معاونت دیپلماسی اقتصادی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران

مشاهده ۶۸
۱۳۹۸/۰۶/۲۶- ۰۷:۳۰

اخبار اقتصادی استرالیا ( هفته سوم شهریور ماه 1398 )

اهم اخبار اقتصادی روزنامه‌ها و رسانه‌های استرالیایی در هفته منتهی به جمعه 22 شهریور 1398 به شرح ذیل بوده است:

  • درخواست وزیر خزانه داری از بانک مرکزی در خصوص رشد اقتصادی

انتشار گزارش مرکز آمار استرالیا در خصوص رشد اقتصادی این کشور که به کمترین رقم خود در از زمان بحران مالی جهانی در سال 2009 میلادی رسیده، مباحث زیادی را در استرالیا برانگیخته است. در همین راستا جاش فرایدنبرگ، وزیر خزانه داری از بانک مرکزی این کشور خواسته است توضیح دهد چرا رشد اقتصادی سالانه بالای 2 درصد محقق نشده است. وی در این زمینه گفت حداقل این پیام دولت ائتلاف است. من به دنبال چنین توافق نامه ای هستم و وزارت خزانه داری در حال مذاکره با بانک مرکزی در مورد هدف تورم 2 تا 3 درصد است. وی ادامه داد ما در دنیای جدیدی هستیم که نرخ بهره پایین، بیکاری نسبتا پایین و تورم نیز پایین است. با این وجود می خواهیم به هدف تورمی‌بین 2 تا 3 درصد دست یابیم. تاکید بر دستیابی به هدف تورمی نشان از تغییر جهت سیاست پولی و مالی است.

پیش از این وزیر خزانه داری و رئیس بانک مرکزی هر دو تاکید نموده بودند هدف اصلی آن به حداکثر رساندن رفاه است ولی لزوما دستیابی به اهداف تعیین شده نیست . به عبارت دیگر بانک مرکزی در سالهای اخیر تلاش نموده اقتصاد را با بهترین شرایط ممکن در اختیار مردم استرالیا قرار دهد، نه اینکه فقط برای رسیدن به رشد اقتصادی بین 2 تا 3 درصد تلاش نماید. فشار وزیر خزانه داری به بانک مرکزی به معنای کاهش بیشتر نرخ بهره می‌باشد. امری که بانک مرکزی سعی می نماید به عنوان آخرین راه حل بکار گیرد. رئیس بانک مرکزی در عوض دولت را تشویق نموده هزینه‌ها را افزایش دهد، پیشنهادی که تاکنون با مقاومت وزیر خزائه داری مواجه شده است چرا که دولت ائتلافی درصدد دستیابی به نخستین مازاد بودجه پس از یک دوره طولانی است.

  • استرالیا با صدور هشدار درباره تنش های تجاری امریکا و چین به سایر گشورهای گروه 20 پیوست

استرالیا در کنار دیگر کشورهای عضو گروه بیست ضمن هشدار درباره تشدید جنگ تجاری بین ایالات متحده آمریکا و چین، خواهان کاهش تنش ها بین این دو کشور و اجتناب از "خسارات بیشتر" شد. جاش فرایدنبرگ، خزانه دار استرالیا با پیوستن به خزانه داران و وزرای دارایی از کشورهای کانادا، اندونزی و سنگاپور بیانیه ای در این خصوص صادر کردند. در این بیانیه که روزنامه The Australian در روز جمعه ۱۳ سپتامبر آن را منتشر کرده است، کشورهای امضا کننده، نگرانی خود را در خصوص رابطه رو به وخامت اقتصادی بین این دو ابر قدرت اعلام کرده اند. در بخشی از این بیانیه آمده است:

"در این لحظه، تشدید تنش های تجاری در شمار موضوعات بسیار نگران کننده محسوب می‌شود. ما ضمن اذعان آنکه موضوعات مشروعی برای رسیدگی وجود دارد، اعلام می‌کنیم که خطر یک آسیب مضاعف نیز در حال افزایش است". در بیانیه رهبران عضو گروه ۲۰ عنوان شده است که تاثیرات این تنش تجاری به خوبی در "تضعیف وضعیت تجارت جهانی"  مشاهده می‌شود. در ادامه این بیانیه آمده است: "عدم ثبات، به ویژه در رابطه با دورنمای تجاری به کاهش روند تجارت و فعالیت های تولیدی منجر شده است. ما شاهد بازگشت نوسانات در بازارهای مالی، بی ثباتی مالی و کند شدن حرکت نقدینگی در اقتصادهای نوظهور هستیم ". هشدار رهبران گروه بیست پس از آن صورت می‌گیرد که دونالد ترامپ، رئیس جمهور امریکا اعلام کرد کشورش اعمال تعرفه‌های اضافی ۲۵۰ میلیارد دلاری را به نشانه حسن نیت آمریکا و به دلیل جشن‌های هفتادمین سالگرد تاسیس جمهوری خلق چین به تعویق خواهد انداخت. علاوه بر استرالیا، وزرای دارایی کانادا، اندونزی و سنگاپور نیز این بیانیه را امضا کرده اند.

  • هشدار نهاد نظارت بر بانکداری استرالیا نسبت به نرخ بهره پایین

ارگان نظارتی بانکداری استرالیا (APRA) در خصوص نرخ بهره پایین در این کشور هشدار داده است. دیده بان بانکی استرالیا معتقد است که با وجود وضعیت نامطلوب اقتصاد جهانی، صنعت بانکداری در استرالیا در وضعیت مطلوبی است. با این حال، وین بایرس (Wayne Byres)، رئیس این سازمان هشدار داده است که نرخ بهره پایین باعث افزایش حاشیه‌های بانکی خواهد شد و بانک های کوچکتر را با قدرت بیشتری نسبت به نمونه‌های بزرگتر تحت تاثیر قرار می دهد. آقای بایرس روز جمعه 13 سپتامبر به شورای تجاری اروپا - استرالیا در ملبورن گفت:

" مشخص است هیچ گروهی از کاهش نرخ استقبال نخواهد کرد". وی بر اهمیت تمرکز بر اطمینان و ثبات مالی در محیطی از آسیب پذیری‌های اقتصادی، تنش های ژئوپلیتیکی و اختلالات و تهدیدهای تکنولوژیکی تاکید کرد. وی اضافه کرد بانک های استرالیا باید به نرخ های کم بهره عادت کنند، چیزی که برای بانک های اروپایی تجربه جدیدی نیست و تجربه آنها برخی از چالش هایی که بانک های محلی به طور بالقوه با آنها روبرو هستند را نشان میدهد.

متن دیدگاه
نظرات کاربران
تاکنون نظری ثبت نشده است

امتیاز شما