معاونت دیپلماسی اقتصادی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران

اهم اخبار اقتصادی داخلی و خارجی ترکمنستان در هفته دوم آذر ماه 1398 به شرح ذیل است؛
۱۳۹۸/۰۹/۲۰ بازدید: ۳۶
سازمان کشورهای صادر کننده نفت، اوپک، به صورت روزانه اقدام به انتشار بولتن آخرین تحولات بازار نفت، از جمله تغییرات قیمت، خرید و فروش و همچنین اخبار مرتبط رسانه‌ها در این حوزه می نماید. اهم موارد مطرح در بولتن مورخ 7 دسامبر 2019 ( 16 آذر ماه 1398 ) به شرح زیر می‌باشد.
۱۳۹۸/۰۹/۲۰ بازدید: ۲۹
آندرس مانوئل لوپز اوبرادور رئیس جمهور مکزیک در اولین روز ماه دسامبر 2019 میلادی ( 10 آذر ماه 1398 ) ضمن جشن گرفتن سالگرد شروع بکار خویش ، به ارائه گزارشی از اقدامات انجام‌شده دولت خود پس از یک سال از شروع دولت پرداخت . آقای اوبرادور در این سخنرانی اقداماتی همچون مبارزه با فساد، اقدامات ریاضتی دولت و برنامه‌های اقتصادی و اجتماعی اجراشده خود را برجسته نمود و موضوع امنیت را از موارد در دست اقدام و پیگیری دولت دانست و عنوان کرد بر اساس این اقدامات تاکنون 89 تعهد از 100 تعهد دوران انتخابات ریاست جمهوری را اجرایی نموده است.
۱۳۹۸/۰۹/۲۰ بازدید: ۲۹
بررسی شرایط و آینده اقتصادی سری‌لانکا در ابتدا نیازمند نگاهی هرچند مختصر به چهار سالی است که دولت آقای سریسنا، مسئولیت اداره این کشور را بر عهده داشت . در این سال‌ها وقایع مهمی ازجمله بحران در انتخاب نخست‌وزیر، بحران قانون اساسی، بلایای طبیعی، بحران اقتصاد جهانی و از همه مهم‌تر بحران امنیتی و بمب‌گذاری‌های سال 2019 که در همان بدو وقوع تأثیرات مشخصی بر اقتصاد این کشور بر جای گذاشتند.
۱۳۹۸/۰۹/۲۰ بازدید: ۲۸
سهم LNG نسبت به خط لوله در تامین گاز طبیعی ترکیه در حال افزایش است. ترکیه در ردیف هفتم واردکنندگان LNG جهان در سال 2018 قرار دارد و 8.5 میلیون تن واردات LNG ( معادل حدود 11.3 میلیارد متر مکعب گاز طبیعی) داشته است. از سوی دیگر شرکت مایع سازی گاز طبیعی ایران قصد داد تا یک کارخانه تولید ال ان جی را در سواحل جنوب غربی ایران در منطقه تنبک احداث نماید. این کارخانه شامل دو ردیف عملیاتی تولید ال ان جی و به ظرفیت کل سالیانه 10.8 میلیون تن LNG ( حدود 14 میلیارد متر مکعب گاز طبیعی در سال) می‌باشد . خوراک کارخانه ایران ال ان جی از میدان گازی پارس جنوبی تامین خواهد شد. با توجه به آنچه از ظرفیت سازی ایران در حوزه LNG گفته شد، علیرغم اینکه تحریم های ظالمانه علیه صنایع نفت و گاز مانع از تکمیل سریع این طرح مطابق با برنامه شده است، اما با اهتمام و نگاه ویژه به توان فنی داخل امکان تکمیل این طرح در آینده نزدیک فراهم خواهد شد. در چنین شرایطی بازار LNG ترکیه بعنوان یک بازار مستعد برای محصول LNG ایران می تواند مطرح باشد.
۱۳۹۸/۰۹/۲۰ بازدید: ۳۳
مهم ترین اخبار اقتصادی دانمارک در هفته دوم آذر ماه 1398 که در روزنامه‌ها و رسانه‌های این کشور انتشار یافته به قرار ذیل است؛
۱۳۹۸/۰۹/۲۰ بازدید: ۲۴
به گزارش منابع محلی، دو کشور قزاقستان و جمهوری آذربایجان از طریق بستر دریای خزر یک خط ارتباطی فیبر نوری ایجاد خواهند نمود. به همین منظور نخست وزیر قزاقستان آقای عسکر مامین و نخست وزیر جمهوری آذربایجان آقای علی اسدوف طی یک مراسم در تاریخ 7 آذر ماه 1398 در آکتائو که باهدف شروع ایجاد این خط ارتباطی برگزار شده بود شرکت نمودند. طی این پروژه 380 تا 400 کیلومتر کابل گذاری انجام خواهد شد . این پروژه فیبر نوری تا پایان سال 2021 با حداقل ظرفیت انتقال اطلاعات به میزان 4 تا 6 ترابایت بر ثانیه به مرحله بهره برداری می رسد. در پوشش خبری این موضوع به هزینه و اعتبار تخصیصی برای اجرای این پروژه و نحوه تخصیص آن اشاره ای نشده است.
۱۳۹۸/۰۹/۲۰ بازدید: ۲۸
اقتصاد ایرلند با تولید ناخالص داخلی بالغ بر 260 میلیارد یورو و رشد متوسط 5 درصدی در سال، ظرفیت بالقوه خوبی داشته و بخش ICT با اشتغال بیش از 80 هزار پرسنل و نیروی متخصص در 10 درصد از فعالیت های بخش اقتصادی ایرلند سهیم می‌باشد. تداوم رشد اقتصادی ایرلند و حضور فعال شرکتهای چند ملیتی در این کشور، نیازمند آن است که نیاز روز افزون به نیروی متخصص این شرکتها در زمینه IT و ICT به هر طریق ( اعم از اتباع متخصص ایرلندی، اروپایی و یا سایر کشورها) تامین گردد. در غیر اینصورت تداوم حضور آنها با مشکلات جدی مواجه خواهد شد. در این راستا ، ظرفیت های کشور ایرلند برای جذب نیروهای متخصص در زمینه IT و ICT در گزارش ذیل مورد بررسی قرار گرفته است :
۱۳۹۸/۰۹/۲۰ بازدید: ۲۸
بدلیل برودت زیاد و یخبندان در فصل سرما در اوکراین و عدم رضایت از قیر وارداتی مورد استفاده در این کشور، میزان کشش بازار قیر در اوکراین در حال افزایش می‌باشد. به همین منظور مشخصات قیر مورد نیاز این کشور جهت استفاده فعالین اقتصادی کشورمان در بخش ضمایم آمده است.
۱۳۹۸/۰۹/۲۰ بازدید: ۲۳
هفدهمین جلسه ستاد هماهنگی روابط اقتصادی خارجی در سال 1398 با حضور اعضای ستاد و به ریاست جناب آقای انصاری معاون دیپلماسی اقتصادی وزیر امور خارجه در تاریخ 17 آذر ماه 1398 برگزار گردید. مهمترین موضوعات مورد بررسی در این جلسه عبارت بودند از: بررسی مهمترین تحولات اقتصادی ج.ا.ایران با سایر کشورها و ارزیابی روند روابط مشترک اقتصادی با کشورهای خارجی .
۱۳۹۸/۰۹/۱۹ بازدید: ۵۲
برخی از مهمترین اخبار اقتصاد داخلی و خارجی قطر که در رسانه‌های این کشور در فاصله زمانی نیمه اول آذر ماه 1398 انتشار یافته است در ادامه خواهد آمد :
۱۳۹۸/۰۹/۱۹ بازدید: ۳۶
منتخب اخبار و تحولات اقتصادی اتریش در هفته دوم آذر ماه 1398 به شرح ذیل بوده است؛
۱۳۹۸/۰۹/۱۹ بازدید: ۳۸
مهمترین عناوین اخبار اقتصادی داخلی و خارجی استرالیا ( هفته دوم آذر ماه 1398 ) که در روزنامه‌ها و رسانه‌های این کشور منتشر شده شامل موارد زیر بوده است :
۱۳۹۸/۰۹/۱۹ بازدید: ۳۷
براساس گزارش سازمان آمار ترکیه، حجم تجارت خارجی ترکیه در هشت ماه سال ۲۰۱۹ بالغ بر ۲۴۳ میلیارد و ۲۹۷ میلیون دلار می‌باشد که ازاین میزان 111.358 میلیارد دلار آن را صادرات و 131.939 میلیارد دلار آن را واردات تشکیل می دهد. بر پایه این گزارش، حجم روابط تجاری این کشور با جمهوری اسلامی ایران برای هشت ماهه نخست سال ۲۰۱۹ بالغ بر ۴ میلیارد و ۴۷۴ میلیون دلار می‌باشد. صادرات ترکیه به ایران در هشت ماهه نخست 1.568 میلیارد دلار و میزان واردات 2.9026 میلیارد دلار می‌باشد.
۱۳۹۸/۰۹/۱۹ بازدید: ۳۸
اهم اخبار و تحولات اقتصادی داخلی و خارجی ترکیه در نیمه اول آذر ماه 1398 به شرح ذیل می‌باشد؛
۱۳۹۸/۰۹/۱۸ بازدید: ۵۷
تحت نظارت وزارت شهرداری و محیط زیست قطر و با همکاری موسسه "دارالعرب" و مشارکت استراتژیک شرکت مواد غذایی"حصاد فود" دومین کنفرانس ملی امنیت غذایی قطر با شعار "فرآوری مواد غذایی .... فرصت ها و چالش ها" با حضور تنی چند از مقامات ارشد کشوری، اعضای کمیته‌های امنیت غذایی، مدیران اجرایی شرکت های مهم فعال در زمینه مواد غذایی، ‌اساتید و دانشگاهیان، موسسات تحقیقاتی و پژوهشی روز سه شنبه 5 آذرماه 1398 در شهر دوحه برگزار گردید.
۱۳۹۸/۰۹/۱۸ بازدید: ۵۴
پنجاه و پنجمین اجلاس سران کشورهای عضو مرکوسور طی روزهای 13 و 14 آذر ماه (4 و 5 دسامبر) در شهر بنتو کاوالس برزیل برگزار گردید.  قرار بود نشست سران مرکوسور در اواسط دسامبر ( اواخر آذر ماه) برگزار شود ولی بولسونارو رئیس جمهور برزیل به منظور اجتناب از میزبانی آلبرتو فرناندز، رئیس جمهور منتخب آرژانتین که هفته آینده دوره ریاست جمهوری اش آغاز می‌شود، نشست سران مرکوسور را زودتر از موعد برگزار نمود. لوئیس لاگاژه پو، رئیس جمهور منتخب اروگوئه نیز که دعوت نامه شرکت در نشست دریافت کرده بود با این توجیه که مرکوسور به دلیل اختلاف بین بولسونارو و فرناندز با بولسونارو با آینده سختی مواجه است، از شرکت در اجلاس امتناع نمود.
۱۳۹۸/۰۹/۱۸ بازدید: ۶۳
کنف(جوت) یکی از محصولات اصلی درآمدزای کشور بنگلادش است. پیش از رونق گرفتن صنایع پوشاک در بنگلادش، کنف منبع اصلی درآمد و ارز آورترین کالای صادرات خارجی این کشور محسوب می‌شد . در یک دهه پیش بنگلادش بزرگترین تولید کننده کنف در جهان بود اما در حال حاضر هند جایگاه بنگلادش را گرفته است. با این حال، کیفیت کنف بنگلادش هنوز در جهان بی نظیر است. به همین دلیل، محصولات کنفی این کشور مانند چتایی، گونی، نخ و ... از نظر کیفیت متفاوت بوده و مورد استقبال خاص مصرف کنندگان خارجی است. به دلیل سهم بالای کنف در اقتصاد ملی کشور، این محصول کشاورزی در بنگلادش«الیاف طلایی» نامیده می‌شود.
۱۳۹۸/۰۹/۱۸ بازدید: ۵۷
سازمان کشورهای صادر کننده نفت، اوپک، به صورت روزانه اقدام به انتشار بولتن آخرین تحولات بازار نفت، از جمله تغییرات قیمت، خرید و فروش و همچنین اخبار مرتبط رسانه‌ها در این حوزه می نماید. اهم موارد مطرح در بولتن مورخ 5 دسامبر 2019 ( 14 آذر ماه 1398 ) به شرح زیر می‌باشد.
۱۳۹۸/۰۹/۱۸ بازدید: ۳۷
خبرگزاری معرف فرانسوی RFI با باز نشر خبر منتشره در تاریخ 23 سپتامبر 2019 در خصوص ناوگان فرسوده خودروی سنگال و آلایندگی ناشی از آن به تمجید از خودروهای های گازسوز شرکت سنیران اتو ( شرکت مشترک خودرو سازی ایران و سنگال ) پرداخت و بکارگیری آن را راه حل مناسبی در نوسازی ناوگان خودرویی و کاهش آلایندگی در سنگال دانسته و از تعداد کم این خودروها (2 درصد از 25000 تاکسی موجود در پایتخت) اظهار تاسف نموده است.
۱۳۹۸/۰۹/۱۸ بازدید: ۳۹
مهم ترین اخبار ، مقالات و عناوین تحولات داخلی و خارجی اقتصادی فدراسیون روسیه در هفته دوم آذر ماه 1398 که در رسانه‌های این کشور انتشار یافته به شرح زیر است؛ به منظور دسترسی به کل محتوا روی لینک های تعریف شده کلیک کنید؛
۱۳۹۸/۰۹/۱۸ بازدید: ۴۶
موزامبیک در گذشته یکی از فقیرترین کشورهای جهان محسوب می‌شد و در حال حاضر زیرساخت های قابل توجهی ندارد، اما به لطف کشف مخازن بزرگ گاز چهره این کشور احتمالا" دچار تغییر خواهد شد . طرح های زیرساختی در این میان نقش کلیدی دارند. برخی بخش های قابل ملاحظه در این حوزه عبارتند از : جاده سازی، ساختمان سازی، احداث نیروگاه، راه آهن، پالایشگاه، توسعه شبکه مخابرات، تجهیز تاسیسات نیروگاهی و پالایشگاهی، تربیت نیروی متخصص و ... . البته در این میان نباید موانع ساختاری از قبیل فساد دستگاه دولتی، بوروکراسی، دسترسی ضعیف به برق و آب، فقدان نیروی کار ماهر ... را نادیده گرفت.
۱۳۹۸/۰۹/۱۸ بازدید: ۴۵
نرخ رشد تولید ناخالص داخلی رومانی یک سال پس از پیوستن به اتحادیه اروپا به بالاترین مقدار خود پس از فروپاشی کمونسیم در این کشور رسید و پس از آن تاریخ تا به امروز در نوسان بوده است. نرخ رشد GDP رومانی به معنای بهبود وضعیت اقتصادی و معیشتی مردم این کشور نیست بطوری که در 12 سال گذشته، رومانی نتوانسته است اختلافات خود با منطقه یورو را تا آنجا که به رفاه اقتصادی شهروندانش مربوط می‌شود، کاهش دهد. جذب بودجه اتحادیه اروپا برای رومانی فرصتی برای رفع شکاف های اجتماعی و اقتصادی است. اما آمارها نشان می دهد که این منابع از سال 2007 تا کنون بصورت صحیح مدیریت نشده و تاثیری چندانی در راستای رفاه عمومی نداشته است. علت اصلی عدم استفاده صحیح از منابع مالی یاد شده و فساد حاکم بر دستگاه دولتی رومانی ذکر شده است.
۱۳۹۸/۰۹/۱۸ بازدید: ۶۰
سازمان کشورهای صادر کننده نفت، اوپک، به صورت روزانه اقدام به انتشار بولتن آخرین تحولات بازار نفت، از جمله تغییرات قیمت، خرید و فروش و همچنین اخبار مرتبط رسانه‌ها در این حوزه می نماید. اهم موارد مطرح در بولتن مورخ 4 دسامبر 2019 ( 13 آذر ماه 1398 ) به شرح زیر می‌باشد.
۱۳۹۸/۰۹/۱۷ بازدید: ۴۱