معاونت دیپلماسی اقتصادی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران

۱۳۹۸/۰۷/۱۷- ۰۹:۰۰

حضور شرکت های ایرانی در هشتمین نمایشگاه کشاورزی و دامپروری ارزروم

هشتمین نمایشگاه کشاورزی و دامپروری ارزروم با حضور شرکت های ایرانی در تاریخ 27 الی 31 شهریور ماه 1398 (18 الی 22 سپتامبر 2019) توسط شرکت تویاپ در محل پردیس نمایشگاهی رجب طیب اردوغان شهر ارزروم ترکیه برگزار شد.

آناتولی شرقی  و جنوب شرقی وسیع ترین، اما در عین حال کم توسعه یافته ترین منطقه ترکیه از نظر اقتصادی است. بزرگ ترین سهم این منطقه در رشد اقتصادی ترکیه، در عرصه صادرات دام و محصولات دامی است. در سطح ترکیه 21 درصد دام های کوچک سر(گوسفند و بز) و 25 درصد دام هایی بزرگ سر(گاو و گاومیش) در این منطقه پرورش می یابند. مردم منطقه در درجه اول از راه دامداری و پس از آن از طریق کشاورزی هزینه‌های خود را تأمین می‌کنند.

 در بخش اعظم زمین‌های زراعی غلات کاشته می‌شوند. پس از آن کشت چغندر قند، انواع میوه و سبزیجات، پنبه، مقدار کمی نیز توتون رایج است. در دشت های اغدیر، مالاتیا و الازیغ، مزارع پنبه و در اطراف دریاچه وان و دشت ارزنجان باغ های میوه فراوانند. در ارزروم نیز اقتصاد مبتنی بر کشاورزی، محصولات زراعی و بویژه به دامداری و محصولات دامپروری و لبنی رایج است. از همین رو طی سالیان گذشته با توجه به سیاست های دولتی ، سرمایه گذاری‌های ویژه ای در بخش های کشاورزی و دامپروری شرق ترکیه صورت گرفته است. برگزاری نمایشگاه‌های متعدد از جمله این سرمایه گذاری‌ها محسوب می‌شود.

هشتمین نمایشگاه کشاورزی ارزروم در تاریخ 27 الی 31 شهریور 1398 (18 الی 22 سپتامبر 2019) توسط شرکت تویاپ در محل پردیس نمایشگاهی رجب طیب اردوغان ارزروم برگزار شد. در این نمایشگاه تخصصی 74 شرکت در 100 غرفه نمایشگاهی در زمینه‌های مختلف حضور داشتند و حدود 35 هزار نفر از آن بازدید کردند.

حوزه‌هایی نظیر ماشین آلات کشاورزی، دام و طیور و زیر مجموعه‌های مواد غذایی، مرغداری، کشاورزی، تجهیزات باغداری، دامپروری، علوفه، پرورش گل و تجهیزات آن، محصولات آبی و ماهیگیری پرورش زنبور عسل و تجهیزات آن از عمده بخش های حاضر در نمایشگاه بودند.

در غرفه جمهوری اسلامی ایران که ترکیبی از محصولات داخلی،صنایع دستی، صنایع غذایی، توانمندی‌های منطقه آزاد ارس و شرکت های ایران پاش، پگاه ارومیه، گاخ زنجان، بی نظیر، زعفران، پسته، چای، برنج ایرانی، سیب و انگور و محصولات باغی ارومیه را عرضه شده بود مقاماتی همچون استاندار ارزروم، نماینده مردم ارزروم در مجلس، مدیر کل آموزش وزارت کشاورزی ترکیه، رئیس اتاق بورس ارزروم، رئیس اتاق بورس الایغ، مدیر منطقه ای کشاورزی و دامپروری شرق ترکیه،  مدیر منطقه ای تویاپ، دبیر سازمان صادر کنندگان شرق ترکیه، دبیر اتحادیه صنعتگران و کارفرمایان تومسیاد حضور یافتند و درباره مسائل و مشکلات گسترش همکاری‌ها در منطقه تبادل نظر گردید.

در این ملاقات ها بر لزوم گسترش همکاری بین جمهوری اسلامی ایران و ترکیه تاکید شد. از جمله موضوعات مورد گفتگو مربوط به تولید لوازم یدکی و ماشین آلات کشاورزی بود.  با توجه به نوسان قیمت ارز و وضعیت اقتصادی ترکیه بسیاری از شرکت ها خواهان همکاری با شرکت های ایرانی جهت تولید لوازم یدکی و حتی ماشین آلات مشابه بودند. بسیاری از ماشین آلات از اروپا و در بهترین حالت در غرب ترکیه تولید می‌شوند که با توجه به هزینه بالای تولید در ترکیه، هزینه تمام شده بالایی نسبت به موارد مشابه ایرانی دارند. با توجه به شباهت های جغرافیایی بین کشورمان و شرق ترکیه عمده ماشین آلات تولیدی در دو کشور قابلیت بکارگیری در حوزه‌های مشابه را دارند و شرق ترکیه می تواند در بسیاری از زمینه‌ها به عنوان بازار محصولات ایرانی محسوب گردد. مشکلات گمرکی پیش روی تولیدکنندگان ایرانی از دیگر موضوعات مورد بحث در این ملاقات ها بود.

 

 

 

متن دیدگاه
نظرات کاربران
تاکنون نظری ثبت نشده است

امتیاز شما