد شد. مشارکت مخاطبان این پایگاه اطلاع رسانی و تبادل نظرات، ارائه رهنمودهای سازنده و پیشنهادات از سوی آنان در شرایط خطیر فعلی، همکاران ما در این معاونت را در ادامه فعالیت خود مصمم‌تر خواهد نمود.

غلامرضا انصاری

معاون دیپلماسی اقتصادی