معاونت دیپلماسی اقتصادی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران

مشاهده ۸۰
۱۳۹۸/۰۷/۰۶- ۰۸:۰۰

تاثیرات جانبی ورشکستگی آژانس گردشگری توماس کوک انگلیس بر صنعت گردشگری ترکیه

صنعت گردشگری جهان با اعلام ورشکستگی آژانس توریستی توماس کوک ( Thomas Cook) به عنوان یکی از قدیمی ترین وبزرگترین اپراتورهای گردشگری در جهان دچار شوک شد . این شرکت انگلیسی که قدمتی 178 ساله در صنعت گردشگری دارد هر ساله مدیریت اعزام تعداد 5 میلیون گردشگر را از سراسر جهان بر عهده داشت .

بر اساس برنامه‌های قبلی قرار است تا پایان سال جاری میلادی تعداد یک میلیون گردشگر از طریق این آژانس وارد ترکیه شود که ورود قطعی آنها با اعلام ورشکستگی این آژانس گردشگری به حالت تعلیق درآمده است .
اعلام ورشکستگی شرکت گردشگری توماس کوک همچون دیگر نقاط جهان صنعت گردشگری ترکیه را نیز تحت تاثیر قرار داد به طوری که هتل های ترکیه نخواهند توانست هزینه بسته‌های فروخته شده خود از طریق این شرکت را دریافت نمایند .
از سوی دیگر کاهش میزان ورود گردشگران در نتیجه ورشکستگی این شرکت به طور غیر مستقیم خواهد توانست آثار سویی بر 54 بخش دیگر صنفی که با بخش گردشگری در ترکیه در ارتباط هستند بگذارد . کارشناسان بخش گردشگری معتقدند که ورشکستگی این شرکت انگلیسی تا سه سال آینده میتواند عوارض جانبی منفی بر صنعت گردشگری ترکیه تحمیل نماید . شرکت گردشگری توماس کوک در سال 2011 میلادی نیز با ورشکستگی روبرو شده بود که با حمایت مالی دولت وقت انگلیس توانست از ورشکستگی نجات یابد .

در حال حاضر 600 هزار گردشگر توسط آژانس گردشگری توماس کوک در حال گذراندن تعطیلات خود در منطقه دریای مدیترانه میباشند که از این تعداد 150 هزار نفر انگلیسی و بقیه از کشورهای مختلف جهان هستند و از این تعداد 21 هزار گردشگر در نقاط مختلف ترکیه به سر میبرند .
مسئولان وزارت فرهنگ و گردشگری ترکیه در تلاشند تا با ایجاد بسترها و زمینه‌های لازم از آثار منفی ورشکستگی این شرکت انگلیسی بر صنعت گردشگری خود بکاهند و به همین منظور وزیر فرهنگ و گردشگری ترکیه اعلام نمود که دولت قصد دارد با ارائه بسته حمایت مالی 50 میلیون یورویی در راستای احقاق حق هتلداران این کشور آماده و ارائه نماید .
دولت انگلیس پس از اعلام ورشکستگی آژانس مسافرتی مذکور بلافاصله در هماهنگی با وزارت فرهنگ و گردشگری این کشور مدیریت بحران به وجود آمده را بر عهده گرفت و در اولین اقدام خود 12 فروند هواپیمای مسافربری به فرودگاه‌های شهرهای توریستی ترکیه از قبیل دالامان و آنتالیا اعزام کرد تا گردشگران انگلیسی بتوانند بدون هر گونه مشکلی به کشورشان بازگردند .
ورشکستگی شرکت توماس کوک و آثار منفی آن بر صنعت گردشگری در جهان به ویژه کشورهای گردشگر پذیر همچون ترکیه سبب شده است تا مسئولان این کشور تمامی توان خود را بکار گیرند تا با ایجاد بسترهای مناسب بتوانند از کاهش سهم خود در صنعت گردشگری جلوگیری نمایند .
مسئولان بخش گردشگری ترکیه سعی میکنند با هماهنگی وزارت فرهنگ و گردشگری ترکیه زمینه ای را فراهم نمایند تا یک میلیون گردشگر باقیمانده تا پایان سال 2019 میلادی را که قرار است از طریق این شرکت وارد ترکیه شود را از دست نداده و میزبان این تعداد گردشگر باشند .
بر اساس آمار اعلام شده از سوی وزارت گردشگری ترکیه میزان هزینه هر گردشگر به طور متوسط در طول اقامت خود در ترکیه 750 دلار میباشد و ترکیه تلاش میکند تا با اجرای اقدامات مناسب 750 میلیون دلار حاصله از ورود یک میلیون گردشگر به صنعت گردشگری کشور را از دست ندهد .

متن دیدگاه
نظرات کاربران
تاکنون نظری ثبت نشده است

امتیاز شما

برچسب‌ها