معاونت دیپلماسی اقتصادی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران

نگاهی به بخش تعاونی‌ها و موسسات اعتباری خرد در بنگلادش

بخش تعاونی در قانون اساسی بنگلادش جایگاه و اهمیت ویژه ای دارد. شیخ مجیب الرحمان بنیانگذار و پدر استقلال بنگلادش اقتصاد مبتنی بر شرکتهای تعاونی را مهمترین عامل توسعه اقتصادی کشور معرفی کرده است و جنبش تعاونی در بنگلادش فراز و نشیب زیادی داشته است.

مروری بر ظرفیتهای بندری کشور عراق با تأکید بر پروژه بزرگ بندری فاو

عراق تقریباً محصور در خشکی سعی دارد تا با اجرای پروژۀ بندر بزرگ فاو به مساحت 54 کیلومتر تا سال 2038 رؤیای دیرینه و هدف آرمانی خود مبنی بر دسترسی به آبهای آزاد را محقق سازد . باتوجه به اینکه این کشور در حال حاضر عمدۀ اقلام موردنیاز خود را از طریق بنادر کشورهای خلیج فارس و یا از طریق زمینی از کشورهای ایران و ترکیه وارد می‌کند، بدون شک اجرای این پروژه، قدرت مانور بیشتری را جهت کاهش وابستگی عراق به کشورهای همسایه، متنوع سازی واردات و رونق اقتصادی در اختیار این کشور قرار خواهد داد.

آسیب شناسی و راهکارهای توسعه جذب گردشگر از بازار آلمان

غنای فرهنگی – تاریخی، تنوع اقلیمی و قومی‌بسیار گسترده، وسعت جغرافیایی و طبیعت چهارفصل و در کنار آن، افزایش بی سابقه نرخ ارز طی دو سال گذشته، بازار گردشگری ایران را بسیار جذاب کرده و موجب رشد تعداد گردشگران ورودی به ایران ( در سال 2017، 4 میلیون و 800 هزار نفر و در سال 2018، 7 میلیون و 300 هزار نفر) شده است. بر مبنای گزارش سال 2019 سازمان جهانی توریسم، آلمانی‌ها بیشترین هزینه را در مقایسه با اتباع سایر کشورها، درگردشگری خارجی داشته اند لذا بازار آلمان و کشورهای آلمانی زبان، می تواند بهترین بازدهی را در سرمایه گذاری برای جذب گردشگر خارجی داشته باشد. در این نوشتار، بعضی از چالش های جذب گردشگر از بازار آلمان مورد بررسی قرار گرفته و راهکارهای رفع موانع نیز پیشنهاد شده است.

ظرفیت های صنعت انرژی‌های تجدید پذیر ازبکستان و فرصت های حضور شرکت های ایرانی در این بازار

موضوع انرژی‌های نو به استثنای انرژی استحصال شده از طریق آب ، در ازبکستان موضوع جدیدی است و بیشتر در دو سال اخیر مورد توجه مقامات ازبکستانی و بویژه آقای میرضیایف، رئیس جمهور این کشور قرار گرفته است . در حال حاضر مهمترین منبع تامین انرژی در ازبکستان که بین 80 تا 90 درصد تامین انرژی را تشکیل می دهد، انرژی حرارتی با منبع گاز می‌باشد. طبق برآوردهای انجام شده، ازبکستان حدود 1.8 تریلیون متر مکعب دخایر ثابت شده گاز دارد که تا 25 الی 30 سال آینده نیاز این کشور را تامین می نماید. این کشور همچنین حدود 25 درصد از گاز خود را با خط لوله صادر می‌کند. بعد از گاز، منبع دوم انرژی ازبکستان ، حدود 590 میلیون بشکه ذخایر نفت و در مقام سوم ، منبع ذغال سنگ با ذخایری بالغ بر 3 میلیارد تن می‌باشد.

آشنائی با مقدونیه و شرایط کسب و کار و سرمایه گذاری در این کشور

این نوشتار شرایط کلی کشور مقدونیه و فرصت ها و قوانین کسب و کار شرکتهای خارجی در این کشور حوزه بالکان در اروپا را توضیح می دهد. مقدونیه با توجه به وسعت و جمعیتش اقتصاد بزرگی در اروپا محسوب نمیشود. این کشور در طول سالهای گذشته همواره نرخ رشد مقبولی را تجربه کرده است. مهمتر از آن، موفقیت دولت در اتخاذ سیاست های لازم و سازماندهی مطلوب اقتصاد است که موجب شده شاخص های اقتصاد کلان مقدونیه همواره ثابت و در حدی مقبول بماند و به نوعی ثبات و آرامش اقتصادی را بوجود آورد که می تواند مورد توجه فعالین اقتصادی و تجاری و سرمایه گذران خارجی قرار گیرد .

بررسی دلائل افزایش نیروی کار خارجی در مجارستان

بیشترین درخواست کنندگان مجوز کار، نیروی کار خارجی در مجارستان از اوکراین بوده و کشورهای چون صربستان،چین، ویتنام در ردیف های بعدی قرار دارند. بر اساس پیش بینی مراکز رسمی آمار مجارستان تعداد متقاضیان نیروی کار خارجی در مجارستان در سال جاری میلادی به بیش از 75 هزار مورد می رسد که در مقایسه با سال قبل حدود 22 درصد رشد خواهد داشت.

دستاوردهای اقتصادی سفر رئیس جمهور چین به یونان

در سفر رییس جمهور چین به یونان 16 توافقنامه همکاری عمدتا در حوزه‌های تجاری و اقتصادی با یونان امضا شد که نشان از اراده دو کشور در بسط و توسعه بیش از پیش روابط دوجانبه می‌باشد. رییس جمهور چین اعلام کرد کشورش قصد دارد با سرمایه گذاری‌های عظیم خود، یونان را به مرکز لجستیکی ترانشیپ کالاهای چینی به مقصد غرب اروپا تبدیل کند. یونان نیز با استقبال از سرمایه گذاری‌های چین، امیدوار است بتواند با کاهش نرخ بیکاری 17 درصدی، و به رغم فشارهای آمریکا برای کاهش رابطه با چین، رشد اقتصادی خود را تسریع نماید.

صنایع لبنی اکوادور و فرصتهای سرمایه گذاری

میزان تولید شیر در اکوادور روزانه به طور متوسط 5 میلیون و 200 هزار لیتر بوده که از این میزان 50% وارد صنایع بزرگ لبنی شده و 20% به مصارف داخلی مزارع اختصاص یافته و 30% مابقی آن وارد بازارهای محلی و کوجک می‌شود. 31% از تولید روزانه شیر به تولید پنیر، 27% شیر در بسته بندی پلاستیکی، 20% شیر در بسته بندی کارتنی، 11% شیر خشک، 10% ماست و 1% به دیگر مصارف دیگر اختصاص داده می‌شود که گردش مالی سالانه یک میلیارد و 400 میلیون دلار را به همراه دارد. هزینه تولید هر لیتر شیر حدود 0.30 دلار برآورده شده و نرخ رسمی خرید آن از دامدار 0.45 دلار تعیین شده است.

گزارش نشست سالانه کنفدراسیون صنایع دانمارک

نشست سالانه و یک روزه کنفدراسیون صنایع دانمارک با شعار "ساخت دانمارک" در روز سه شنبه 17 سپتامبر 2019 (26 شهریور 1398) در سالن اپرای کانال تلویزیون دی آر شهر کپنهاگ برگزار شد. بر طبق سنت سالهای گذشته سفرای مقیم در دانمارک جزء مدعوین بودند. شاهزاده فردریک، ولیعهد دانمارک، شاهزاده ویکتوریا، ولیعهد سوئد، به همراه شوهرش شاهزاده دانیال، نمایندگان شرکت های دانمارکی، رئیس برنامه اهداف هفده گانه توسعه ای سازمان ملل متحد، نمایندگان پارلمان، سیاستمداران، محققان و روزنامه نگاران و غیره در این کنفرانس حضور داشتند.

صنایع متالوژی فدراسیون روسیه

صنایع متالوژی و صادرات مواد معدنی بویژه فلزات آهنی و انواع چدن و فولاد و نیز گروه فلزات غیر آهنی ( رنگی ) ، دومین گروه کالایی از لحاظ میزان صادرات پس از اقلام انرژی (سوخت ) و یکی از نقاط قوت روسیه در عرصه‌های تجارت و اقتصاد خارجی می‌باشد. همچنین در این گزارش علاوه بر اعلام آمار تولیدات و صادرات روسیه در بخش های یاد شده ، فهرست شرکت های برتر روسیه در حوزه فلزات و رتبه آن‌ها در رده بندی 100 شرکت برتر روسیه در سال 2018 نیز مورد اشاره قرار گرفته است .