معاونت دیپلماسی اقتصادی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران

مشاهده ۱۰۷
۱۳۹۸/۰۶/۲۷- ۰۹:۰۰

کشاورزی در استان کربلا

رهائی واقعی از هرگونه وابستگی یک کشور با تحقق امنیت غذائی رقم می خورد و بنظر می رسد به همین خاطر کارشناسان عراقی معتقدند که کشورشان باید جهت استقلال بیشتر به عرصه کشاورزی بازگشته و جدای از مسائل نفت، دولت به تقویت زیرساخت های کشاورزی اهتمام و تلاش بیشتری به عمل آورد.به گفته کارشناسان اقتصادی عراقی، وابسته کردن اقتصاد عراق به نفت و چشم پوشی از بخش های دیگر بویژه کشاورزی بدون علت نیست و عوامل خارجی و داخلی در آن دخیل هستند  تا منابع عراق نابود شود . با توجه به رودهای دجله و فرات در این کشور و اراضی حاصلخیز اطراف این دو رودخانه بستر مناسبی برای کشاورزی و زراعت در عراق فراهم شده است که متاسفانه به علل مختلف از جمله استفاده کشاورزان از شیوه‌های سنتی، عدم توجه کافی دولت به این بخش، فساد موجود و همچنین نا امنی‌های موجود در سالهای اخیر در مناطق مختلف، کشاورزی در این کشور مغفول مانده و کماکان با مشکلات عدیده ای مواجه و سر در گریبان می‌باشد.

کشاورزی بخش عمده ای از منابع درآمدی استان کربلا را تشکیل می دهد . علاوه بر خرما برخی مرکبات مانند لیمو، پرتقال و دیگر صیفی جات استان کربلا از شهرت خوبی برخوردار هستند. کربلا در گذشته در بین استان‌های جنوبی مقام اول تولید خرما را داشته است ولی به دلیل عدم اهتمام به توسعه کشاورزی و سنتی ماندن آن همچون سایر بخش ها ، توسعه نیافته باقی مانده و نیاز به تحول صنعتی، اصلاح نباتات و سرمایه گذاری دارد.

صالح الحسنی وزیر کشاورزی عراق اواسط شهریور  ماه سالجاری در بازدید خود از  استان کربلا طی کنفرانس مطبوعاتی ضمن اعلام جلوگیری از واردات خرما بدلیل وفور آن در عراق اظهار داشت وزارت کشاورزی در راستای ارتقای بخش کشاورزی برنامه‌هائی بمنظور شکوفا ساختن تولید بسیاری از محصولات کشاورزی تدوین نموده است . وی همچنین خاطر نشان ساخت بر بخش خصوصی در جهت دستیابی به خودکفائی و در نهایت تامین منافع شهروندان تکیه کرده ایم . ضمنا ما تلاش های مجدانه ای  برای کویر زدائی و مقابله باگسترش محدوده‌های کویری بکار گرفته و در عین حال دستور العمل های فراوانی به ادارات کل کشاورزی استان‌ها برای کشت نهال و درختکاری در سراسر شهرها ارائه داده ایم .

در پی قطع مکرر  نخل در نخلستان‌ها و  نیز درختان و هموار ساختن زمینهای مزروعی و باغات خرما در استان کربلا و دیگر مناطق عراق ، کمیته حقوقی شورای استان کربلا از نخست وزیر خواست ضمن جلوگیری از اقدامات فوق از طرح ملی بازاریابی انواع محصول خرمای عراق، به دلیل وفور خرمای وارداتی در بازار، حمایت جدی بنماید . به گفته منعم التمیمی رئیس کمیته حقوقی شورای استان، درختان خرما سمبل اصلی تشکیل هویت طبیعی اقتصادی و اجتماعی تمدن بین النهرین و سرزمین عراق در طول دوره‌ های مختلف تاریخی بوده اند .

شماری از کشاورزان کربلا تاکید دارند توجه دولت به نخلستان‌ها و باغات و نیز توزیع رایگان نهال خرما در میان شهروندان و بکارگیری هواپیماهای سم پاش برای مبارزه با آفات خرما از مدتها پیش متوقف گردیده و کشاورزان عراقی بطور اعم وکربلا بطور اخص با مشکلات فراوان این محصول و افزایش هزینه تولید و کاهش درآمدهای حاصله مواجه هستند و در عین حال گونه‌های مختلف محصول خرمای وارداتی از کشورهای همجوار بازار عراق را تسخیر نموده اند. در مجموع به گزارش دفتر وزارت کشاورزی در استان کربلا، پیش بینی می‌شود تولید خرمای این استان در سالجاری بالغ بر 155 هزار تن گردد.

علاوه بر وزارت کشاورزی عراق ، نهادهای دیگری نیز در حوزه کشاورزی در این استان فعال می‌باشند که آستان و عتبه حسینی و اتحادیه تعاونی محلی کشاورزان از آن جمله اند :

بطور کلی کشاورزی و زراعت بخشی از فعالیت های آستان مقدس ( عتبه ) حسینی می‌باشد. در این رابطه برنامه توسعه و اصلاح  زمینهای متعلق به پروژه‌های کشاورزی در دستور کار این آستان مقدس قرار دارد. در این رابطه به گفته عدنان عوز کارشناس بلندپایه و سرپرست مزارع کشاورزی واقع در مسیر فرمانداری عین التمر در غرب استان کربلا،  زمین‌های در نظر گرفته شده جهت انجام اصلاحات با مساحتی بالغ بر 1200 هکتار،  برای کشت گندم با تکیه بر سیستم های آبیاری پیشرفته  و مدیریت آستان مقدس بمنظور تحقق بیشترین سود ممکن و فراتر از آن جذب نیروهای کار هرچه بیشتر ، جلوگیری از واردات ، حمایت از محصولات ملی و رسیدن به مرحله صادرات در آینده در برنامه‌های این آستان مقدس می‌باشد.

همچنین  اتحادیه محلی تعاونی کشاورزی کربلا متشکل از 31 انجمن کشاورزی در سطح استان می‌باشد که از طریق برگزاری انتخابات، اعضای آن برگزیده می‌شوند. ولید حمد الگریطی یکی از مسئولین این اتحادیه گفت : در اجرای دستور اتحادیه کل اقدامات وتدارکات لازم برگزاری انتخابات بر اساس اصول انتخاباتی و زمان مناسب تکمیل گردیده و در این رابطه تنی چند از قضات از سوی دادگاه استیناف فدرال کربلا بعنوان ریاست کمیته ناظر بر روند انتخابات در فرمانداری‌ها و بخشداری‌های استان مستقر خواهند شد. این اتحادیه نیز ضمن ارائه تسهیلات و مشاوره به کشاورزان محلی برای تولید محصولات با کیفیت بهتر ، در امر بازاریابی و فروش محصولات به آنان  مساعدت می نماید .

 

محصولات دیگر کشاورزی تولیدی در  استان کربلا

  • گندم و جو، با توجه به مزارع وسیع در این استان ، گندم و جو از جمله محصولات خوب استان شناخته می‌شوند. به گزارش اداره کل کشاورزی استان کربلا، برداشت و فروش گندم و جو در سال جاری زراعی ( 2019 - 2018) بیش از 36386 تن بوده که عملیات برداشت و فروش محصول گندم پس از تهیه کلیه تدارکات لازم بطور روان و با موفقیت انجام گرفت و گندم درجه یک ، دو و سه به ترتیب هر تن : 560 ، 480 و420 هزار دینار به فروش رفته است.
  • علوفه، اداره کل کشاورزی کربلا از تولید 5500 تن از علوفه‌های مختلف مرغ و طیور در سه کارخانه این استان خبر داد . کارخانه الواحه واقع در منطقه الجدول الغربی 3250 تن ، کارخانه الحافظ واقع در همین منطقه 1250 تن و کارخانه علوفه المسعود در الحسینیه 1000 تن علوفه تولید کردند.
  • وزارت کشاورزی از برنامه کشت محصولات و تره بار زمستانی در سراسر  استان کربلا در فصل زراعی آینده در 32 هکتار زمین خبر داده و اعلام داشت:  برنامه کشت زمستانی پیشنهادی شامل محصولات گندم ، جو ، گوجه فرنگی گلخانه ای ، پیاز ، باقالی ، شلغم ، چغندر ، هویج ، سبزیجات ، برگ چغندر ، کدو ، یونجه و علوفه‌های ترکیبی و شبدر خواهد بود .
  • کشت برنج توسط کشاورزان در قالب برنامه‌های تابستانی کربلا طی سال جاری در راستای برنامه‌های تشویقی و اقدامات وزارت کشاورزی عراق قرار گرفته است. در این چارچوب وزارت کشاورزی به ارائه کمک های لازم به کشاورزان ، در اختیار قرار دادن بذرهای با کیفیت و کودهای مناسب و بخاطر بهره گیری از افزایش میزان بارندگی و نزولات جوی و افزایش میزان رها سازی آب کانال ها و رودها در کنار مشاوره و نظارت های عملیاتی از سوی نیروهای کارشناسی و فنی کشاورزی اهتمام ورزیده است.

متن دیدگاه
نظرات کاربران
تاکنون نظری ثبت نشده است

امتیاز شما