معاونت دیپلماسی اقتصادی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران

مشاهده ۸۳
۱۳۹۸/۰۶/۰۳- ۱۷:۴۹

اخبار اقتصادی داخلی و خارجی چین

مهمترین اخبار اقتصادی داخلی و خارجی چین در دهه سوم مرداد ماه 1398 به شرح زیر بوده است :

وزارت بازرگانی چین: به تدابیر تعرفه ای جدید آمریکا جواب خواهیم داد

گائو فنگ سخنگوی وزارت خارجۀ چین 30 مرداد در نشست خبری وزارتخانه گفت جنگ تجاری برنده ندارد و چین نیز به دنبال چنین جنگی نیست اما از آن ترسی هم ندارد و در صورت لزوم وارد آن خواهد شد.این سخنگو تاکید کرد اگر آمریکا اقدامات تعرفه ای جدیدی در راستای ارتقاء نرخ عوارض گمرکی در پیش بگیرد، چین نیز ناچار در مقام پاسخگویی و اتخاذ تدابیر بازدارنده به منظور دفاع از منافع خود و مردمش بر خواهد آمد.این سخنگو همچنین خبر داد هیئتهای مذاکره کنندۀ دو طرف از 22 مرداد یعنی روز گفتگوی رهبران هیئت های مذاکره کننده دو کشور به این سو تماس بین خود را حفظ کرده اند.

 

افتتاح نمایشگاه جهانی ربات پکن ۲۰۱۹

نمایشگاه بین المللی ربات ۲۰۱۹ با حضور بیش از ۱۶۶ شرکت داخلی و خارجی از ۲۲ کشور در فضایی به مساحت 2.5 هکتار در پکن آغاز بکار کرد.در این نمایشگاه انواع ربات‌ها از جمله ربات‌های صنعتی، خدماتی، ربات‌های با کارکرد ویژه و لجستیک هوشمند نمایش داده شده و آخرین دستاوردها، محصولات کاربردی و راهکارهای شرکت های بین المللی در زمینه رباتیک نیز ارائه شده است.ترویج توسعه‌ رباتیک در خطوط تولید پیشرفته، بهداشت پزشکی و همچنین تدارکات ذخیره‌سازی برای ایجاد محیطی مناسب برای توسعه‌ صنعتی در پکن و ارائه یک طرح پیشرفت رباتیک در این شهر از اهداف برگزاری این نمایشگاه عنوان شده است.همچنین چندین سیاست حمایتی در جهت نوآوری و کارآفرینی در حوزه‌ رباتیک تدوین شده است و دولت از برخی شرکت‌های بزرگ رباتیک برای تشکیل یک زنجیره‌ همکاری به عنوان راهی برای ترویج توسعه‌ هماهنگ منطقه‌ «پکن-تیانجین- خه ِبِی» پشتیبانی خواهد کرد.این نمایشگاه روز یکشنبه ۲۵ آگوست (۳ شهریور ۱۳۹۸) به کار خود پایان خواهد داد.

 

گزارش روزنامه هنگ کنگی در خصوص کمپین هندی‌ها برای تحریم کالاهای چینی

به دنبال حمایت چین از مواضع پاکستان درباره کشمیر، کمپینی متشکل از گروه‌های مردمی و مدنی در هندوستان خواستار تحریم کالاهای چینی شده است.روزنامه ساوت چاینا مورنینگ پست چاپ هنگ کنگ گزارش کرد شماری از اعضای این گروه در اعتراضات خیابانی و با در دست داشتن پلاکاردها و نوشته‌هایی، خواستار تحریم کالاهای چینی در هند شده اند.این نشریه خاطر نشان کرده است برخی از مخالفان این کمپین نیز نسبت به تاثیر این اقدامات بر اقتصاد هند هشدار داده و خواستار آن شده اند که معترضان با واقعیت با این موضوع برخورد کنند. چین دومین شریک بزرگ تجاری هند است و نزدیک به 13 درصد از واردات هند از چین است و هند فقط 5 درصد از صادراتش به چین صورت می‌گیرد .کسری تجاری هندوستان در برابر چین نزدیک به 57 میلیارد دلار یعنی معادل 40 درصد از کل کسری تجاری این کشور است.بسیاری از کالاهایی که در هند ساخته می‌شود قطعاتش از چین تامین می‌گردد و برای همین شماری از مخالفان کمپین تحریم تاکید کرده اند این اقدام اقتصاد آشفته هند را متلاشی خواهد کرد.

 

رشد صعودی بازگشت نخبگان چینی به کشور در سایه توجه دولت

مطالعات حاکی است پس از اعمال سیاست اصلاحات و درب‌های باز که سبب شکوفایی اقتصادی این کشور شده، شرکت‌های چینی نیاز و تمایل بیشتری برای جذب چینی‌های نخبه، تحصیل کرده و یا دارای تجربه کاری در خارج از این کشور را دارند به نحوی که ۶۱ درصد از شرکت‌ها حاضرند حقوق و‌ مزایای ویژه‌ای برای این افراد پرداخت کنند. این امر بقدری جدی است که تعدادی از شهرهای کشور عملا در حال جنگ برای جذب نخبگان از طریق ارائه پیشنهادات جذاب‌ مالی،یارانه، اعطای مجوز اقامت محلی، کاهش مالیات و‌ غیره هستند. این امر بازتابی آشکار از توجه واقعی دولت برای سرمایه‌های انسانی خود است و مسئولین این نیروها را قدرت اصلی خود برای پیشرفت و توسعه اقتصادی کشور می‌دانند. بعنوان نمونه شنجن از سال ۲۰۱۱ در طرح موسوم به طاووس، با پرداخت ۳ میلیون یوان (۴۳۲ هزار دلار) پاداش موفق به جذب نخبگان مورد نیاز برای صنایع خاص خود شده است. جالب است ۷۱ درصد از این افراد علت اصلی بازگشت خود را خانواده عنوان کرده‌اند. گفتنی است یکی از مشکلات اصلی پیش روی این افراد پذیرش تفاوت‌های محیط و فرهنگ کار خارج و داخل است.

 

پرتاب موفقیت‌آمیزیک ماهواره‌بر تجاری دیگر چین

۱۸ آگوست، شرکت چایناراکت، وابسته به مجموعه علوم و فناوری‌های هوافضایی چین (CASC)، یک فروند ماهواره‌ بر سبک چهارمرحله‌ای به نام SD-1 (اژدهای هوشمند) را از مرکز فضایی جیوچوان در شمال غرب چین به فضا فرستاد و محموله‌ای متشکل از ۳ ماهواره سنجش از دور، ساختهی ۳ شرکت نوپای مستقر در پکن را در مدار ۵۵۰ کیلومتری قرار داد. علیرغم وابستگی دولتی شرکت سازنده، این اولین پرتابگر کاملاً تجاری چین با عنوان جدید سری اژدها است که ادعا می‌شود با بودجه غیردولتی و سرمایه‌گذاری عمومی ساخته شده است. همچنین در میان پرتابگرهای عملیاتی چین نظیر لانگ مارچ و Kuaizhou، کوچکترین و سبک‌ترین حامل فضایی و به وزن  5.23  تن است که می‌تواند ۲۰۰ کیلوگرم محموله را در ارتفاع ۵۰۰ کیلومتری مدار خورشید آهنگ زمین قرار دهد. چایناراکت مصمم است تا هزینه پرتاب را تا ۳۰ هزار دلار به ازای یک کیلوگرم وزن محموله پایین بیاورد. این حامل می‌تواند ظرف ۶ ماه بطور کامل ساخته و ضمن قابلیت تحرک و انعطاف‌پذیری بالا، ظرف ۲۴ ساعت آماده پرتاب شود.

 

هوشمندسازی جایگاه‌های سوخت چین

اولین جایگاه سوخت هوشمند چین توسط شرکت ملی نفت چین (CNPC) در چونگ‌چینگ افتتاح شد.‌ در این جایگاه، کارکنان سکو با کمک یک عینک خاص دریافت وجه را در کمتر از ۳۰ ثانیه انجام می‌دهند. بدین طریق که پس از سوخت‌گیری، کارمند جایگاه، پلاک ماشین را اسکن و شماره سکو را اعلام می‌کند سپس راننده رمزینه ماتریسی پرداخت را از تلفن همراه خود نشان می‌دهد و کارمند با کمک عینک آن‌ را اسکن و فرایند پرداخت را تکمیل می‌کند. در حال حاضر CNPC در نظر دارد با کمک فناوری پردازش تصویر، عملیات پرداختِ با چهره را راه‌اندازی کند. مورد جالب دیگر نصب تابلوهای الکترونیکی در این جایگاه است که با کمک آن‌ها رانندگان در هنگام ورود براحتی سکوی خالی را تشخیص می‌دهند و بدین ترتیب با توزیع مناسب خودروها، از ایجاد صف‌های طولانی بی‌مورد جلوگیری می‌شود. گفتنی است فروشگاهِ این پمپ بنزین نیز مجهز به روش‌های پرداخت هوشمند شده است.

 

فروش خودرو در چین برای سیزدهمین ماه متوالی کاهش یافت

بر اساس گزارش انجمن خودروسازان چین، در ماه جولای (۱۰ تیر تا ۱۰ مرداد ۱۳۹۸) امسال میزان فروش خودروهای سواری ، ورزشی ، مینی بوس و خودروهای چند منظوره به یک میلیون و 530 هزار دستگاه رسیده است که در مقایسه با ماه جولای سال 2018 نزدیک به 9.3 درصد کاهش نشان می دهد.جنگ تجاری چین و آمریکا، مناقشات تجاری بین المللی و رکود فزاینده اقتصادی در سراسر دنیا باعث شده است تا میزان فروش خودرو در چین بزرگترین بازار خودرو جهان برای سیزدهمین ماه پیاپی کاهش یابد.

 

شمار کاربران اینترنت در چین به 830 میلیون نفر رسید

ادارۀ ملی آمار چین گزارش دستاوردهای توسعه اقتصادی و اجتماعی هفتادمین سالگرد تاسیس جمهوری خلق چین را منتشر کرد. در این گزارش آمده است: شمار کاربران اینترنت در چین از 620.000 نفر در سال 1997 به 830 میلیون نفر در سال 2018 رسیده است. در این گزارش آمده است: فناوری ارتباطات چین به توسعۀ جهشی رسیده است. تا پایان سال 2018 شمار کاربرانی که به فیبر نوری دسترسی دارند، به 368 میلیون نفر رسید؛ شمار کل کاربران فناوری مخابرات نسل چهار به 1 میلیارد و 170 میلیون نفر رسید؛ شمار کاربران تلفن کل کشور نیز به 1 میلیارد و 750 میلیون نفر رسیده که در صدر آمار فهرست جهان قرار دارد.شمار کل کاربران باند پهن تلفن همراه (کاربران نسل 3 و 4)از 580 میلیون نفر در پایان سال 2014 به 1 میلیارد و 310 میلیون نفر در پایان سال 2018 افزایش یافته و با میانگین رشد سالانه 22.4 درصد، شمار کاربران خرید آنلاین به 610 میلیون نفر رسیده است که 73.6 درصد کل شهروندان چین را تشکیل می دهد. در گزارش مزبورهمچنین آمده است: حجم خدمات پیک سریع چین از زمانی که در سال 2014 از آمریکا پیشی گرفت، همچنان رتبه اول جهان را حفظ کرده است. در پایان سال 2018 شمار کل محموله‌های پیک سریع در کشور از 1.53 میلیون در سال 1988 به 50 میلیارد و 700 میلیون محموله رسید.

 

رشد 6.4 در صدی تولیدات دریایی چین در شش ماه اول سال جاری

وزارت منابع طبیعی چین چندی پیش اعلام کرد که اقتصاد دریایی چین در شش ماه اول سال جاری به طور کلی باثبات پیش می رود. پیش بینی می‌شود که میزان رشد تولیدات دریایی چین در این شش ماه با رشد 6.4 درصد به نزدیک 4 هزار میلیارد یوان می رسد.یادآوری می‌شود که میزان تولید نفت دریایی و گاز طبیعی دریای در مقایسه با دورۀ مشابه سال گذشته به ترتیب 1.3 درصد و 3.5 درصد رشد یافته، میزان حمل و نقل کالا در آبهای نزدیک، میزان حمل و نقل کالا در دریاهای دور و میزان بارگیری و باراندازی کالا در بندرها به ترتیب 9.7 درصد، 9.1 درصد و 3.1 درصد افزایش یافته است. مبلغ کل تجارت دریایی چین با کشورهای مسیر جادۀ ابریشم دریایی نیز در مقایسه با دورۀ مشابه سال گذشته 2.5 درصد رشد یافت.

 

 استفاده چین در فلزات کمیاب در جنگ تجاری با آمریکا

انجمن تولید کنندگان فلزات کمیاب چین در بیانیه ای برای مقابله با آمریکا در جنگ تجاری اعلام آمادگی کرد.در این بیانیه که روز چهارشنبه 30 مرداد در تارنمای انجمن منتشر شده آمده است که تحریم ها و تعرفه‌هایی را که آمریکا علیه چین اجرا می‌کند باعث خسارات سنگینی بر خود آمریکایی‌ها خواهد شد.این انجمن که 300 نفر از تولید کنندگان چنین فلزاتی را دربر می‌گیرد، خاطر نشان کرده است از این پس مصرف کنندگان آمریکایی قربانی بزرگ جنگ تجاری کشورشان با چین خواهند بود.بیانیه انجمنی که بیشترین تولید فلزات نادر و کمیاب دنیا را در اختیار دارد اضافه می‌کند از این ابزار به عنوان سلاحی برای مقابله با آمریکا استفاده خواهد کرد.

 

تدارک برای دومین نمایشگاه واردات چین

همزمان با ۷۰ سالگی انقلاب چین، دومین نمایشگاه بین‌المللی واردات چین (CIIE)، پنجم تا دهم نوامبر در شانگهای برگزار خواهد شد. هدف دولت از این رویداد ارتقای آزادی اقتصادی، جهانی‌سازی اقتصاد و گسترش سیاست درب‌های باز چین است. در این نمایشگاه دستاوردهای هفت دهه توسعه اقتصادی چینِ جدید به رخ جهانیان کشیده خواهد شد. انتظار می‌رود امسال محصولات و‌ فناوری‌های جدید بیشتری نسبت به سال قبل به نمایش درآورده شود. تاکنون بیش از ۳۰۰۰ شرکت از ۱۵۰ کشور دنیا، شامل ۲۵۰ شرکت از فهرست جهانی فورچون-۵۰۰، حضور خود را قطعی کرده‌اند. مقامات محلی خدمات گمرکی ویژه‌ای برای تامین نیازهای غرفه‌داران و شرکت‌کنندگان نمایشگاه تدارک دیده‌اند همچنین بنا است از فناوری‌های جدید جهت مدیریت حمل و نقل شهری بهره گرفته شود.

 

رشد مقالات و ارجاعات علمی دانشمندان چینی

به دلیل حمایت و سرمایه‌گذاری هنگفت دولتی، مقالات تخصصی نویسندگان چینی‌ توانستند در سال گذشته رتبه دوم جهان را از لحاظ ارجاع علمی‌بدست آورند. سرمایه‌گذاری چین در حوزه تحقیق و توسعه، از سال ۱۹۹۱ تاکنون ۱۳۸ برابر شده و به رقم97.1 تریلیون یوان  ( 8.278 میلیارد دلار) رسیده است.

 

رشد 7.3 درصدی سرمایه گذاری خارجی جذب شده توسط چین در هفت ماهه اول سال جاری

بر اساس داده‌های منتشر شده از سوی وزارت بازرگانی چین در روز 22 مرداد ، میزان جذب واقعی سرمایه خارجی در چین از ژانویه تا ژوییه امسال 533 میلیارد و 140 میلیون یوان بود که نسبت به مدت مشابه سال گذشته 7.3 درصد افزایش یافت. این رقم در ژانویه نسبت به مدت مشابه سال گذشته 8.7 درصد افزایش یافته بود . در این میان، سرعت جذب سرمایه گذاری خارجی در منطقه غربی نسبتا سریع است.جو بینگ، معاون مدیر کل سرمایه گذاری خارجی وزارت بازرگانی گفت: در هفت ماهه اول، جذب واقعی سرمایه خارجی به طور پیوسته و با ثبات افزایش یافته و صنایع تولیدی با فناوری پیشرفته و صنایع خدماتی با فناوری پیشرفته سرعت رشد نسبتا بالای خود را حفظ کرده است.

 

آخرین آمار کاهش فقر در چین

ادارۀ ملی آمار چین روز دوشنبه 21 مرداد پنجاهمین گزارش دستاوردهای توسعه اقتصادی و اجتماعی هفتادمین سالگرد تاسیس جمهوری خلق چین را منتشر کرد. در این گزارش آمده است که پس از بر گزاری هجدهمین کنگرۀ ملی حزب کمونیست چین، تعداد جمعیت فقیر در روستاهای چین بطور چشمگیری کاهش یافته است به طوری که در شش سال اخیر این تعداد به 82 میلیون و 390 هزار نفر رسیده، سطح زندگی مردم فقیر به میزان زیادی ارتقاء یافته و فقرزدایی به ثمرات تاریخی نایل آمد. در این گزارش همچنین آمده است که درآمد مردم روستایی مناطق فقیر به رشد سریع ادامه داده و سطح مصرف آنها هم بسیار ارتقاء یافت. میانگین درآمد سرانۀ قابل مصرف منطقۀ فقیر روستایی در سال 2018 به 10 هزار و 371 یوان رسید که 1.99 برابر سال 2012 بوده و سالانه 12.1 در صد رشد یافته است.

 

اینترنت، محرک اصلی اقتصاد نوین چین

آمارهای رسمی نشان می‌دهند که اقتصاد مبتنی بر اینترنت به عنوان یکی از جنبه‌های اصلی اقتصاد دیجیتال، به مثابه موتور محرکی برای این عرصه به شمار آمده و این شاخصه، در میان ۵ شاخصه اصلی ارزیابی اقتصاد نوین چین، به تنهایی ۸۰/۸ درصد رشد کل را به خود اختصاص داده است. چین از سال ۲۰۱۴، رشد سریع و پایداری را در شاخصه‌های اقتصادی تجربه کرد و این رشد در سال گذشته به 7.28  درصد رسیده است. تعداد کاربران اینترنت تلفن همراه، به عنوان یکی از مولفه‌های اصلی اقتصاد اینترنتی، به تعداد 1.4 میلیارد نفر در سال ۲۰۱۸ رسیده که رشد سالانه 9.9 را نشان می‌دهد. همچنین حجم تراکنش‌های مالی در بخش تجارت الکترونیک، به رقم 6031 تریلیون یوان در سال گذشته رسیده که معادل 508 درصد رشد سالانه است. محرک‌های اقتصادی، در تعامل و همراه با صنایع، شکل‌بندی و مدل‌های نوین، حیاتی بودن اقتصاد و حمایت از توسعه کیفی آن را نمایان‌تر می‌سازد.

 

 

متن دیدگاه
نظرات کاربران
تاکنون نظری ثبت نشده است

امتیاز شما