معاونت دیپلماسی اقتصادی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران

مهمترین اخبار اقتصاد داخلی و خارجی جمهوری عربی سوریه که در رسانه‌های این کشور در فاصله زمانی نیمه اول مهر ماه 1398 انتشار یافته است در پی خواهد آمد :
۱۳۹۸/۰۷/۲۲ بازدید: ۲۵
طبق گزارش بانک ملی (مرکزی) گرجستان، نرخ تورم در 2018 نسبت به سال 2009 برابر با 37 درصد و متوسط سالیانه نرخ تورم این سالها برابر با 3.7 درصد بوده است. در صورتی که آنچه احساس می‌شود بسیار بیش از این مقدار است. زیرا طی 10 سال گذشته مواد غذایی 49% ، خدمات پزشکی 100%، دارو 39% افزایش قیمت داشته اند. بدین ترتیب تورم 7 درصدی در سال 2019 بیش از دو برابر میانگین تورم سال های گذشته است.
۱۳۹۸/۰۷/۲۲ بازدید: ۲۱
اهم اخبار و تحولات اقتصاد داخلی و خارجی گرجستان در هفته سوم مهر ماه 1398 که در رسانه‌های این کشور انتشار یافته است به شرح زیر می‌باشد :
۱۳۹۸/۰۷/۲۲ بازدید: ۲۳
جنگ تجاری بین آمریکا و چین به‌عنوان دو اقتصاد بزرگ جهان بیش از یک سال پیش آغازشده و تاکنون ادامه داشته است. همچنین روشن نیست که جنگ تجاری آمریکا و چین چه زمانی پایان خواهد یافت. کنفرانس توسعه و تجارت سازمان ملل (آنکتاد) در مطالعه ای که در ابتدای سال میلادی منتشر نمود به برندگان و بازندگان جنگ تجاری بین آمریکا و چین پرداخت، در آن مطالعه آنکتاد اعلام کرد چنانچه جنگ تجاری بین دو کشور ادامه پیدا نماید مکزیک و ویتنام به‌عنوان کشورهایی که بالاترین جذب صادراتی را خواهند داشت از برندگان این جنگ تجاری خواهند بود.
۱۳۹۸/۰۷/۲۲ بازدید: ۲۳
اهم اخبار و عناوین اقتصادی روزنامه‌ها و رسانه‌های ترکیه در دهه دوم مهر ماه 1398 به شرح زیر بوده است :
۱۳۹۸/۰۷/۲۲ بازدید: ۲۲
دومین نمایشگاه بین المللی محصولات مصرفی پاکستان از 22 لغایت 24 نوامبر 2019( اول تا سه آذر 1398 ) در کراچی پاکستان و در حوزه‌های گوناگون از قبیل لوازم آرایشی و بهداشتی، اسباب بازی، کیف و کفش، لوازم التحریر، مواد غذایی، لوازم خانگی، تجهیزات و مبلمان اداری برگزار می‌شود.
۱۳۹۸/۰۷/۲۲ بازدید: ۲۰
ماجرای رسوایی پولشویی در دانسکه بانک استونی از سوی یک مقام بانکی انگلیسی افشا شد. نشریه بی. ان. ان. بلومبرگ (BNN Bloomberg ) طی گزارشی در روز یکشنبه 14 مهر ماه 1398 اعلام کرد یک مقام بانکی که حسابهای بانکی افراد غیرمقیم را در این بانک اداره می‌کرد از ماجرای پولشویی در دانسکه بانک استونی پرده برداشت.
۱۳۹۸/۰۷/۲۲ بازدید: ۲۱
به دنبال بحران کمبود آب و خشکسالی آب مصرفی لوله کشی بیش از 2 میلیون نفر از ساکنان پایتخت و دیگر شهرها و روستاهای اطراف آن از روز سه شنبه 2 مهرماه 1398 قطع شد. این اتفاق به دنبال آن رخ داد که کارخانه اصلی تصفیه آب شهری تعطیل شده است. سطح آب پشت سدها به دلیل خشکسالی به شدت پایین آمده و همچنین آلوده شده است.
۱۳۹۸/۰۷/۲۲ بازدید: ۱۹
هشتمین همایش جواهرات و سنگهای قیمتی کشورهای عضو اتحادیه جنوب شرق آسیا ( ASEAN ) در تاریخ 9 الی 12 اکتبر 2019برابر با 17 الی 20 مهر ماه 1398 در استانبول برگزار شد . این کنفرانس در حالی در استانبول برگزار شد که ترکیه تا 5 سال پیش به عنوان عضو ناظر در این کنفرانس شرکت میکرد و تلاش مستمر مسئولان بخش زیور آلات پس از 3 سال به نتیجه رسید و قرار شد که در سال جاری میلادی این همایش در استانبول برگزار شود . این همایش همزمان با نمایشگاه بین المللی جواهر آلات در استانبول برگزار شد که در آن 35 کشور مختلف محصولات و صنایع خود در تولید جواهر آلات را به معرض نمایش گذاشتند.
۱۳۹۸/۰۷/۲۱ بازدید: ۱۳
شرکت نفت دولتی ابوظبی (ادناک) قصد دارد بزرگترین تاسیسات ذخیره زیر زمینی نفت را در جهان در فجیره بسازد. این تاسیسات ظرفیت نگهداری 42 میلیون بشکه نفت را خواهد داشت .
۱۳۹۸/۰۷/۲۱ بازدید: ۱۴
نمایشگاه بین المللی سنگ 2019 ورونا با شعار « با سنگ می توانید» از تاریخ 6-3 مهرماه 1398 ( برابر با 28-25 سپتامبر 2019) رسما برگزار گردید. این نمایشگاه یکی از چند رویداد مهم صنعت سنگ طبیعی در جهان است که هرساله در ماه سپتامبر فعالین این حوزه صنعتی، اعم از معدن داران، کارخانه داران، سازندگان ماشین آلات و بازرگانان از سراسر جهان از آن بازدید میکنند. نمایشگاهی است که کل زنجیره تامین و تولید، از مواد خام تا محصولات نیمه تمام و آماده و پیشرفته ترین عملیات ها و فرآیندهای این صنعت را در آن می توان یافت.
۱۳۹۸/۰۷/۲۱ بازدید: ۱۳
کنوانسیون رژیم حقوقی خزر در سال 2018 توسط 5 کشور ساحلی شامل جمهوری اسلامی ایران ، فدراسیون روسیه، قزاقستان، جمهوری آذربایجان و ترکمنستان امضا شد. این امر در مرحله اول به بیش از بیست سال مذاکرات بغرنج در مورد تقسیم پهنه و بستر دریای خزر پایان داد . نویسنده این مقاله ، دنیس چوماکوف (Dennis Chumakov) از انستیتوی اقتصاد جهانی و روابط بین‌المللی روسیه ، ابتدا ضمن بررسی سوابق ، به وضعیت فعلی و شکل گیری پدیده ساخت خطوط لوله گاز در دریای خزر اشاره کرده و سپس این پرسش را مطرح می سازد که : آیا توافقات بین‌المللی جدید می‌تواند بر همکاری کشورها در مورد چشم‌اندازهای ساخت این خطوط لوله اثر بگذارد؟
۱۳۹۸/۰۷/۲۱ بازدید: ۳۵
بزرگترین شرکت هواپیمایی هند «ایندیگو»: indigo اعلام کرد که در تاریخ 3 اکتبر مجوز اولین پرواز تجاری مستقیم از کلکته به‌هانوی را از مقامات ویتنام اخذ نموده است. این خط پرواز به صورت روزانه انجام خواهد شد و قیمت بلیت آن حدودا" 200 دلار است. هدف از این نوشتار نگاه به روابط هند و ویتنام در سال های اخیر با تاکید بر تاثیر برقراری پرواز مستقیم بر روابط دو کشور است.
۱۳۹۸/۰۷/۲۱ بازدید: ۱۶
مهمترین عناوین اخبار اقتصادی داخلی و خارجی استرالیا که در هفته سوم مهر ماه 1398 در روزنامه‌ها و رسانه‌های این کشور منتشر شده شامل موارد زیر بوده است :
۱۳۹۸/۰۷/۲۱ بازدید: ۲۲
مهمترین عناوین و اخبار تحولات اقتصادی داخلی و خارجی کشورهای آفریقائی و سازمان‌های منطقه ای این قاره در دهه دوم مهر ماه 1398 به شرح زیر بوده است :
۱۳۹۸/۰۷/۲۰ بازدید: ۱۹
تقاضای روزافزون چین در حوزه انرژی که ناشی از گسترش سریع رشد اقتصاد صنعتی از یک سو و استراتژی دستیابی به امنیت انرژی و متنوع سازی منابع انرژی فسیلی از سوی دیگر می‌باشد، جایگاه ویژه ای به انرژی در برنامه‌های سیاست داخلی و خارجی این کشور داده است. از این روی دولت مرکزی چین نقشی بی بدیلی در زمینه انرژی و شکل گیری استراتژی‌های مربوط به آن، اجرای سیاست های مرتبط و نظارت بر عملکرد های این بخش را از طریق دستگاه ها و مراکز مختلف ایفا می‌کند. در این راستا یکی از مهمترین بازیگران در شکل دهی به سیستم انرژی فعلی و آینده چین، سازمان ملی انرژی (NEA) می‌باشد. این سازمان نهادی است در سطح وزارتخانه که زیر نظر کمیسیون ملی توسعه و اصلاحات (NDRC) قراردارد . سازمان ملی انرژی همراه با NDRCیکی از بازیگران اصلی تنظیم بازار انرژی در چین است. اگرچه در عمل قدرت این سازمان توسط شرکت های قوی دولتی در حوزه انرژی نظیر شرکت ملی نفت چین (CNPC) و( SINOPEC) به چالش کشیده می‌شود اما با این همه و با توجه به نقش کلیدی کمیسیون توسعه و اصلاحات در فضای برنامه ریزی و تصمیم سازی نقشه راه توسعه اقتصادی چین ، این سازمان نیز نقشی موثر در عرصه انرژی بازی می‌کند. علاوه براین، چندین نهاد دولتی دیگر وجود دارد که نقش محوری در فرآیند شکل دهی سیاست های انرژی بازی می‌کنند. از قبیل: شرکت های دولتی بزرگ نفتی، موسسات تحقیقاتی و پژوهشی ، سازمان ها و موسسات مالی.
۱۳۹۸/۰۷/۲۰ بازدید: ۲۲
گمرک الجزایر در گزارشی آمار تجارت خارجی این کشور را طی 7 ماهه اول سال 2019 ( ژانویه تا ژوئیه) منتشر کرد. بر اساس این گزارش مجموع مبادلات تجاری این کشور حدود 48 میلیارد دلار ثبت شده که نسبت به دوره مشابه درسال گذشته پنج درصد کاهش یافته است.
۱۳۹۸/۰۷/۲۰ بازدید: ۱۶
سازمان آمار ترکیه در آخرین گزارش خود در مورد فروش تعداد واحدهای مسکونی در سالهای اخیر در این کشور اعلام نمود که در نتیجه افزایش تدریجی فروش واحدهای مسکونی از سال 2012 میلادی تا کنون تعداد 6 میلیون 583 هزار و 935 واحد مسکونی به فروش رسیده است . بیشترین فروش تعداد واحد مسکونی در ترکیه در سال 2017 میلادی با 1 میلیون 495 هزار و 314 واحد میباشد .
۱۳۹۸/۰۷/۲۰ بازدید: ۲۶
سازمان کشورهای صادر کننده نفت، اوپک، به صورت روزانه اقدام به انتشار بولتن آخرین تحولات بازار نفت، از جمله تغییرات قیمت، خرید و فروش و همچنین اخبار مرتبط رسانه‌ها در این حوزه می نماید. اهم موارد مطرح در بولتن مورخ 12 مهر ( 4 اکتبر 2019 ) به شرح زیر می‌باشد.
۱۳۹۸/۰۷/۲۰ بازدید: ۱۳
مرکز مطالعات استراتژیک و بین‌المللی در واشنگتن پیش بینی کرد ایالات متحده پس از 10 سال ، تولید گاز طبیعی مایع شده موسوم به LNG خود را 5 برابر افزایش داده و پس از قطر جایگاه دوم عرضه کننده این فرآورده را در جهان احراز می‌کند. همین مرکز پیش بینی نموده فدراسیون روسیه در سال 2028 میلادی از نقطه نظر صادرات LNG ، به رتبه سوم جهانی سقوط خواهد کرد . این در حالی است که صاحبنظران بازار انرژی و نیز مسئولین روسی معتقدند که پیش بینی اندیشکده آمریکائی محافظه کارانه بوده و ظرفیت های فعلی و آتی تولید LNG در روسیه را به دقت در نظر نگرفته و فدراسیون روسیه با افزودن تولید خود به سطح 100 میلیون تن ، تا 20 درصد بازار جهانی LNG را کنترل کند.
۱۳۹۸/۰۷/۲۰ بازدید: ۳۱
در پی کاهش تقاضا و افت سطح سفارشات جدید ، رشد بخش اقتصاد غیرنفتی امارات متحده عربی در ماه سپتامبر به پایین ترین سطح خود در 9 سال گذشته رسید. داده‌های اولیه که توسط دولت منتشر شده است اعلام می دارد که اقتصاد امارات متحده عربی در سال 2018 با 1.7 کاهش رشد روبرو شده بود.
۱۳۹۸/۰۷/۲۰ بازدید: ۱۵
صنعت مواد غذایی از نظر ریسک، بعد از صنعت داروسازی در حال حاضر بهترین وضعیت را دارد و در تلاش برای حفظ وضعیت کنونی خود است. بازیگران بین المللی صنایع مواد غذایی کشاورزی از ابتدای بهار سال گذشته از نوسان قیمت مواد غذایی آسیب دیده اند. در انتهای سال گذشته، شاخص قیمت جهانی مواد غذایی، 2 درصد کاهش یافت و هنوز هم رشد منفی را نشان میدهد. این موضوع، سبب کاهش حاشیه سود تولیدکنندگان مواد غذایی کشاورزی گردیده و سودآوری صنایع بالا دستی را به طور کلی کاهش میدهد. نکته دوم اینکه تنش های تجاری ایاالت متحده و چین میتواند بر تولید مواد غذایی کشاورزی تأثیر گذارد، زیرا کشاورزان در ایاالت متحده با توجه به کاهش محتوای پروتئین در خوراک دام توسط چین، از کاشت سویا صرف نظر میکنند. همچنین از آنجا که افزایش تنش های تجاری مانع رشد اقتصادی بوده و اعتماد مصرف کننده را کاهش میدهد، رقابت در بازار مواد غذایی و آشامیدنی آسیا در سال 2018 تشدید خواهد شد. با این حال، ویژگی های جمعیتی منطقه و افزایش طبقه متوسط سبب شده است آسیا نسبت به سایر بازارها از جمله آمریکای شمالی و اروپای غربی طی سه سال آینده از ظرفیت رشد بالاتری برخوردار باشد.
۱۳۹۸/۰۷/۲۰ بازدید: ۲۰
وزارت بهداشت تایلند، بنا بر آخرین ارزیابی از جایگاه کشورها به لحاظ پیشرفت خدمات درمانی و بهداشتی، وضعیت این کشور را مثبت ارزیابی نموده است. در تازه‌ترین رده‌بندی که در مجله آمریکایی CEOWORLD در مورد کیفیت خدمات درمانی در مورد کشورهای دنیا صورت گرفته است، در سال ۲۰۱۹ تایلند در رتبه ششم قرار دارد.
۱۳۹۸/۰۷/۱۸ بازدید: ۳۹
5 اکتبر 2019 (13 مهرماه 98) دولت آفریقای‌مرکزی اعلام کرد که قصد دارد «تغییرات اساسی و کاملی» را در بخش الماس این کشور اعمال نماید؛ به این منظور با صدور فرمان ریاست جمهوری در 30 سپتامبر (8 مهرماه 98) دستور به ایجاد روندی داده شد که واحدهای در حال فعالیت خرید الماس بتوانند فعالیت‌های خود را بطور قانونی دنبال نمایند؛ در مورد جزییات روند مورد اشاره در این فرمان ریاست جمهوری آمده " هر واحد خرید الماس باید دست‌کم به میزان مبلغ 3 میلیون دلار سنگ الماس طی سه ماه صادر کند و کسانی که این میزان حداقلی را رعایت نکنند، مجوز فعالیت خود را از دست خواهند داد". در فرمان ریاست جمهوری همچنین تصریح شده که با سپری شدن دوره آزمایشی برای اجرای روند جدید تا پایان سال جاری(31 دسامبر 2019)، تنها واحدهای خریدی که همه شرایط را رعایت کرده باشند، می‌توانند با دولت وارد قرارداد بشوند.
۱۳۹۸/۰۷/۱۸ بازدید: ۳۳