معاونت دیپلماسی اقتصادی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران

۱۳۹۸/۰۶/۲۱- ۰۸:۰۰

ترکمنستان- سنگاپور، در مسیر توسعه همکاریهای سیاسی ، اقتصادی، تجاری و فنی

قربانقلی بردی محمداف رئیس جمهور ترکمنستان بنابه دعوت رسمی حلیمه یعقوب رئیس جمهور سنگاپور جهت انجام سفر دو روزه در تاریخ 27 آگوست 2019 میلادی برابر با 5 شهریورماه 1398وارد این کشور شد و مورد استقبال مقامات عالیرتبه سنگاپور قرار گرفت.

مذاکرات بین روسای جمهور ترکمنستان و سنگاپور

رئیس جمهور ترکمنستان در سفر خود به کشور سنگاپور در ملاقات با حلیمه یعقوب رئیس جمهور سنگاپور با حضور نمایندگان دو دولت در کاخ ایستانا مذاکره و گفتگو نمود. مذاکرات سطح عالی بین رئیس جمهور ترکمنستان و رئیس جمهور سنگاپور با لحاظ نمودن اولویت ها در روابط دو جانبه برگزار گردید.

رئیس جمهور ترکمنستان با تشکر از دعوت رئیس جمهور سنگاپور، از استقبال گرم و شرایط ایجاد شده برای کار مشترک و موثر سازنده بین دو کشور ابراز قدردانی کرد و گفت این سفر گامی مهم جهت توسعه روابط دوستانه دوجانبه است و انگیزه جدیدی برای فعال شدن همکاریها در حوزه‌های اقتصادی و تجاری، سوخت و انرژی، صنایع شیمیایی، نساجی ، حمل و نقل و ارتباطات است که از اولویت های همکاری بین دو کشور به شمار میرود.

وی در ادامه سخنان خود گفت که کشورش با اجرای موفقیت آمیز استراتژی سیاست خارجی مبتنی بر اصول بی طرفی مثبت، استقرار صلح و همکاری سازنده، جهت توسعه هرچه بیشتر همکاری مثمرثمر با همه شرکای خارجی از جمله کشورهای آسیا و اقیانوس آرام علاقمند است و به دقت آنرا دنبال می‌کند. با در نظرگرفتن مسیر پیشرفت و توسعه اقتصاد ملی، معرفی فناوری پیشرفته ، افزایش فعالیت سرمایه گذاری، فرصتهای بسیار خوبی برای گسترش روابط با سنگاپور که یکی از کشورهای توسعه یافته در جنوب شرق آسیا است، مهیا می‌باشد.

در همین راستا طرفین خواستار افزایش و تنوع مبادلات مالی و تجارت متقابل شدند و تشکلات تجاری بین دو کشور و همچنین شورای مشترک تجاری می تواند نقش مهمی در همکاری‌های دو کشور ایفا نمایند. رئیس جمهور ترکمنستان همچنین بر امکان ایجاد ساز و کارهای موثر جهت پیشبرد روابط تجاری و اقتصادی به ویژه سازماندهی همایش تجاری، برگزاری نمایشگاه‌ها و جلسات تخصصی به طور منظم را مورد تأکید قرار داد. همچنین ایجاد ارتباط بین نمایندگان محافل تجاری دو کشور به منظور گسترش فعالیتهای مشترک و تبادل تجربه را مفید دانست.

رئیس جمهور ترکمنستان پیشنهاد کرد تا همایش تجاری بعدی بین دو بازرگانان دو کشور در عشق آباد برگزار شود. همچنین بحث در مورد تداوم گفتگوها در حوزه‌های آموزش ، علوم و فناوری‌های نوین، تخصصی که ترکمنستان به تجربه متخصصان سنگاپور علاقمند است، برای ما مهم می‌باشد.

وی در ادامه اظهار داشت که فرصت های خوبی برای همکاری در صنعت گردشگری وجود دارد و ترکمنستان در چارچوب پروژه توسعه منطقه گردشگری ملی آوازه در سواحل دریای خزر، از همکاری با شرکای سنگاپوری استقبال می‌کند.

در توسعه مناسبات بین دو کشور، یکی از کارهای مهم اولویت تقویت روابط فرهنگی است و رویدادهای متنوع، نمایشگاههای موضوعی و روزهای فرهنگی دو کشور بطور منظم به برقراری روابط نزدیک تر بین دولت وملت دو کشور کمک شایانی خواهد کرد.

رئیس جمهور ترکمنستان در پایان با تأکید بر تمایل کشورش برای توسعه هر چه بیشتر روابط سودمند با سنگاپور، از رئیس جمهور این کشور برای سفر به عشق آباد دعوت به عمل آورد تا در زمان مناسب انجام شود. در ادامه، مذاکرات در فضای دو جانبه و سازنده صورت گرفت که در این نشست، طیف گسترده ای از موضوعات همکاری ترکمنستان و سنگاپور مورد بحث و بررسی قرار گرفت و اولویتها با در نظر گرفتن واقعیتهای موجود و امکانات در دسترس برای تحقق عملی پتانسیل و ظرفیتهای دوکشور مشخص شد.

در پایان این دیدار عمومی، دیدار خصوصی دوجانبه برگزار شد و طرفین در مورد موضوعات مهم سیاست منطقه ای و بین المللی تبادل نظرات کردند و در خاتمه با تأکید مجدد تمایل ترکمنستان و سنگاپور برای توسعه مشارکتهای مؤثر در درازمدت ، روسای جمهور دو کشور بهترینها را برای دو کشور آرزو کردند.

روز قبل از سفر مذاکرات مقامات سطح بالای دو کشورمان برای تبادل نظر در مورد اقدامات و مراحل احتمالی با هدف توسعه همکاری چند جلسه در حوزه‌های مختلف در سنگاپور برگزار کردند و نتایج حاصل از آن امضاء چند سند دو جانبه بود. امضاء این اسناد قطعاً انگیزه قوی را برای همکاری مثمر ثمر دو کشور در طیف گسترده ای ایجاد خواهد کرد.

برگزاری نمایشگاه کالاهای صادراتی ترکمنستان در سنگاپورهم زمان با سفر رئیس جمهور ترکمنستان به سنگاپور:

نمایشگاه اختصاصی کالاهای تولیدی ترکمنستان در هتل شانگریلا برگزار شد. در این نمایشگاه شرکتهای تولیدی در صنعت نساجی، نخ ، پارچه و لباسهای و فرشهای زینتی و همچنین محصولات تولیدی صنایع شیمیایی، صنعت نفت و گاز ، محصولات کشاورزی و صنایع غذایی، ، گیاهان داروئی و کفش چرمی تولید ترکمنستان به نمایش گذاشته شد. همچنین غرفه ای به بندر بین المللی ترکمن باشی اختصاص داده شده بود که با معرفی ناوگان مسافری و تجاری، قابلیت های حمل بار و کارخانه تعمیر کشتی، این بندر معرفی گردید. علاوه بر این آژانسهای گردشگری خصوصی خدمات خود را در زمینه تجارت گردشگری ارائه دادند و از بازدیدکنندگان دعوت کردند تا با انجام سفر به ترکمنستان، از مکانهای تاریخی این کشور دیدن نمایند.

رئیس جمهور ترکمنستان: سنگاپور شریک تجاری مطمئن و دائمی ترکمنستان

در محل برگزاری نمایشگاه اختصاصی ترکمنستان در سنگاپور، تجار دو کشور با ایجاد ارتباط و برگزاری همایش تجاری، به مذاکره و رایزنی تجاری پرداختند. در این همایش علاوه بر بازرگانان دو کشور، رئیس جمهور ترکمنستان و وزیر صنایع و تجارت خارجی سنگاپور حضور داشتند.

رئیس جمهور ترکمنستان در همایش تجاری بازرگانان دو کشور که در سنگاپور برگزار شد، حضور پیدا کرد و ضمن خوش آمد گویی به حاضرین، طی سخنانی گفت که کشورش سنگاپور را به عنوان یک شریک تجاری مطمئن و دائمی خود می داند و همکاریهای فعلی پتانسیل کامل و متقابل بین دو کشور نیست. رئیس جمهور ترکمنستان خاطرنشان کرد برگزاری این همایش فرصت مناسبی است که میتوان در مورد چشم انداز همکاری بازرگانی بین جامعه تجاری دو کشور بحث و گفتگو کرد.

رئیس جمهور ترکمنستان در پایان ابراز امیدواری کرد که موافقتنامه‌های حاصل شده در اولین همایش تجاری بین دو کشور، زمینه ای را برای کارهای مشترک مفید و سازنده فراهم آورد. همچنین تبادل نظر در مورد چشم انداز همکاری در حوزه‌های صنعت نفت و گاز، صنایع شیمیایی، مالی، پولی، حمل و نقل، کشاورزی و مدیریت آب و سایر حوزه‌های مهم صورت گیرد. نمایندگان شرکت ها و شرکت های سنگاپور، از جمله تولید کنندگان معتبر در بازارهای جهانی محصولات با تکنولوژی بالا، پیشنهادات خود را برای همکاری ارائه دادند.

وزیر صنایع و تجارت خارجی سنگاپور هم که در این همایش حضور داشت، گفت که شرکتهای این کشور در حال حاضر امکان همکاری با ترکمنستان در حوزه صنعت شیمیایی و آموزش را در دست مطالعه دارند و قبل از شروع همکاری ، لازم است که یکدیگر را به خوبی بشناسیم. شرکتهای ما بدون داشتن اطلاعات بازار روابط تجاری و سرمایه گذاری با کشور دیگر را آغاز نمی‌کنند. وی خاطرنشان کرد این همایش امروز به عنوان سکوی ارائه اطلاعاتی غنی پتانسیل اقتصادی ترکمنستان را بازگو میکند و میتواند امکان توسعه تجارت و سرمایه گذاری در بخشهای مختلف ترکمنستان از جمله بخش صنعت، انرژی، حمل و نقل و دیگر بخشها را مهیا کند.

وی افزود کنسرن دولتی ترکمن شیمی مذاکرات یک ساله و نیم خود با شرکت سنگاپوری ایندوراما را انجام داده است و این شرکت در قالب یکی از بزرگترین هلدینگهای جهان فعال است و از طریق شعبات خود کالاهای صنعتی مانند پلی اتیلن، پلی پروپیلن، انواع کودهای شیمیائی، پلی استر، نخ ، پارچه و لوازم یکبار مصرف پزشکی از جمله دستکش را تولید می‌کند و امروز در اینجا آنها تفاهم نامه دوجانبه را امضا می‌کنند که این اولین سندی است که زمینه ساز همکاری بین شرکتهای دو کشور را فراهم می آورد.

در همین ارتباط، وی همچنین به دو توافق نامه بین بانک امور امور اقتصادی خارجی ترکمنستان با انجمن بانک های سنگاپور و بانک توسعه سنگاپور (DBS Bank)، یادداشت تفاهم بین اتاق بازرگانی و صنایع ترکمنستان و فدراسیون تجارت و همچنین تفاهم بین موسسه دولتی اقتصاد و مدیریت سنگاپور اشاره کرد.

وزیر صنایع و تجارت خارجی سنگاپور گفت که در سطح بین دولتی، دو کشور برای ایجاد شرایط مطلوب بجهت توسعه تجارت دوجانبه از نزدیک همکاری می‌کنند. وی افزود: به عنوان مثال، هر دو کشور با مذاکرات انجام شده، موافقتنامه اجتناب از اخذ مالیات مضاعف که باعث کاهش نرخ مالیات و حق امتیازی برای شرکتها می‌شود در این سفر بین دو دولت امضاء شد. انتظار می رود که این امر تجارت و سرمایه گذاریها بین دو کشور را سرعت داده و افزایش دهد. اینگونه تلاش ها برای بهبود شرایط نظارتی در بازارها، دارای ارزش جهت  افزایش مبادلات های تجاری و سرمایه گذاری است که در نهایت منجر به رشد اقتصادی خواهد شد.

وزیر صنایع و تجارت خارجی سنگاپور در پایان گفت که ما مشتاقانه منتظر تصویب سریع و لازم الاجرا شدن این موافقتنامه در دو کشورهستیم تا جوامع تجاری ما بتوانند از چنین امکاناتی استفاده کنند. وی همچنین درخواست کرد که شرکای ترکمنی، کشور سنگاپور را به عنوان پلی برای دسترسی به بازارهای منطقه جنوب شرقی آسیا در حال رشد سریع در نظر بگیرند.

 دراین همایش نمایندگان شرکتهای سنگاپوری تولید کنندگان معتبر در بازارهای جهانی محصولات با تکنولوژی بالا از جمله مدیران چند شرکت تولید کننده محصولات و تجهیزات صنعت نفت، شیمیایی، انرژی، کشاورزی و صنایع غذایی، نمایندگان شرکتهای ساختمانی و تولید کنندگان مصالح ساختمانی، شرکت های سازنده کشتی، حوزه‌های حمل و نقل، ارتباطات، تجارت و مالی و بانکی فعال سنگاپور در این همایش شرکت داشتند و در زمینه توسعه نرم افزار مهندسی با طرفهای ترکمنی گفتگو کردند. نمایندگان شرکت های سنگاپوری، ، پیشنهادات خود را برای همکاری با ترکمنستان ارائه دادند.

  بنابر گفته آقای تئو سیونگ سنگ رئیس فدراسیون بازرگانان سنگاپور، صادرات کشورش به ترکمنستان از سال 2016 تاکنون پنج برابر شده است. از اول ژوئیه سال 2019 تعداد 6 پروژه سرمایه گذاری با مشارکت شرکتهای سنگاپوری و 5 شرکت با مشارکت سرمایه سنگاپور در ترکمنستان به ثبت رسیده است

لازم به ذکر است که مبادلات تجاری سال 2018 بین دو کشور ترکمنستان و سنگاپور 102.8 میلیون دلار بوده است. از اول ژوئیه 2019، شش پروژه سرمایه گذاری با مشارکت شرکت های سنگاپوری و پنج مورد سرمایه گذاری با مشارکت سرمایه گذاران سنگاپور در ترکمنستان به ثبت رسیده است.

بررسی و مطالعه فرصت همکاری شرکت های سنگاپور با ترکمنستان

در ادامه همایش اقتصادی بازرگانان سنگاپوری خواهان اطلاع از وضعیت اقتصادی ترکمنستان شدند که مقامات اقتصادی این کشور، وضعیت اقتصادی در ترکمنستان، پتانسیل سرمایه گذاری و قانون و مقررات سرمایه گذای خارجی و اصلاحات با هدف توسعه صنعتی و نوین کشور، اجرای دستاوردهای علمی ، تکنیک و جدیدترین فناوریها، انتقال به اقتصاد دیجیتال را به جامعه تجاری این کشور به شرح ذیل گزارش دادند.

نرخ رشد تولید ناخالص داخلی در ترکمنستان با نتایج در سال 2018 برابر با 6.2 درصد و در شش ماهه اول سال 2019 برابر با 6.3 درصد بوده است. حجم سالانه سرمایه گذاری‌ها در داخل در اقتصاد کشور بیش از 30 درصد تولید ناخالص داخلی و سهم سرمایه گذاری خارجی 13 درصد بوده است. حجم سرمایه گذاری به کشور در سال 2018 معادل 11.5 میلیارد دلار آمریکا بود که 64 درصد از آن در حوزه تولید بوده است.

 پس از ارائه گزارش وضعیت ترکمنستان، طرف سنگاپوری اظهار داشت که برنامه ریزی شده است تا موضوع پیاده نمودن سیستم اقتصاد دیجیتالی در حوزه‌های ارتباطات، صنعت ، حمل و نقل و لجستیک مورد بررسی قرار می‌گیرد و فرصت ایجاد همکاری بین تجار دو کشور با دعوت از شرکتهای سنگاپوری برای حضور در پروژه‌های سرمایه گذاری در ترکمنستان در دستورکار قرار می‌گیرد. همچنین نشست ها جهت رایزنی برای توسعه روابط اقتصادی و تجاری دوجانبه تداوم خواهد یافت.

  با توجه به فرصت توسعه روابط اقتصادی و تجاری بین ترکمنستان و سنگاپور، به نظر می رسد حوزه‌هائی از جمله مجتمع سوخت و انرژی ، صنایع شیمیایی ، کشاورزی ، صنایع غذایی ، حمل و نقل ، لجستیک و گردشگری بیشترین اشتیاق سرمایه گذاری شرکتهای سنگاپوری در ترکمنستان در چشم انداز آینده باشد. هر یک از این جهات از لحاظ پتانسیل اقتصادی ترکمنستان و اجرای پروژه‌های بزرگ با مشارکت سرمایه گذاران و شرکت های خارجی از ویژگی‌های مناسبی برخوردارند.

  در ادامه این نشست، وزیر امور تجارت خارجی و صنعت جمهوری سنگاپور در سخنانی با استقبال از مهمانان ترکمنی بر اهمیت برگزاری این جلسه تأکید کرد و گفت که فرصت مناسبی برای تبادل نظر در مورد قابلیت ها و چشم انداز همکاری دو جانبه در حوزه اقتصادی است. وی خاطر نشان کرد که امیدوار است که نتایج این جلسه در گفتگوهای سیاسی نیز مورد توجه قرار گیرد.

  وزیر امور تجارت خارجی و صنعت با بیان اینکه پتانسیل افزایش تجارت بین کشورهای ما وجود دارد ، گفت: این نشست نیز می تواند بستری برای مطالعه قابلیتهای مهم تجاری باشد. وی از شرکتهای سنگاپور خواست تا با وجود پتانسیل های موجود در ترکمنستان و فرصت پیش آمده بطور مناسب استفاده نمایند. وی همچنین از جامعه تجاری ترکمن خواست که سنگاپور را به عنوان شریک تجاری خود در جنوب شرقی آسیا در نظر بگیرند، زیرا سنگاپور در مرکز این منطقه قرار دارد و با کشورهای همسایه روابط بسیار خوبی دارد.

            وی در پایان گفت سنگاپور می تواند یک مکان مناسب برای ورود ترکمنستان به بازار جنوب شرقی آسیا تبدیل شود که این امر میتواند فرصت خوبی را برای جامعه تجاری ترکمنستان در بر داشته باشد. شرکتهای ترکمنی که مایل به دسترسی به این بازار هستند می توانند دفاتر نمایندگی خود را در سنگاپور افتتاح کنند. علاوه بر این کشور ما مرکز تجارت و مالی جهانی هست و در سرمایه‌های انسانی به موفقیتهای بزرگی دست یافته ایم. همچنین سنگاپور دارای شبکه قوی روابط تجاری در جنوب شرقی آسیا است و یکی از 3 سرمایه گذار برتر در اندونزی ، میانمار ، تایلند و ویتنام است.

تجار بخش خصوصی دو کشور در جریان اولین نشست بازرگانان ترکمن- سنگاپور 9 موافقتنامه را به امضاء رساندند و در مجموع حاصل این سفر امضای 12 موافقتنامه و یادداشت تفاهم بین دو کشور بود.

اسناد به امضاء رسیده میان دولت ترکمنستان و سنگاپور:

  • موافقتنامه لغو روادید برای صاحبان گذرنامه‌های سیاسی و خدمت میان ترکمنستان و سنگاپور؛
  • موافقتنامه اجتناب از اخذ مالیات مضاعف و جلوگیری از فرار مالی درمورد مالیات بر درآمد میان ترکمنستان و سنگاپور؛
  • یادداشت تفاهم همکاری در زمینه حقوقی میان وزارتخانه‌های دادگستری ترکمنستان و سنگاپور؛
  • امضاء 9 موافقتنامه و یادداشت تفاهم بین بخش خصوصی دو کشور حاصل از نشست مشترک تجار دو کشور در جریان سفر رئیس جمهور ترکمنستان به سنگاپور .

بیانیه نهائی گسترش همکاری‌های ترکمنستان با سنگاپور

- آقای قربانقلی بردی محمداف رئیس جمهور ترکمنستان در جریان سفر خود به کشور سنگاپور با خانم حلیمه یعقوب رئیس جمهور و آقای لی هسین لونگ نخست وزیر این کشور مورخ 5 شهریور 1398 دیدار نمود.

- برگزاری مذاکرات سطح عالی میان رؤسای جمهور ترکمنستان و سنگاپور و هیأت های تحت سرپرستی آنها در سالن اجلاس کاخ « ایستانا » با موفقت همراه بود.

- تحکیم روابط دوستانه با کشورهای مناطق آسیا- اقیانوسیه منجمله کشورهای آسیای جنوب شرقی یکی از جهت گیری‌های مهم سیاست خارجه ترکمنستان بیطرف می‌باشد.

- در جریان این سفر نشست دوجانبه بازرگانان، نمایشگاه کالاهای صادراتی ترکمنستان و دیدار اعضای هیأت دولت ترکمنستان و سنگاپور برگزار گردید.

- دیدار رؤسای برخی وزارتخانه‌ها، بخش های مالی، شرکت های بزرگ و بازرگانان سنگاپور با رئیس جمهور ترکمنستان در هتل «شانگری- لا»؛

- رئیس جمهور ترکمنستان یکی از اهداف اصلی این سفر را برقراری و توسعه روابط مثمرثمر فیمابین در زمینه‌های اقتصادی و تجاری عنوان نمود.

- رئیس جمهور ترکمنستان بیان داشت، یکی از اهداف ما در پیشبرد امور با خارج از کشور، اتخاذ سیاست « درهای باز » و ایجاد تحولات اقتصادی در کشور، جذب سرمایه‌های خارجی به ترکمنستان می‌باشد.

- ترکمنستان با دارا بودن ذخایر عظیم هیدروکربن، ظرفیت های زیادی جهت افزایش میزان صادرات گاز طبیعی به بازارهای جهانی منجمله کشورهای روسیه و چین را دارد و میدان گازی «گالکیینیش» در حال حاضر با دارا بودن 26 تریلیون مترمکعب گاز طبیعی دلیل روشنی بر این مدعاست.

- تأکید رئیس جمهور ترکمنستان بر آمادگی کشورش برای گسترش بیش از پیش همکاری‌ها با شرکت های بزرگ جهان در زمینه پتروشیمی منجمله اکتشاف هیدروکربن، استخراج و فرآوری و همچنین استفاده از تجهیزات مدرن در بخش پتروشیمی؛

- تأکید رئیس جمهور ترکمنستان بر امکان برقراری روابط موفقیت آمیز میان سنگاپور و کشورش در زمینه‌های لجستیک و حمل و نقل؛

- دعوت رئیس جمهور از شرکت های سنگاپور جهت اجرایی نمودن طرح عظیم « شهر هوشمند » در عشق آباد؛

- تسلیم پیشنهادات نمایندگان شرکت های بزرگ سنگاپور به رئیس جمهور ترکمنستان جهت تولید محصولات مرتبط با زمینه علوم و تکنولوژی‌های پیشرفته؛

- تأکید رئیس جمهور ترکمنستان بر افزایش میزان گردش کالا میان دو کشور؛

- تاکید رئیس جمهور ترکمنستان مبنی بر همکاری با کشور سنگاپور در زمینه‌های علمی، آموزشی و تکنولوژی‌های پیشرفته همسو با اهداف خود ؛

- همکاری در زمینه تعلیم نیروهای متخصص؛

- تأکید بر وجود ظرفیت های مناسب جهت همکاری در زمینه گردشگری؛

- دیدار نخست وزیر سنگاپور آقای لی هسین لونگ با رئیس جمهور ترکمنستان با شرکت هیأت های همراه؛

- رئیس جمهور ترکمنستان گفت در سیاست خارجی در وهله اول تحکیم روابط فیمابین بر سر مسئله تأمین صلح و امنیت از جهت گیری‌های مهم همکاری‌های میان ترکمنستان و سنگاپور می‌باشد.

- ما از گسترش حوزه کار شرکتهای سنگاپوری در ترکمنستان حمایت نموده و امیدواریم با برقراری روابط مستحکم روابط اقتصادی با سنگاپور یکی از همکاران اصلی این کشور در زمینه‌های اقتصادی و تجاری باشیم.

- رئیس جمهور ترکمنستان بخاطر ایجاد شرایط لازم جهت تعلیم نیروهای فوق متخصص در چارچوب برنامه همکاری ترکمنستان و سنگاپور از آقای لی هسین لونگ قدردانی نمود. زمینه‌های آموزش این نیروها شامل برنامه ریزی‌های اقتصادی، امور بانکی و تکنولوژی اطلاعات خواهد بود.

- سنگاپور به نوبه خود از قطعنامه همیشه بیطرفی ترکمنستان در مجمع عمومی سازمان ملل متحد و همچنین از قطعنامه‌های همکاریهای حمل و نقلی و امنیت انرژی ارائه شده از جانب ترکمنستان حمایت می نماید.

- ترکمنستان نیز به نوبه خود از نامزدی سنگاپور در انتخابات کمیسیون حقوق تجارت بین المللی سازمان ملل متحد، کمیته اخلاق زیستی یونسکو و شورای سازمان بین المللی دریانوردی حمایت می نماید.

- در حال حاضر جذب اعضای گروه‌های بازرگانی سنگاپور به طرح های گوناگون به مورد اجرا گذاشته شده در ترکمنستان از اهمیت ویژه ای برخوردار است و امکان بسط همکاری‌ها به زمینه‌های بانکی و شهرسازی در آینده وجود دارد.

- سرمایه گذاری در بخش های دارای تکنولوژی‌های پیشرفته حوزه اقتصاد منجمله انرژی، مخابراتی، حمل و نقل و نوآوری‌ها از جهت گیری‌های مهم همکاری‌های میان ترکمنستان و سنگاپور می‌باشد؛

- در روابط میان ترکمنستان و سنگاپور همکاری در زمینه دیگر از جمله آموزش، بهداشت و درمان، ورزش و گردشگری از جایگاه مهمی‌برخوردار است و ظرفیت های خوبی جهت همکاری در این زمینه‌ها وجود دارد.

مختصر اطلاعات درباره برخی شاخصهای اقتصادی کشور سنگاپور:

48 درصد از تولیدات صنعتی سنگاپور مربوط به دستگاه‌های الکترونیکی می‌باشد. سنگاپور 20 درصد از تعمیرات کشتی‌ها در جهان را به خود اختصاص داده است. بیش از 16 درصد از تولیدات بخش صنایع این کشور مربوط به حوزه داروسازی می‌باشد. 98 درصد برق این کشور توسط سوخت های استخراجی از زیرزمین و 2 درصد باقیمانده از طریق منابع تجدید پذیر تولید می‌شود. سنگاپور یکی از سه کشور صادر کننده محصولات حاصل از پالایش نفت در جهان می‌باشد.

سنگاپور از لحاظ عظمت ناوگان دریایی رتبه ششم جهان را داشته و ناوگان دریایی آن شامل 3 هزار و 558 کشتی از انواع مختلف منجمله تانکردار، فله بر، کانتینر بر و غیره... می‌باشد. کشور سنگاپور حدود 20 درصد از بودجه ملی خود را به بخش آموزش اختصاص می دهد.یک سوم از سرمایه گذاری‌های خارجی در سنگاپور در بخش خدمات مالی و بیمه ای می‌باشد. از لحاظ توسعه اقتصادی و اجتماعی سنگاپور توسعه یافته ترین کشور منطقه بوده و در جهان نیز رتبه پنجم را به خود اختصاص می دهد.

کشور سنگاپور بعنوان یکی از اعضای فعال در زمینه روابط بین الملل در حال حاضر با 186 کشور روابط دیپلماتیک دارد. روابط دیپلماتیک میان ترکمنستان و سنگاپور مورخ 12 سپتامبر 1996 برقرار گردید و این کشور بصورت فعال از سیاست بیطرفی ترکمنستان حمایت می نماید.

 

منبع : پایگاه اینترنتی وزارت امورخارجه ترکمنستان

متن دیدگاه
نظرات کاربران
تاکنون نظری ثبت نشده است

امتیاز شما