معاونت دیپلماسی اقتصادی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران

۱۳۹۸/۰۷/۱۸- ۰۸:۳۰

گزارش روزانه اوپک از بازار نفت ( 11 مهر 1398)

سازمان کشورهای صادر کننده نفت، اوپک، به صورت روزانه اقدام به انتشار بولتن آخرین تحولات بازار نفت، از جمله تغییرات قیمت، خرید و فروش و همچنین اخبار مرتبط رسانه‌ها در این حوزه می نماید. اهم موارد مطرح در بولتن مورخ 11 مهر ماه 1398 ( 3 اکتبر 2019 ) به شرح زیر بوده است :

1. تحولات قیمت ها
• قیمت سبد نفتی اوپک با کاهش 93 سنتی در روز چهارشنبه، 10 مهر (2 اکتبر)، به قیمت 58.72 دلار در هر بشکه رسید. همچنین، همه سبدهای نفتی دیگر کاهش قیمت داشتند. قیمت های آتی نفت خام حدود 2 درصد کاهش قیمت را در روز چهارشنبه تجربه کردند و به روند کاهش خود که از 2 ماه قبل شروع شده بود، ادامه دادند. یکی از علت ها ادامه افزایش ذخایر استراتژیک آمریکا بود. همچنین آمارهای به روز شده از وضعیت اقتصادی آمریکا سبب اثر گذاری منفی بر تقاضای نفت گردید.
• در بازار بورس نیویورک، قیمت قراردادهای آتی "نفت خام تگزاس" در ماه نوامبر، 98 سنت کاهش یافت و به 52.64 دلار در هر بشکه رسید. تولیدات آتی نیز اندکی کاهش یافت، از جمله گازوئیل "RBOB" با قیمت 1.55 و  سوخت های حرارتی با مبلغ 1.87 دلار در هر گالن و  قیمت گاز طبیعی نیز در بورس نیویورک به 2.25 دلار در مقیاس mbtu رسید.
• در لندن، قرارداد ماه دسامبر نفت برنت ICE، با 1.20 دلار کاهش، به قیمت 57.69 دلار در هر بشکه رسید. اختلاف بین قیمت خرید و فروش نفت برنت و تگزاس غربی ( شاخص نفت پایه آمریکا ) با کاهش 21 سنتی، به 5.18 دلار در هر بشکه رسید. گازوئیل ICE نیز با کاهش قیمت به 570.50 دلار بر مقیاس mt ( متریک تن ) رسید.
• اختلاف محصولات خام اورال ( شاخص نفت ایه روسیه ) بدون تغیر ماند،  علت نیز این بود که تمامی محموله‌های ماه اکتبر به فروش رسیده بود. در پنجره پلاتس نیز هیچ پیشنهاد خرید و فروشی به ثبت نرسید.
• شاخص های نفت خام عمان و دبی ( شاخص نفت پایه سبک خلیج فارس ) در بازار خاورمیانه تغییرات اندکی داشتند که علت نیز انجام فعالیت های تجاری کم بود. پیشتازی نفت DME عمان در معاوضات دبی با افزایش 1 سنتی به3.20 دلار در هر بشکه رسید.
• در بازار آفریقای غربی نیز کاهش تقاضا از سوی خریدارن آسیایی و افزایش نرخ حمل و نقل تغییرات چندانی در قیمت ها حاصل نشد.
• در منطقه آسیا-آقیانوسیه نیز محموله‌ها به علت بازار منطقه ای خوب و کاهش واردات از مناطق دیگر، کماکان قوی ماند. پیشتازی برنت به دبی نیز با کاهش 37 سنتی به 3 دلار در هر بشکه رسید.

2. اهم اخبار بازار نفت
• رئیس جمهور روسیه اعلام نمود که کشورش به همکاری با اوپک برای متعادل نمودن بازار جهانی نفت ادامه خواهد داد.
• دولت نروژ چراغ سبز خود را به یکی از کمپانی‌های بزرگ کشور  برای فروش ذخایر گاز و نفت به ارزش 5.9 میلیارد دلار  را نشان داد. این اقدام به خاطر کاهش قیمت نفت و گاز و جلوگیری از ضرر بیشتر اتخاذ شده است.
• ذخایر سوخت دریایی با گوگرد پائین سنگاپور که در ذخایر شناور نگهداری می‌گردد، در حال متورم شدن هستند. حدود 4 میلیون تن از این نوع سوخت ها در سنگاپور نگهداری می‌گردد.

جدول تغییرات سبد روزانه، هفتگی و سالیانه اوپک


3. اخبار مرتبط
• مذاکرات بین شرکت نفت دولتی اندونزی و شرکت آرامکو بر روی سرمایه گذاری مشترک برای ارتقاء پالایشگاه "کیلاکپ" اندونزی به اواخر ماه اکتبر به تعویق افتاد.
• نرخ حمل و نقل برای تانکرهای نفت خام آمریکا به مقصد آسیا به بالاترین میزان تاریخی خود رسید که علت نیز تحریم یکی از غول های حمل و نقل دریایی چین توسط آمریکا می‌باشد.
• شرکت اینپکس ژاپن و سایر شرکای ژاپنی خود اعلام کردند که از میدان نقتی "فرد" برزیل خارج خواهند شد و سهام خود در این حوزه را به سایر شرکت ها واگذار خواهند نمود.

متن دیدگاه
نظرات کاربران
تاکنون نظری ثبت نشده است

امتیاز شما