معاونت دیپلماسی اقتصادی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران

مشاهده ۷۶
۱۳۹۸/۰۷/۰۹- ۰۸:۳۰

تغییر قانون اخذ تابعیت ترکیه در ازاری سرمایه گذاری و خرید خانه

تصویب قانون اخذ تابعیت در ازای سرمایه گذاری و همچنین خرید خانه به ارزش 250هزار دلاردر 19 سپتامبر سال 2018 میلادی سبب شد تا تعداد زیادی از اتباع کشورهای مختلف که در ترکیه هستند با استفاده از این قانون نسبت به اخذ تابعیت این کشور اقدام نمایند. بر اساس آمار و ارقام ارائه شده از سوی اداره شهروندی ترکیه بیشترین خارجی‌هایی که از طریق سرمایه گذاری به تابعیت ترکیه درآمده اند عراقی‌ها هستند و تعداد زیادی اتباع کشورهای دیگر از جمله اتباع افغانستان ، فلسطین ، مصر ، لیبی ، اردن ، عربستان ، جمهوری آذربایجان ، پاکستان ، سودان ، روسیه ، الجزایر ، آمریکا و غیره با سرمایه گذاری خود از قانون سرمایه گذاری در قبال اخذ امتیاز شهروندی استفاده نمود اند.

 قبل از این  اتباع خارجی در ازای سرمایه گذاری و یا هزینه ثابت به میزان 2 میلیون دلار در ترکیه می توانستند شهروند این کشور شوند. همچنین در قانون جدید میزان استخدام اجباری تعداد نیروی کار از سوی سرمایه گذار خارجی از 100 نفر به 50 نفر کاهش پیدا کرد.

قانون جدید از یک سو باعث افزایش جذب هرچه بیشتر سرمایه گذار خارجی شده است به طوری که از سپتامبر سال 2018 میلادی یعنی زمان تغییر قانون اخذ تابعیت ترکیه تا سپتامبر سال 2019 در یک بازه زمانی یکساله تعداد افراد خارجی که از طریق سرمایه گذاری اقدام به این امر نموده اند به 2 هزار 611 نفر رسید که با احتساب افراد خانواده تعداد کل خارجیانی که به تابعیت ترکیه در آمده اند به 9 هزار و 962 نفر میرسد.  از سوی دیگر قانون جدید ، زمینه رونق و شکوفایی در بخش ساخت و ساز را هم فراهم ساخته است، به طوری که میزان خرید خانه در شهرهای مختلف ترکیه توسط اتباع خارجی در 8 ماه نخست سال جاری میلادی در مقایسه با سال گذشته 50 درصد افزایش یافت وبه 27 هزار و 748 واحد رسیده است

تاکنون 13859 تبعه خارجی از طریق سرمایه گذاری در ترکیه تابعیت کسب کرده اند که با احتساب تعداد افراد خانواده آنها جمع کل به آن 14 هزار و 876 نفر می رسد.

یشترین اتباع خارجی که از طریق خرید ملک اقدام به اخذ شهروندی ترکیه کرده اند عراقی‌ها هستند و تعداد سرمایه گذاران این کشور در ترکیه برای این امر تاکنون 327 سرمایه گذار بوده است .

سرمایه گذاران افغانی نیز پس از عراقی‌ها با 240 سرمایه گذار خود در رده دوم برای کسب تابعیت ترکیه از طریق خرید ملک و سرمایه گذاری در این کشور قرار دارند.

 جدول رده بندی اتباع کشورهای مختلف در اخذ تابعیت ترکیه از طریق سرمایه گذاری

ردیف

نام کشور

تعداد مراجعه از

طریق سرمایه گذاری

1

عراق

327

2

افغانستان

240

3

فلسطین

170

4

مصر

110

5

لیبی

66

6

لبنان

44

7

فدراسیون کیتس

29

8

عربستان

29

9

آذربایجان

28

10

پاکستان

26

11

سودان

24

12

روسیه

22

13

الجزایر

21

14

آمریکا

19

 

کشورهای آلمان ، ونزوئلا ، جمهوری دومنیکن ، فرانسه ، سوریه ، بلیز و بارابادوس ، بلاروس  ، لهستان ، استرالیا ، آنتگوآباربودا ، امارات متحده عربی ، گرانادا ، آفریقای جنوبی ، هند ، کانادا و اوکراین به ترتیب در رتبه‌های بعدی جدول جای دارند .

 

متن دیدگاه
نظرات کاربران
تاکنون نظری ثبت نشده است

امتیاز شما