معاونت دیپلماسی اقتصادی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران

مشاهده ۱۰۷
۱۳۹۸/۰۶/۲۵- ۰۹:۵۸

چالش های پیش روی اقتصاد تایلند

اقتصاد تایلند در چند سال اخیر با نرخ مناسبی رشد داشته است. نرخ رشد اقتصادی در سال 2018، رقم4.1 درصد بوده و تولید ناخلص داخلی به رقم 505 میلیارد دلار رسیده است. هر چند پیش بینی‌ها برای رشد اقتصادی، به 3.5 درصد تقلیل یافته، ولی کماکان اقتصاد در حال رشد است.

 اقتصاد تایلند با مشکلاتی دست و پنجه نرم می‌کند. دو چالش اصلی را می توان « تله  درآمد طبقه متوسط » و  « بخش کشاورزی »  دانست. در مورد اول، با وجود رشد اقتصادی، به نظر می رسد دهک های درآمدی طبقه متوسط، عایدی چندانی از این رشد نداشته اند. مورد دوم نیز مربوط به نگرانی‌ها در مورد بخش کشاورزی شامل قیمت‌های رو به کاهش کالاهای کشاورزی، درآمد پایین کشاورزان و مشکلات مربوط به کاهش بارندگی و خشکسالی است. این دو مورد و موارد مشابه، از مشکلاتی هستند که برای چندین سال گریبانگیر اقتصاد تایلند  می‌باشند. 

اما مشکلات و چالش های امروزه اقتصاد تایلند را  می توان در  موارد دیگری نیز جستجو کرد. اقتصاد تایلند به تجارت و اثرات جانبی آن، وابستگی زیادی دارد. در چند سال اخیر، اقتصاد تایلند با مازاد تجاری به معنای فزونی صادرات بر واردات مواجه بوده است. باز بودن اقتصاد، حجم بالای تجارت و به خصوص صادرات، از کانال های اصلی رشد اقتصادی تایلند محسوب می‌شوند. به طور کلی می توان، اقتصاد تایلند را به صادرات و جذب سرمایه خارجی وابسته دانست. همچنین اقتصاد تایلند درآمد قابل توجهی از گردشگری دارد.

با وجود مازاد در چند سیکل تجاری پیاپی، ارزش پول ملی این کشور روند افزایشی به خود گرفته است. این روند مهمترین عامل نگرانی در خصوص اقتصاد تایلند است. به طور کلی، موارد ذیل را می توان از چالش های پیش روی اقتصاد تایلند در دوره کوتاه مدت (دوره کنونی) نام برد:

  • افزایش ارزش پول ملی (بات):  با ادامه افزایش ارزش بات در چند سال اخیر، رقابت پذیری صادرکنندگان تایلندی در حال تضعیف شدن است. پیش بینی‌ها برای رشد اقتصادی تایلند، از رقم 4 درصد به 3.5 درصد یا کمتر تقلیل یافته اند. با ادامه این روند، صادرات تایلند و در نتیجه رشد اقتصادی با اخلال مواجه خواهد شد. همچنین تقاضای سرمایه گذاری در کشور نیز با هزینه بیشتری انجام خواهد گرفت که در مجموع آثار سوء این روند افزایش ارزش، تشدید می‌شود. اخیراً دولت تایلند بعد از چند سال بررسی، به این نتیجه رسیده که در بازار ارز مداخله نماید؛ بدین منظور بسته‌های سیاستی در نظر گرفته شده است. یکی از سیاست های در نظر گرفته شده، تزریق بات به اقتصاد است. همچنین برخی محدودیت ها برای صاحبان غیرتایلندی و حساب های کلان بانکی در نظر گرفته شده  تا تقاضا برای بات کمتر شود. انتظار این است در نتیجه این اقدامات، ارزش بات پول ملی تایلند کاهش یابد.
  • جنگ تجاری آمریکا و چین: وضع تعرفه‌های سنگین از سوی آمریکا بر کالاهای صادراتی چینی و عمل متقابل از سوی چین، بر صنایع این دو کشور تأثیر زیادی داشته است. با کاهش تولید در بخش های تولیدی ، در زنجیره تولید اختلال ایجاد شده است. تایلند به عنوان کشوری که چین و آمریکا، با مجموع حدود 130 میلیارد دلار، دو شریک تجاری اول آن محسوب می‌شوند، از این ماجرا متضرر شده است. بسیاری از شرکت های تایلندی، تأمین کننده برخی  قطعات و کالاهای واسطه ای مورد نیاز شرکت های چینی صادرکننده به آمریکا بوده اند. ادامه جنگ تجاری، نگرانی زیادی برای مقامات تایلندی و بازیگران اقتصادی ایجاد کرده است. بسیاری از بخش های تولیدی اقتصاد تایلند مانند بخش قطعات خودرو، بیشترین آسیب را  از این کاهش تقاضا تجربه خواهند کرد.
  • کاهش ارزش یوان: در پی جنگ تجاری آمریکا و چین، دولت چین تصمیم به مداخله در ارزش برابری یوان با سایر ارزها گرفته است. ارزش یوان در حال کاهش است که با توجه به افزایش ارزش بات، بر  روند کاهش صادرات و رشد اقتصادی تایلند افزوده است . با وجود این فرایند، رقابت پذیری صادرکنندگان تایلندی بیش از پیش کاهش خواهد یافت.
  • نا اطمینانی از شرایط سیاسی داخلی : با برگزاری انتخابات، با اینکه نخست وزیر در پست خود ابقا شد، ولی به دنبال سهم خواهی احزاب سیاسی، کابینه بسیار دیر تشکیل و باعث به وجود آمدن نگرانی‌هایی در مورد سیاست های اقتصادی دولت برای سال های پیش رو به وجود آورد. در حال حاضر در مورد برخی سیاست‌های اقتصادی کلان مانند کریدور اقتصادی شرق (EEC) اجماع وجود دارد؛ ولی در مورد برخی سیاست‌های دیگر، اختلاف نظر  بین احزاب و گروه‌های سیاسی داخلی وجود دارد که به عدم اطمینان از ثبات سیاست های اقتصادی داخلی منجر شده است .

 

 

متن دیدگاه
نظرات کاربران
تاکنون نظری ثبت نشده است

امتیاز شما