معاونت دیپلماسی اقتصادی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران

بخشی از گفتگوی تفصیلی دکتر غلامرضا انصاری معاون دیپلماسی اقتصادی وزارت امورخارجه با خبرگزاری دانشجو
۱۳۹۸/۰۶/۰۲ بازدید: ۱۸
جناب آقای انصاری معاون دیپلماسی اقتصادی وزارت امور خارجه در مصاحبه با خبرگزاری دانشجو به تفصیل به موضوعاتی همچون عملکرد و نقش معاونت دیپلماسی اقتصادی ، نحوه تعامل با فعالین بخش خصوصی ، تجارت و همکاری های اقتصادی با همسایگان ، صدور خدمات فنی و مهندسی و همچنین اینستکس و FATF ، استفاده از ارزهای ملی در تجارت خارجی ، شرایط پیمان پولی با کشور‌ها، کمک های توسعه ای جمهوری اسلامی ایران و غیره پرداخته است . بخش اول مصاحبه به شرح ذیل می‌باشد؛
۱۳۹۸/۰۶/۰۲ بازدید: ۱۷
استانداری استان مانگیستائو قزاقستان با انتشار راهنمای سرمایه گذاری در این استان علاقمندان به همکاری با شرکت های قزاقی و سرمایه گذاری در منطقه را به تماس با نمایندگان استانداری دعوت نموده است.
۱۳۹۸/۰۶/۰۲ بازدید: ۲۱
اهم اخبار اقتصادی روزنامه‌ها و رسانه‌های استرالیایی در هفته منتهی به جمعه اول شهریور 98 به شرح ذیل بوده است؛
۱۳۹۸/۰۶/۰۲ بازدید: ۱۹
اتاق بازرگانی، صنعت و کشاورزی تانزانیا ( TCCIA ) در سال 1988 با حمایت دولت تانزانیا و به منظور تقویت بخش خصوصی تاسیس شد. تأسیس TCCIA گامی مهم در جهت حرکت از یک اقتصاد متمرکز و برنامه ریزی شده به سمت اقتصادی آزاد و گسترده در تانزانیا به شمار می آید.
۱۳۹۸/۰۶/۰۲ بازدید: ۱۵
موارد اختلال در خرید داروهای حیاتی در بازار روسیه از سوی دولت پدیده ای " فراگیر " توصیف شده است. در نیمه اول سال 2019 تعداد مناقصه‌های انجام نشده دو برابر (تا 60,8 هزار) افزایش یافت. علت شماره یک امر شیوه جدید وزارت بهداشت روسیه در مورد تعیین حداکثر قیمت قرارداد برای خریدهای دولتی می‌باشد. وزارتخانه سعی داشت به این ترتیب قیمت خرید دارو در سراسر کشور را یکسان کند ولی این مکانیزم برای تولید کنندگان باصرفه نبود و آنها بطور جمعی از شرکت در مناقصه‌ها طفره می‌روند.
۱۳۹۸/۰۶/۰۲ بازدید: ۱۹
بر اساس آخرین آمار اقتصادی جزیره زنگبار در کشور تانزانیا ، شش بخش عمده ساختمان، خدمات غذایی، تجارت ،تعمیرات، حمل و نقل و ذخیره سازی، مهمترین بخش های موثر در تولید ناخالص داخلی این جزیره را تشکیل داده اند. همچنین رشد اقتصادی زنگبار در دوره زمانی 2011 تا 2018 بطور متوسط 6.3 درصد برآورد گردیده است. این جزیره همچنین رشد تولید ناخالص داخلی 7.7 درصدی را در مقایسه با رشد 7.1 درصدی سال 2017 رقم زده است.
۱۳۹۸/۰۶/۰۲ بازدید: ۱۵
اهم اخبار و عناوین اقتصادی روزنامه‌ها و رسانه‌های ترکیه در دهه سوم مرداد ماه 1398 به شرح زیر بوده است :
۱۳۹۸/۰۵/۳۰ بازدید: ۶۸
مهمترین تحولات و اخبار اقتصادی مکزیک در دهه سوم مرداد ماه 1398 شامل عناوین ذیل بوده است :
۱۳۹۸/۰۵/۳۰ بازدید: ۶۸
دولت ترکمنستان درتاریخ 6 فوریه 2019 در حاشیه «برنامه کلان توسعه اقتصادی و اجتماعی این کشور برای سال‏های 2019 الی 2025 میلادی»، برنامه جامع توسعه اقتصادی و اجتماعی استانهای 5 گانه این کشور شامل استان‌های (آخال، بالکان، داش آغوز، لباب و مرو) را نیز بصورت جداگانه تدوین و به وزارتخانه‌های ذیربط بویژه مراجع استانی آنها ابلاغ نمود. بر اساس برنامه مذکور 105 میلیارد منات (نرخ رسمی هر دلار آمریکا 3.5 منات می‏باشد. تقریبا معادل 30 میلیارد دلار) سرمایه ‏گذاری از جمله بیش از 96 درصد از سرمایه‏ گذاری جهت توسعه صنایع تولیدی و 4 درصد دیگر نیز جهت اهداف اجتماعی برای استان ماری به مرکزیت شهر مرو جدید در نظر گرفته شده ‏است.
۱۳۹۸/۰۵/۳۰ بازدید: ۹۲
مهمترین اخبار اقتصادی رسانه‌های جمعی کشورهای اوگاندا، بوروندی و رواندا در هفته پایانی مرداد ماه 1398 شامل موارد زیر بوده است :
۱۳۹۸/۰۵/۳۰ بازدید: ۶۲
اولین همایش اقتصادی خزر با حضور رئیس جمهور ترکمنستان، معاون اول رئیس جمهور ی اسلامی ایران ، نخست وزیران کشورهای روسیه، قزاقستان، آذربایجان، ازبکستان و بلغارستان، وزراء و مقامات اقتصادی و تجاری بیش از 30 کشورجهان، روسای و مدیران سازمانها و موسسات مالی و تجاری جهان از جمله بانک جهانی، صندوق بین المللی پول، سازمان تجارت جهانی، بانک توسعه و نوسازی اروپا و دیگر سازمانهای بین المللی و منطقه ای از جمله سازمان اکو در منطقه ملی گردشگری آوازه ترکمنستان واقع در بندر  ترکمن باشی از مورخ 11 لغایت 12 آگوست 2019 ( 20 و 21 مرداد 1398 ) برگزار شد.  در حاشیه این همایش، نمایشگاه فناوریهای نوین خزر، نمایشگاه خودرو، نشست وزرای حمل و نقل و اقتصاد وتجارت کشورهای حوزه دریا خزر، نشست کارشناسی کارشناسان حوزه حمل و نقل و اقتصاد و تجارت کشورهای حوزه دریای خزر و 6  نشست تخصصی در حوزه‌های حمل و نقل ، اقتصاد، صنعت، تجاری و بازرگانی بخش خصوصی، محیط زیست، همایش تجار و بازرگانان بخش خصوصی بیش از 30 کشور برگزار گردید.       دبیرخانه این همایش اعلام کرد که این همایش و نمایشگاههای جانبی آن بستر جدیدی برای همکاریهای بین المللی در دریای خزر است و به توسعه بخشهای مختلف اقتصادی ترکمنستان نیز کمک شایان توجهی میکند. همچنین می تواند منعکس کننده چشم انداز توسعه تجارت و اقتصادی و فرصت های این کشور از جمله دستاوردهای این کشور در حوزه حمل و نقل، انرژی و نوآوری باشد. لازم بذکر می‌باشد هیات جمهوری اسلامی ایران بریاست معاون اول رئیس جمهور و تعدادی از وزراء و مدیران اقتصادی کشور و نیز تشکل های اقتصادی و بازرگانان بخش خصوصی کشورمان در این همایش ، نمایشگاه و سایر برنامه‌های جانبی نشست آوازه در بندر ترکمن باشی حضور یافته و با همتایان سیاسی و اقتصادی خود به مذاکره و تبادل نظر پرداختند .
۱۳۹۸/۰۵/۲۸ بازدید: ۱۱۴
اهم  اخبار و تحولات اقتصادی داخلی و خارجی ترکمنستان از تاریخ  19 لغایت 25 مرداد ماه 1398 که در منابع خبری و رسانه‌های این کشور انتشار یافته است به شرح زیر اعلام می‌گردد :
۱۳۹۸/۰۵/۲۹ بازدید: ۸۸
چهارمین نمایشگاه بین المللی حمل و نقل، لجستیک و صنایع وابسته آسیا توسط وزارت راه و شهرسازی جمهوری اسلامی ایران از تاریخ 24 لغایت 26 آذرماه 1398 برابر با 15 الی 17 دسامبر 2019 میلادی در مصلای امام خمینی (ره ) تهران برگزار خواهد شد
۱۳۹۸/۰۵/۲۸ بازدید: ۱۰۲
ـ نمایشگاه بین المللی صنعت نساجی و مد ازبکستان ـ کنفرانس بین المللی صنعت نساجی ـ روزهای بین المللی صنعت نساجی ـ نمایشگاه صنایع ماشین آلات نساجی از تاریخ 18 لغایت 22 شهریور ماه سالجاری در شهر تاشکند برگزار می‌گردد
۱۳۹۸/۰۵/۲۷ بازدید: ۵۷
اجرای پروژه‌های عمومی در بخش های مختلف عمرانی، بهداشتی و خدماتی در بولیوی نیز مانند دیگر کشورها از طریق فراخوان مناقصه عمومی‌به شرکت های علاقه مند واگذار می‌گردد. با توجه به آغاز سال نو میلادی در ماه ژانویه، معمولا فراوانی فراخوان‌های مناقصه در شش ماه نخست سال بیشتر است و در سه ماه پایانی با توجه به هزینه شدن بودجه‌های مصوب سالانه از شمار آنها کاسته می‌شود.
۱۳۹۸/۰۵/۲۷ بازدید: ۵۰
مهمترین اخبار اقتصادی داخلی و خارجی دانمارک در هفته پایانی مرداد ماه 1398 به شرح زیر بوده است :
۱۳۹۸/۰۵/۲۶ بازدید: ۵۶
در فراز و نشیب مراودات گازی میان روسیه و ترکمنستان در نهایت مسکو تصمیم می‌گیرد خرید گاز ترکمنستان را متوقف کند، اما در سال 2019 به دلایل زیر ، مسکو مجددا به بازار گاز ترکمنستان باز می‌گردد: • تغییر رویکرد در ژئوپلیتیک روسیه با توجه مشکلات مسکو با غرب، با هدف ایجاد نفوذ و نقش آفرینی مجدد در آسیای مرکزی. • بزرگ نمایی در مساله افغانستان و عدم توانایی ترکمنستان در مهار تهدیدات افغانستان. • ایجاد اختلال در روند خط لوله موسوم TCP میان ترکمنستان و آذربایجان جهت انتقال منابع گازی ترکمنستان به اروپا. فسخ قرارداد گازی روسیه با ترکمنستان و کنار رفتن ایران از بازار گاز ترکمنستان، چین را به تنها مشتری منحصر به فرد گاز ترکمنستان تبدیل کرد که با اعطای میلیاردها دلار وام به ترکمنستان به دنبال توسعه میادین گازی و خطوط انتقال گاز است. ترکمنستان نیز امیدوار است به واسطه دریافت این وام ها و حضور در ابتکار یک کمربند یک راه، با سرمایه گذاری در بندر ترکمن باشی بتواند از محاصره همسایگان خارج شده و نقش مهم و استراتژیک خود را در این طرح به دست آورد. این اتفاق عاملی است که به نظر می رسد ترکمنستان را برای دستیابی به این هدف و برای نزدیک شدن به چین بیش از پیش ترغیب نماید .
۱۳۹۸/۰۵/۲۶ بازدید: ۸۱
ترکیه پس از 17 سال با افزایش بودجه جاری سالیانه خود روبرو شد . مسئولان عالی رتبه این کشور در نظر دارند تا با تبیین برنامه و راهکارهای لازم در حفظ روند افزایش بودجه کشور بکوشند . دولت حزب عدالت و توسعه که برای اولین بار موفق شده است که کسری حساب جاری سال خود را به صفر برساند قصد دارد تا با تبیین یک برنامه 5 ساله روند رو به رشد درآمد جاری در کشور را حفظ نماید .
۱۳۹۸/۰۵/۲۸ بازدید: ۵۷
گزیده اخبار و تحولات اقتصادی گرجستان در دهه سوم مرداد ماه 1398 به شرح ذیل می باشد :
۱۳۹۸/۰۵/۲۸ بازدید: ۹۲
بطور کلی روابط هند و تانزانیا را می توان در قالب روابطی بسیار درهم تنیده، در ابعاد مختلف سیاسی، اقتصادی و تاریخی ارزیابی نمود. حضور بیش از 100 هزار هندی در این کشور ، فعالیت گسترده شرکتهای هندی و نهایتا روابط خوب سیاسی دو کشور، هند را در ردیف یکی از نزدیک ترین شرکای خارجی تانزانیا در حوزه شرق آفریقا قرار داده است. در همین راستا نیز دیدار نخست وزیر هند در ژوئیه 2016 از تانزانیا، تاسیس کمیته مشترک پیگیری همکاری‌های دوجانبه با حضور وزرای صنایع و تجارت در اوت 2017 ، برگزاری کمیسیون مشترک اقتصادی با حضور وزرای خارجه دو کشور در اکتبر 2018 و نهایتا همکاری های متعدد در زمینه‌های مختلف بهداشتی، آموزشی، نیرو، کشاورزی، مواد معدنی و انرژی، همگی نشان از عمق همکاری‌های دوجانبه میان هند و تانزانیا دارد.
۱۳۹۸/۰۵/۲۷ بازدید: ۷۱
موزامبیک در حال حاضر رتبه دوازدهم جهان در ذخایر گازی را در اختیار دارد که پس از توسعه طرح های گازی این ظرفیت را خواهد داشت که به چهارمین تولیدکننده LNG در جهان تبدیل شود. با توجه به موقعیت جغرافیایی مناسب موزامبیک در اقیانوس هند و دسترسی آسان مشتریان پر مصرف ( چین و هند) به تولیدات این کشور ، ظرفیت قابل توجهی برای تبدیل این کشور به یک قطب جدید گازی در شرق آفریقا وجود دارد . قرار است دو کارخانه LNG با تولید سالانه 12.6 میلیون تن در موزامبیک ساخته شوند. ائتلاف بهره برداری از منابع گاز طبیعی به ریاست شرکت آمریکایی آنادارکو پترولیوم در حال حاضر مسئولیت این طرح را بعهده دارد. ذخایر گازی موزامبیک حدود 100 تریلیون فوت مکعب ارزیابی شده است. سرمایه گذاری پیش بینی شده برای طرح های مرتبط با ایجاد و توسعه LNG حدود 25 میلیارد دلار می‌باشد. با تکمیل فازهای مختلف طرح های گازی، اقتصاد موزامبیک در صورت برنامه ریزی صحیح و بدون فساد شاهد رشد چشم گیری خواهد شد. ورود موزامبیک به جرگه تولید کنندگان گاز و صادرکنندگان LNG گرچه عرصه رقابت را برای سایر تولیدکنندگان گاز در سطح جهان تنگ تر خواهد کرد لیکن فرصت های جدیدی را نیز برای همکاری در زمینه‌های طراحی و ساخت تاسیسات جنبی تولید گاز، آموزش نیروی انسانی مورد نیاز ، تولید و فروش کپسول های گاز خانگی، گازرسانی شهری و سایر زمینه‌های مرتبط با این صنعت برای سایر کشورها فراهم می سازد .
۱۳۹۸/۰۵/۲۶ بازدید: ۷۰
مهمترین عناوین تحولات و اخبار اقتصادی داخلی و خارجی ترکیه منتشره در رسانه‌های این کشور منتهی به 23 مرداد ماه 1398 به شرح زیر بوده است :
۱۳۹۸/۰۵/۲۶ بازدید: ۹۳
بندر رویس ( Al-Ruwais Port) بعد از بندر حمد به عنوان دومین بندر بزرگ تجاری قطر، در 120 کیلومتری شهر دوحه و شمالی ترین بخش این کشور قرار دارد که از آن به "دروازه شمالی تجارت خارجی" قطر با کشورهای همسایه یاد می‌شود.
۱۳۹۸/۰۵/۲۶ بازدید: ۵۴