معاونت دیپلماسی اقتصادی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران

مشاهده ۱۰۴
۱۳۹۸/۰۷/۰۱- ۰۷:۵۷

برگزاری سیزدهمین نمایشگاه ایران پلاست در تهران

سیزدهمین نمایشگاه بین‌المللی ایران‌پلاست روز یکشنبه، ۳۱ شهریور ماه 1398 با حضور وزرای محترم نفت، صنعت ، معدن و تجارت ، معاون دیپلماسی اقتصادی وزارت امور خارجه ، معاون وزیر نفت و مدیرعامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی و جمعی از مدیران ارشد وزارت نفت و فعالان و صاحبان صنایع داخلی و نمایندگان سفارتخانه‌های خارجی مقیم و نیز شرکت های خارجی حاضر در نمایشگاه در محل مرکز دائمی نمایشگاه‌های بین المللی تهران گشایش یافت . سیزدهمین نمایشگاه ایران‌پلاست که با شعار « کسب‌ و کار جهانی» و با رویکرد " پلی‌پروپلین محوری توسعه صنعت پتروشیمی " برپا گردیده در شرایط بین‌المللی کنونی کشور، فرصت مناسبی برای تحقق رونق تولید و تسهیل روند بازاریابی صنایع پلاستیک داخلی و حضور هرچه بیشتر صنایع تکمیلی پتروشیمی در بازارهای جهانی است. ۱۵ سالن با بیش از ۳۱ هزار مترمربع و ۳۳۰۰ مترمربع فضای باز نمایشگاهی به سیزدهمین نمایشگاه بین‌المللی ایران پلاست اختصاص یافته است که تا سوم مهرماه و در چهار گروه مواد اولیه، کالاهای ساخته‌شده و نیمه‌ساخته، ماشین‎آلات و تجهیزات و خدمات ادامه خواهد یافت .

سیزدهمین نمایشگاه بین‌المللی ایران پلاست به عنوان بزرگ‌ترین گردهمایی صنعت پتروشیمی و صنایع تکمیلی پتروشیمی در ایران و خاورمیانه .صبح روز  یکشنبه 31  شهریور ماه با حضور بیش از 600 غرفه گذار داخلی و خارجی آغاز به کار کرد. در این دوره از نمایشگاه، 570 شرکت داخلی ( از جمله  36 شرکت دانش بنیان، 15 استارت آپ و سه شرکت شتابدهنده استارتاپ ها )  و 35 شرکت خارجی از کشورهای چین ، هند، ایتالیا، ترکیه و روسیه حضور دارند.امسال 12 هیئت اقتصادی از 10 کشور عراق ( 3 هیئت ) ، افغانستان، ترکیه، جمهوری آذربایجان، پاکستان، ویتنام، ارمنستان، کنیا، هند و تونس  دعوت شده‌اند تا از نمایشگاه بازدید کنند. همچنین ۱۴ کشور مستقل نیز از کشورهای ایتالیا، اوکراین، چین، رومانی، روسیه، سوریه، لبنان، افغانستان، قزاقستان، ازبکستان، ارمنستان، عراق، تاجیکستان و ترکیه برای بازدید از دستاوردهای مشارکت کنندگان در نمایشگاه در ایران پلاست حضور یافته اند.

معرفی توانمندی‌های شرکت‌های استارتاپ و دانش‌بنیان، برگزاری سمینارها و کارگاه‌های آموزشی از جمله 25 همایش و نشست تخصصی جانبی به همت تشکل ها و انجمن‌ها و شرکت‎های داخلی و خارجی فعال در صنعت پلاستیک ، صنایع تکمیلی و امضای قراردادهای همکاری میان شرکت‌های فعال پتروشیمی از برنامه‌های پیش‌بینی‌شده در سیزدهمین نمایشگاه ایران‌پلاست است. که در حاشیه این نمایشگاه برگزار می‎شود.

اجلاس اکوپلاس نیز همزمان با روز پایانی سیزدهمین نمایشگاه بین‌المللی ایران‌پلاست در حالی برگزار خواهد شد که از وزیران نفت و انرژی ۱۱ کشور از کشورهای آسیای میانه و کشورهای همسایه برای بازدید از نمایشگاه و همچنین حضور در این کنفرانس به منظور افزایش همکاری‌ها و معرفی فرصت‌های سرمایه‌گذاری در صنعت پتروشیمی ایران دعوت شده است.
وزیر نفت جمهوری اسلامی ایران در سخنان خود در مراسم افتتاحیه نمایشگاه ایران پلاست با اشاره به اینکه در آستانه جهش سوم صنعت پتروشیمی قرار داریم، افزود: در سال ۷۶، ارزش محصولات پتروشیمی‌به قیمت آن زمان یک میلیارد دلار بود که با تلاش دولت، وزارت نفت و شرکت ملی صنایع پتروشیمی در آن دوره توانستیم مجموعه عظیمی از طرح ها را با تعامل بین المللی مطلوبی که وجود داشت آغاز کنیم که بخشی تا سال ۸۴ و بخشی نیز در سال های بعد به نتیجه رسید.وزیر نفت ارزش محصولات پتروشیمی را در حال حاضر بیش از ۱۶ میلیارد دلار عنوان کرد و ادامه داد: در این سالها تلاش های زیادی برای طرح های نیمه تمام و جدید در صنعت پتروشیمی‌شده است.

زنگنه با بیان اینکه تولید اتان در سال ۹۲ ۴.۲ میلیون تن و ۷.۳ میلیون تن در سال ۹۷ بوده است، گفت: این رقم به ۱۶ میلیون تن در سال ۱۴۰۰ خواهد رسید.وی با اشاره به اینکه طرح های پارس جنوبی و ان جی ال های ۳۱۰۰، ۳۲۰۰، خارک و پالایش گاز بیدبلند خلیج فارس در تأمین خوراک مجتمع های پتروشیمی تعیین کننده هستند، تصریح کرد: طرح بیدبلند خلیج فارس ۳.۴ میلیون تن، ان جی ال ۳۲۰۰ هشت میلیون تن، ان جی ال ۳۱۰۰ نهصد هزار تن، خارک ۲.۴ میلیون تن، پالایشگاه پارسیان سپهر ۳.۳ میلیون تن و پتروپالایش کنگان ۳.۵ میلیون تن در سال تولید خواهند داشت.
وزیر نفت ادامه داد: طرح های جمع آوری گازهای فلر با سرمایه گذری ۱.۲ میلیارد دلار توسط هلدینگ خلیج فارس و پتروشیمی مارون در حال اجراست.
زنگنه تأکید کرد: با اجرای پروژه‌های ان جی ال، بیدبلند خلیج فارس و طرح های جمع آوری گازهای همراه، گاز های مشعل به صفر نزدیک می‌شوند و به ثروت تبدیل می‌شوند و دیگر آلودگی محیط زیستی نخواهند داشت.
وی با اشاره به اینکه جهش دوم صنعت پتروشیمی از سال ۹۲ شروع و تا پایان سال ۱۴۰۰ به اتمام می رسد، گفت: با تحقق این جهش، تولید این صنعت به بالای ۲۵ میلیارد دلار با قیمت پایه سال ۹۲ می رسد و ظرفیت تولید صنعت پتروشیمی‌به بیش از ۱۰۰ میلیون تن خواهد شد.
زنگنه تصریح کرد: ۱۵ طرح پتروشیمی از ابتدای دولت یازدهم به ارزش ۵.۲ میلیارد دلار به بهره برداری رسیده است و ۲۷ طرح جدید نیز تا پایان سال ۱۴۰۰ به انجام خواهند رسید.
وزیر نفت با بیان اینکه جهش سوم پتروشیمی تا پایان سال ۱۴۰۴ محقق خواهد شد، گفت: در این جهش ایجاد تنوع خوراک، محصولات، تولید پروپیلن و متنوع سازی زنجیره پایین دست بسیار مورد تأکید وزارت نفت است و مناسبترین خوراک استفاده از گازطبیعی است.
زنگنه با اشاره به اینکه آمایش سرزمین مورد توجه وزارت نفت است، افزود: با توجه به اینکه مجتمع های پتروشیمی‌به آب احتیاج دارند بنابراین تصمیم گرفته شده در کنار سواحل خزر و بعضی از مناطق کشور که توان تأمین آب دارند به شرط ایجاد زنجیره پایین دست در کنار آنها، صنعت پتروشیمی توسعه یابد.
وی هدف جهش سوم صنعت پتروشیمی را تا پایان سال ۱۴۰۴ تحقق ظرفیت تولید بیش از ۱۳۰ میلیون تنی به ارزش ۳۷ میلیارد دلار عنوان کرد و گفت: مصرف هیدروکربورهای مختلف واحدهای پتروشیمی حدودا معادل ۱.۵ میلیون بشکه خواهد بود.
وزیر نفت با بیان اینکه پرهیز از خام فروشی از برنامه‌های اصلی وزارت نفت است که این جهش ها بیانگر آن است، ادامه داد: هنگامی‌که تولید یک میلیارد دلاری به بالای ۲۵ میلیارد دلار در سال ۱۴۰۰ می رسد این خود یک جهش بزرگ است و این راه ادامه خواهد داشت.
زنگنه با اشاره به اینکه صنعت پتروشیمی در شرایط کنونی کشور در خط مقدم جنگ اقتصادی قرار دارد، تصریح کرد: این صنعت بالاترین نقش را در بازگرداندن ارز به چرخه اقتصادی کشور نسبت به واحدهای دیگر دارد.
وزیر نفت با بیان اینکه می توان از توانمندی استارتاپ ها، شتاب دهنده‌ها و شرکت های دانش بنیان در صنعت پتروشیمی‌به ویژه در بهبود تولید صنایع پایین دست استفاده کنیم، اظهار کرد: وزارت نفت برنامه مفصلی در این زمینه دارد که امسال آغازگر آن هستیم. البته تنها استقرار فیزیکی این شرکت ها مدنظر نیست و روابط بین اجزا و مجموعه زنجیره تولید خلاقانه و نوآورانه بسیار مورد توجه است که حمایت خواهند شد و بنده چندین ساعت را در هفته به آنها اختصاص می دهم.

معاون وزیر نفت در امور پتروشیمی نیز در سخنرانی افتتاحیه نمایشگاه اظهار داشت : " معتقدم که توسعه صنایع پایین دستی در کشور ارتباط مستقیمی‌با توسعه صنایع پتروشیمی دارد. سرمایه گذاری صنعت پتروشیمی از سال 1397 با  56 مجتمع و  با سرمایه گذاری 53 میلیارد دلاری، در سال 1400 به 83 مجتمع  و تا 1404 به 109 مجتمع خواهد رسید که مجموع سرمایه گذاری انجام شده نیز با 93 میلیارد دلار خواهد بود. 

صنعت پتروشیمی از ارایه 90 محصول پلیمری با 300 گرید امروز، در سال 1404 به 103 محصول پلیمری خواهد رسید و اشتغال زایی صنایع پایین دستی با این ظرفیت ساخته شده در بالادست، در سال 1404 معادل 880 هزار شغل خواهد بود. 

در شرایط فعلی ظرفیت تولید پروپیلن در صنعت پتروشیمی‌کشور کمتر از یک میلیون تن در سال بوده که با توسعه پارس جنوبی و افزایش ظرفیت تولید انواع خوراک‌های گازی همچون اتان، متان و پروپان زمینه برای تکمیل زنجیره ارزش پروپیلن در صنعت پتروشیمی فراهم شده است.

یکی از مسیرهای تکمیل زنجیره ارزش پروپیلن در صنعت پتروشیمی استفاده از خوراک کافی متانول بوده و در حال حاضر با توجه به تولید سالانه حدود 6 میلیون تن متانول که این ظرفیت با تکمیل طرح‌های در دست اجرا تا سقف 20 میلیون تن در سال قابلیت افزایش دارد، بهترین فرصت برای اجرای طرح‌های MTOو MTPدر صنعت پتروشیمی‌کشور با هدف تبدیل متانول به اتیلن و پروپیلن است.
علاوه بر این، همزمان با افزایش ظرفیت تولید پروپان در پارس جنوبی زمینه به منظور احداث طرح‌های PDHدر این حوزه گازخیز وجود دارد و می‌توان از خوراک پروپان برای تکمیل زنجیره پروپیلن در صنعت پتروشیمی استفاده کرد.در این راستا، یکی از سیاست‌های شرکت ملی صنایع پتروشیمی استفاده از ظرفیت و پتانسیل نمایشگاه‌های ایران پلاست با هدف معرفی فرصت‌های سرمایه‌گذاری در حوزه تولید پروپیلن و پلی پروپیلن بوده به طوری‌که هم اکنون هفت طرح جدید تولید پروپیلن در صنعت پتروشیمی تعریف شده که در این طرح‌ها امکان افزایش سه برابری ظرفیت تولید ‌پروپیلن در کشور وجود دارد.
برگزاری سیزدهمین نمایشگاه بین‌المللی ایران پلاست بهترین فرصت برای معرفی ظرفیت‌های سرمایه گذاری طرح‌های آماده ساخت تولید پروپیلن با اجرای پروژه‌های PDH/PP، GTPP، GTP، MTO، MTP در کشور بوده و سرمایه گذاران بخش خصوصی و خارجی می‌توانند از این ظرفیت سرمایه‌گذاری سودآور آگاه شوند.
تکمیل زنجیره ارزش پروپیلن به منزله تامین یکی از مهمترین و پرطرفدارترین مواد اولیه صنایع متنوع و مختلف تکمیلی پتروشیمی در کشور بوده که علاوه بر متنوع سازی سبد تولید محصولات، افزایش تاب آوری صنایع پتروشیمی در شرایط تحریم، جلوگیری از خام فروشی، اشتغال آفرینی، صادرات پایدار محصولات نهایی و بهبود فضای کسب و کار صنایع تکمیلی پتروشیمی و پلیمری را برای اقتصاد کشور به ارمغان می‌آورد.
در کنار پروپیلن محور شدن برگزاری سیزدهمین نمایشگاه ایران پلاست، برنامه‌ریزی گسترده‌ای به منظور حضور یکپارچه و معرفی توانمندی شرکت‌های دانش بنیان و استارتاپ در حوزه پلیمر و صنایع تکمیلی پتروشیمی انجام گرفته که می‌تواند بر رونق بخشی هرچه بیشتر برگزاری بزرگترین گردهمایی صنایع تکمیلی پتروشیمی و پلیمری منطقه خاورمیانه بیافزاید.

لازم بذکر می‌باشد آیین افتتاح و نیز رویدادهای سیزدهمین نمایشگاه بین‌المللی ایران پلاست به صورت زنده از سایت شرکت ملی صنایع پتروشیمی (www.nipc.ir) ، پایگاه خبری نیپنا (www.nipna.ir) و تلویزیون اینترنتی اکسپو (https://www.aparat.com/expotv.ir/live ) پخش می‌شود.

متن دیدگاه
نظرات کاربران
تاکنون نظری ثبت نشده است

امتیاز شما